fonradar

Yurtdışı Firma ile Fatura Karşılığı Alınan Komisyonun Türkiye' deki Vergisi ?

Merhabalar;

Biraz karışık olmakla beraber şöyle bir sorum olacak;

Öncelikle yaptığım işi özetliyecek olursam;Yurtdışındaki firmam üzerinden yurtdışındaki veya bazen yurtiçindeki bağzı projelerle ilgili olarak yurtdışından veya yurtiçinden bağzı firmalara teknik destek vermek ve komisyon almak.

İlerde vergisel konularda sıkıntı yaşamamak için Türkiye neznindeki benim vergisel durumumu anlamaya çalışıyorum ama şu ana kadar pek yol alabilmiş değilim açıkcası.

Forumlardan anladığım kadarıyla bir kişinin Türkiye'de vergi sorumluluğunun doğması için burda son bir yılda 6 aydan fazla kalması gerekiyor (sanırım buna tam mükellef deniyor) veya kazancını bir şekilde Türkiye'den elde ediyor olması gerek. Hal böyleyken Aşağıdaki durumlarda benim Türkiye'deki vergi sorumluluğum nasıl olur. ?

A) Tüm işlemlerin (fatura kesme) yurtdışı firma ile yapıldığı düşünüldüğünde;

1) Türkiye'de 6 aydan fazla kalırsam; (bilmiyorum belkide kafayı çok mu taktım bu 6 ay olayına)

a) Yurtdışından bir firmaya yine yurtdışında bir yerde teknik hizmet verilmesi ve bu firmadan komisyon alınması

b) Yurtdışından bir firmaya yurtiçinde bir yerde teknik hizmet verilmesi ve bu firmadan komisyon alınması

c) Yurtiçinden bir firmaya yurtiçinden bir yerde teknik hizmet verilmesi ve bu firmadan komisyon alınması

2) Yukarıdaki sorunun aynısı fakat Türkiye'de bir yılda 6 ay'dan az kalırsam (bu durumda vergi mükellefi olmakdan çıkıyorum anladığım kadarıyla)

3) Yurtdışında fatura kesmek için kullandığım firmanın bulunduğu ülke ile Türkiye arasında çifte vergilendirmeyi önlemek için bir antlaşma var, fakat ordaki kar vergisi+stopaj %15'lerdeyken. Türkiye'de bu toplam %35 'leri buluyor bildiğim kadarıyla. Ben yurt içinde 6 aydan fazla kalmam gerekirse bu durumda, bu aradaki %20 'lik farkı Türkiye'de vermem mi gerekir?

4) Ben Türkiye'de bu tarz işler için bir firma kullansam çoğu projenin yurtdışı firmalar ile yurtdışında gerçekleşen ve sonuçda Türkiye'ye döviz girdisi olarak sonuçlanan bu tarz hizmet ve komisyon işlerindeki vergi oranında her hangi bir teşvik varmıdır? Şöyle bir madde buldum ama bu komisyon işleri için geçerlimidir?

""15 Haziran 2012 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 6322 sayılı Kanun'la Kurumlar Vergisi Kanunu'nun "Diğer İndirimler" başlığı altında yer alan 10 uncu maddesine eklenen (ğ) bendi ile 15/6/2012 tarihinden itibaren uygulanmak üzere,
- Türkiye'de yerleşmiş olmayan kişilerle, iş yeri, kanuni ve iş merkezi yurt dışında bulunanlara Türkiye'de verilen ve münhasıran yurt dışında yararlanılan mimarlık, mühendislik, tasarım, yazılım, tıbbi raporlama, muhasebe kaydı tutma, çağrı merkezi ve veri saklama hizmeti alanlarında faaliyette bulunan hizmet işletmeleri
ile
- İlgili bakanlığın izni ve denetimine tabi olarak eğitim ve sağlık alanında faaliyet gösteren ve Türkiye'de yerleşmiş olmayan kişilere hizmet veren işletmelerin
münhasıran bu faaliyetlerinden elde ettikleri kazancın %50'sinin beyan edilen kurum kazancından indirilebileceği hüküm altına alınmıştır.""

Bu konudaki tavsiyeleriniz, görüşleriniz nelerdir?, paylaşırsanız sevinirim

İlginiz için şimdiden çok teşekkür ederim.

Saygılar