Yurtdışı firmaya komisyon faturası düzenlenmesinde kdv durumu?

Tahsin Kurt

Tanınmış Üye
Platin Üye
Üyelik
5 Nis 2007
Mesajlar
8,235
Konum
İstanbul
Selamlar arkadaşlar.
Bir konuda yorumlarınıza ihtiyacım var.

İtalyada buunan bir firma Türkiye pazarına girebilmek için kendi ürünlerini katalog üzerinden tanıtıp satışını yapmak amacıyla Türkiye de bir firma ile anlaşıyor.Bu anlaşma yazılı yapılmıyor.Firma O'nun namına ürünü tanıtıp müşteriyi buluyor ve y.dışındaki firmada ürünü direkt müşteriye gönderiyor.Y.içindeki firmada bu işten komisyon alıyor.Yaklaşık 200 ? tutarındaki faturayı %18 kdv'li düzenleyerek y.dışındaki firmaya gönderiyor.
Fakat firma faturanın aşağıdaki ibareyi'de eklemek suretiyle kdv'siz kesilmesini istiyor.
" marketing study for the Turkey market.Total 200 ?"
"Türkiye pazarı için çalışmayı pazarlamak" gibi bir şey

Vergi idaresi faturanın kdv'li düzenlenmesi gerektiğini söyledi ve dayanak olarak ta kdv kanunu mal ve hizmet ihracı madde 11'i gösterdi.Yine de emin olmamakla birlikte kdv grup müdürlüğünden de bilgi edinilmesini söylediler.Hizmet ihracı kapsamına girip girmediği konusunda tereddüt oluştu.

26 nolu kdv tebliğine göre hizmet ihracının şartları bellidir.

1- Hizmet Türkiye'de yurt dışındaki bir müşteri için yapılmış olmalıdır.(İŞLEME UYGUN))
2- Fatura....belge y.dışındaki müşteri adına düzenlenmelidir.(İŞLEME UYGUN)
3- Hizmet bedeli döviz olark Türkiye'ye getirilmelidir.(İŞLEME UYGUN)
4- Hizmetten y.dışında yararlanılmalıdır.(UYGUN DEĞİL HİZMET TÜRKİYE'DE VERİLMİŞTİR)

Bu durumda gerekli şartlardan 4.madde sağlanamamaktadır.Bizim görüşümüz faturanın kdv'li düzenlenmesi gerektiği yönündedir.Fakat firma kdv'siz istemektedir.Rakam cüz'i olduğundan çok önemli değil belki ama yüksek rakamlarda önem arzeder.

Sizlerin bu konudaki görüşleri ne olabilir.Bahsedilen fatura ibaresinin özel bir istisnası mı vardır?
Yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Saygılar
 
Üyelik
30 May 2009
Mesajlar
1,907
Ynt: Yurtdışı firmaya komisyon faturası düzenlenmesinde kdv durumu?

Üstad Merhaba

Pazar araştırması işleminin faydalanması bence yurt dışında yani adamlar bu araştırma sonucu Türkiye pazarına girip girmeyeceklerine karar verecekler o yüzden bence de kdv siz ama vergi dairesi tabiki kdv li demiş

5- Muhtelif Danışmanlık Hizmetleri

İdare, yabancı firma tarafından Türkiye?de yaptırılan pazar araştırması hizmetinin ihracat istisnasına konu olmayacağı görüşündedir(3). Buna karşılık Türkiye?nin genel ekonomik ve sosyal durumu hakkında yabancı kişi veya kurumlara bilgi verilmesi şeklindeki danışmanlık hizmetlerinin KDV istisnasından yararlanabileceği anlaşılmaktadır(4).


3
Özelge
10.02.2004
Türkiye?deki bir firmanın yurt dışında düzenlediği fuarla ilgili olarak, yurtdışında verdiği hizmetlerden yurt dışında yararlanıldığından, söz konusu hizmetler KDV?den istisnadır. Vergi Dünyası Dergisi?nin 275. sayısında yer almaktadır.

