fonradar

Yurtdışı Faturası Hk.

Merhaba arkadaşlar,

Sorumla ilişkili bir konu bulamadım. Yardımcı olmanızı rica edeceğim.

Türkiye’de bir kamu kurumuna ürün satan X firması, satılan ürün üzerinde yapılacak bir hizmet/kurulum/işçilik niteliğinde bir işi bedelini kendi ödemek kaydıyla ABD’de faaliyet gösteren bir Y firmasına veriyor. ( Bu X firmasının işi Türkiye’de faaliyet gösteren/temsilciliği bulunan firma üzerinden mi vereceği yoksa ABD’de faaliyet gösteren bir başka firma üzerinden mi vereceğini bilmiyorum. Bu her iki durumu da düşünmek lazım.) Bu Y firmasının Türkiye’de bir temsilciliği yok. Bu Y firması da işi Türkiye’de faaliyet gösteren Z firmasına veriyor. İşin yapılacağı yer Türkiye. Soru bu Z firması Y firmasına keseceği herhangi bir Hizmet/Ürün satış faturasını KDV’siz mi kesecek. Vergilendirme içeriği nasıldır.

Bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz?

Sayın hkucuk91

3065 sayılı KDV kanununa göre

Madde 6 : İşlemlerin Türkiye'de yapılması:

a) Malların teslim anında Türkiye'de bulunmasını,

b) (Değişik : 27/1/2000 - 4503/3 md.) Hizmetin Türkiye'de yapılmasını veya hizmetten Türkiye'de faydalanılmasını,
İfade eder.

hükmüne göre kesilen fatura KDV'li düzenlencektir.

Merhaba size bir sorum olucaktı eğer müsaitseniz.Eczane mükelleflerinin Sgk tarafından kesinti yapılan reçelerini nasıl gider gösterebilirim.Yardımcı olabilirmisiniz kayıt etmem gerekli...lütfen yardım bekliyorum.

Merhaba size bir sorum olucaktı eğer müsaitseniz.Eczane mükelleflerinin Sgk tarafından kesinti yapılan reçelerini nasıl gider gösterebilirim.Yardımcı olabilirmisiniz kayıt etmem gerekli...lütfen yardım bekliyorum.

Tamam yazacağım yarın olurmu

Maliye Bakanlığı tarafından verilen 19.11.2009 Tarih 229-1054 Sayılı Özelgede de açıklandığı üzere, Hastalardan Alınacak Katkı Paylarından KDV tahsil edilmeyeceği ve Herhangi bir belge (FATURA-PERAKENDE SATIŞ FİŞİ) düzenlenmesine gerek olmadığı söylenmektedir.

Ancak Hastadan alınan Katkı Payının İşletme Kasasına girişi ve Müşteriye parayı tahsil ettiğine dair bir belgenin de düzenlenmesi gerektiği tabiidir. Bu nedenle Tahsilatları için düzenlenecek belge tahsilat makbuzu
düzenlenmelidir. Eczanelerde Tahsilatlar genellikle KREDİ KARTI ile yapıldığı ve Tahsilat Makbuzu düzenlemenin güçlüğü nedeniyle . Kredi Kartı ile yapılan tahsilatlarda da tahsilat mabuzu düzenlenerek üzerine Kredi Kartlı tahsillattır şerhi düşülebilir veya nakit olarak alınan bu katkı paylarının KDV beyannamesine, Gelir Vergisine etkisi olmadığı ve Kredi Kartı Slipleri ile Perakende Satış Fişinin tutturulmuş olması sebebiyle VERGİ İDARESİ ile ilgili sorun ortadan kalmaktadır.

İlgili Müktezada da Net olarak hiç bir belge düzenlenmez dememkte, Fatura veya Perakende Satış Fişi Düzenlenmez demektedir. Ayrıca Perakende Satış Fişindeki her tutarın KDV veya YILLIK vergiyle ilgili olmadığı bu bilgilerin VUK 3. maddesindeki Vergiyi doğuran olayın doğru yansıtılması olarak algılamak gerekir.

Bu nedenlerle HASTA KATILIM PAYLARI için sıkıntıya mahal vermemek için, KDV.siz Departman açtırılması ve Bu departman tutarlarının SGK hesabına alınarak kapatılması gerekir.

Örnek

: SGK. Çalışanı Bay Emre BeyDevlet Hastanesine Başvurmuş ve 100 TL’lik İlaç Eczaneden Almıştır. Bu İlaçlariçin % 20 İlaç Katkı Payı ve 8 TL Devlet Hastanesi Katkı Payı tahsilEdilmiştir. Bu İşlem İçin Aşağıdaki şekilde işlem yapılmalıdır.

1- Perakende Satış Fişi Düzenlenirken :

a) İlaç Katkı Payı % 20 = 20 TL

b) Muayene Katkı Payı = 8 TL
Toplam 28 TL Tahsil edilmelidir.

2) Yazar Kasada Muayene Katkı Payı KDV Oranı % 0 Tanımlanmalıdır.

3) Muhasebe Kaydı Aşağıdaki Gibidir:

--------------------------------------- / ---------------------------------------------

100Kasa 28,00 TL
600 Y.İçi Satışlar 18,50TL
391 Hes.KDV. 1,50 TL
120 SGK Katkı Payı 8,00 TL

Perakende Satış Fişi İle İlaç Satışı

--------------------------------------- / ---------------------------------------------

120 SGK İlaçBedelleri 80,00 TL
600 Y.İçi Satışlar 74,10TL
391 Hes.KDV. 5,90 TL

SGK Kesilen 100 TL'lik İlaç Bedeli 80 TL Katkı Faturası

102Bankalar 72,00 TL
120 SGK Kurumu 72,00 TL

SGK'dan Gelen Havale Bedeli (Katkı PayıFaturası)

Bu Şekilde Fatura ve Perakende Fiş Düzeninin uygulanması işletmeler için yaralı olacaktır.

120 SGK Hesabı Kontrol edildiğinde 80 TL- 8 TL Muayene Katkı PayıKesilecek = 72 TL Eczacının Banka Hesabına aktarılmış olacaktır.