YURTDIŞI HARCIRAHLARDA VERGİLENDİRME HK.

Üyelik
3 Haz 2005
Mesajlar
260
GÜNDELİK SINIRI GEÇERSE VERGİLENDİRME YAPILIRMI?
ÖĞRENDİĞİME GÖRE MASRAFLARI BELGELENDİRİYORSAM VERGİLENDİRME YOK BELGELENDİREMİYORSAM VERGİLENDİRME VAR.
BU DOĞRU BİR BİLGİ Mİ?
 
Üyelik
7 Haz 2005
Mesajlar
2,170
Konum
İstanbul
Merhaba,
Anladığım kadarıyla harcırah hakkında bilgi almak istiyorsun. Eğer masrafları gerçek usulde ödüyorsan seyahat amacı ve kapsama uygun olmak şartıyla bir sınır yok.
Ama gündelik olarak ödüyorsan üst sınırı aşan kısmını vergilendirmen gerekir.
 
Üyelik
1 Haz 2005
Mesajlar
304
Sayın Arkadaşım,

Belgelendirme olmadan direkt harcırah işlemi yaparsanız daha iyi.Bir incelemeye maruz kaldığınızda eğer yurtdışında ödeme yaptığınız mal veya taksi gideri vb giderleri kredi kartından ödeme değilde peşin ödeme yaptıysanız.Maliyeciler bunun geçerli belge olup olmadığını anlayamıyorlar.
Belgenin üzerindeki yabancı yazıların hangisinin gerçeği yansıttığını(vergi no.su vs.)sizden bunun doğruluğunu kanıtlamanız isteniyor ki bu çok uzun işlemler gerektiriyor.Yeminli tercümanlar filan vs araya giriyor.
Kredi kartsız yaptıklarınız direkt harcırah yöntemi uygulamanızı tavsiye ediyorum.Fi tarihinde bağımlı çalışırken, çalıştığım şirketin YMM'sinin (baş denetçi olarak çalışmış)bana tavsiyesi bu yöndeydi.Patronun Amerika iş gezilerini neticesindeki tüm faturaları konaklama ve uçak bileti haricindeki harcırah yaptığım föyün altına zarf içinde zımbalayıp mahsup fişini direkt harcırah yöntemi ile yaptırtıyordu.
 
Üst