4
Özelge
28.07.2004
Yurt dışındaki firmalara sağlanan internet hizmeti, hizmetten Türkiye?de yararlanıldığından KDV istisnasından yararlanamaz. İstanbul YMM Odası?nın 15 Ekim 2004 tarihli sirkülerinde yer almaktadır.
 

Tahsin Kurt

Tanınmış Üye
Platin Üye
Üyelik
5 Nis 2007
Mesajlar
8,235
Konum
İstanbul
Ynt: Yurtdışı firmaya komisyon faturası düzenlenmesinde kdv durumu?

Üstat selamlar.
Ben kdv'li olması gerektiğini düşünüyorum çünkü istisnanın bütün şartlarını sağlamıyor.Fakat dediğiniz gibi pazar tanıtımı ve ekonomik durumun gelişimi açısından bir istisna olabilir.Yinede grup müdürlüğünden görüş almakta fayda var sanırım.
Saygılar
 
Üyelik
24 Haz 2010
Mesajlar
83
Ynt: Yurtdışı firmaya komisyon faturası düzenlenmesinde kdv durumu?

hizmet Türkiye'de verildiğinden bencede kdv li
 
Üyelik
30 May 2009
Mesajlar
1,907
Ynt: Yurtdışı firmaya komisyon faturası düzenlenmesinde kdv durumu?

Tahsin Üstad

Görüş alırsanız kesin kdv li derler bence :)
 
Üyelik
7 Şub 2011
Mesajlar
89
Konum
7 tepeli harika şehir
Ynt: Yurtdışı firmaya komisyon faturası düzenlenmesinde kdv durumu?

Türkiye''ye ithal edilen mallara ilişkin olarak yurt dışındaki satıcılara yapılan hizmetler vergiye tabidir.
KDV kesin olmalı.
 

nguroy

Tanınmış Üye
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
12,415
Konum
istanbul
Ynt: Yurtdışı firmaya komisyon faturası düzenlenmesinde kdv durumu?

"1- Hizmet Türkiye'de yurt dışındaki bir müşteri için yapılmış olmalıdır.(İŞLEME UYGUN))
2- Fatura....belge y.dışındaki müşteri adına düzenlenmelidir.(İŞLEME UYGUN)
3- Hizmet bedeli döviz olark Türkiye'ye getirilmelidir.(İŞLEME UYGUN)
4- Hizmetten y.dışında yararlanılmalıdır.(UYGUN DEĞİL HİZMET TÜRKİYE'DE VERİLMİŞTİR)"


Diyorsunuz. zaten hizmet yurt dışında verilse idi KDV hiç konuşulmayacaktı.
Hizmet ihracı adı üstünde Türkiyede yapılan hizmetin yurt dışı edilmesidir.
Bence burda en önemli husu YARARLANMA dır.
Bu hizmetten kim yararlanıyor ? Yabancı firma?
Nerde yararlanıyor? Yurt dışında
Ne için yararlanıyor? kendi satış karını arttırmak için.

Benim yorumum da kDV siz dir.
 
Üyelik
7 Şub 2011
Mesajlar
89
Konum
7 tepeli harika şehir
Ynt: Yurtdışı firmaya komisyon faturası düzenlenmesinde kdv durumu?

Aslında yoruma gerek yok...

Kaynak isteyen arkadaşlar 26.Seri No'lu KDV Genel Tebliğinde şu örneğe bakabilirler...

"Örnek 5 :

Türkiye'de yerleşik olan ve aracılık (tavassut) faaliyetinde bulunan (A) Şirketi, Japonya'da yerleşik bir firmanın Bu şirket aracılık (tavassut) faaliyetine ilişkin olarak, faturayı yabancı firma adına düzenlemiş ve hizmet bedelinin mallarına Türkiye'de müşteri bulmaktadır.

Türkiye'ye döviz olarak gönderildiğini döviz alım bordrosu ile tevsik etmiştir. Ancak, adı geçen şirketin yaptığı hizmetten Türkiye'de yararlanıldığından, bu hizmetin ihracat istisnası kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir."

Tekrarlamak isterim ki Türkiye''ye ithal edilen mallara ilişkin olarak yurt dışındaki satıcılara yapılan hizmetler vergiye tabidir.
 
Üyelik
30 May 2009
Mesajlar
1,907
Ynt: Yurtdışı firmaya komisyon faturası düzenlenmesinde kdv durumu?

Türkiye?nin genel ekonomik ve sosyal durumu hakkında yabancı kişi veya kurumlara bilgi verilmesi şeklindeki danışmanlık hizmetlerinin KDV istisnasından yararlanabileceği anlaşılmaktadır

Bizim dediğimiz bu yoksa Türkiye''ye ithal edilen mallara ilişkin olarak yurt dışındaki satıcılara yapılan hizmetler vergiye tabidir konusunda mutabığız
 
Üyelik
7 Şub 2011
Mesajlar
89
Konum
7 tepeli harika şehir
Ynt: Yurtdışı firmaya komisyon faturası düzenlenmesinde kdv durumu?

"İtalyada buunan bir firma Türkiye pazarına girebilmek için kendi ürünlerini katalog üzerinden tanıtıp satışını yapmak amacıyla Türkiye de bir firma ile anlaşıyor.Bu anlaşma yazılı yapılmıyor.Firma O'nun namına ürünü tanıtıp müşteriyi buluyor ve y.dışındaki firmada ürünü direkt müşteriye gönderiyor.Y.içindeki firmada bu işten komisyon alıyor"

Benim bu ifadelerden anladığım pazar araştırması değil, mal ithali için aracılık edilmesidir.
 
Üyelik
30 May 2009
Mesajlar
1,907
Ynt: Yurtdışı firmaya komisyon faturası düzenlenmesinde kdv durumu?

Tamam üstad bu konuda şüphe yok

benim demek istediğim her pazar araştırması illa kdv li olacak diye bir şey yok

Örnek olarak türkiye de et tüketimi araştırması yapmış ve bunu kendi firmasında karşılaştırılabilir bilgi olarak saklıyor bunda kdv olması fazla maliyeci anlayış gibi geliyor bana
 

Tahsin Kurt

Tanınmış Üye
Platin Üye
Üyelik
5 Nis 2007
Mesajlar
8,235
Konum
İstanbul
Ynt: Yurtdışı firmaya komisyon faturası düzenlenmesinde kdv durumu?

Selamlar.
Konuyu pazar araştırması başlığı altında değerlendirmek hata olur gibime geliyor.Sonuçta yapılmış fiili bir eylem var.Firmaya müşteri bulunmuş ve komisyon alınmış.Sonuçta hizmet Türkiye'de yapılmış.tek bir eylem bazında düşünmek daha doğru olur bana göre.İleride bu pazara girip girilmeyeceği firmanın problemi.Bitmiş bir iş var bu şekilde değerlendirmek daha mantıklı değil mi sizce ?
 
Üyelik
30 May 2009
Mesajlar
1,907
Ynt: Yurtdışı firmaya komisyon faturası düzenlenmesinde kdv durumu?

Tahsin Üstad

Sizin olayda kdv li olabilir ama demek istediğim her pazar araştırmasında yararlanma Tr de oluyor demek biraz vergiyi alıyım da nerden alırsam alıyım demek gibi oluyor
O yüzden tutar yüksek olursa ben risk alırım açıkcası
 
Üyelik
25 Kas 2005
Mesajlar
342
Konum
İSTANBUL
Ynt: Yurtdışı firmaya komisyon faturası düzenlenmesinde kdv durumu?

Merhaba;

Zamanım az olduğu için forumun tamamını okuyamadım ancak bir maddeyi hatırlatmak istedim

İşlemlerin Türkiye'de Yapılması
Kanun Ad KATMA DEĞER VERGİSİ KANUNU
Madde No 6
Kapsam
İşlemlerin Türkiye'de yapılması:

a) Malların teslim anında Türkiye'de bulunmasını,

b) (4503 sayılı Kanunun 3'üncü maddesiyle değişen bent Yürürlük; 5.2.2000) Hizmetin Türkiye'de yapılmasını veya hizmetten Türkiye'de faydalanılmasını,(4)

İfade eder.

Saygılarımla,
 
Üst