fonradar

Yurtdışı-yurtiçi yazar,tercüman telif hakkı ve stopaj-kdv

Herkese Merhaba,
Aslında sorumun özeti konu başlığındaki gibidir.
Bu konu hakkında o kadar çok araştırma yaptım ki artık arapsaçına döndü.
Özetle ;
1-) Yurtiçinde bir yazarla roman yazması için anlaşıyorum. %17 Stopaj uyguluyorum. Peki KDV?
Yazar sadece yazarlıktan geçiniyorsa kendisi KDV mükellefi olması gerekmiyor mu? Hadi olmadı diyelim, Ben kafama göre bu işi mutad yapıp yapmadığını belirleyebilir miyim? Tebliğ diyor ki "2 yıl içinde birden fazla eser üretmişse" KDV olacak. Nereden bileceğim ben bunu, ya da bilme zorunluluğum var mı?
2-) Yurtiçinde yurtdışında yazarlarla sözleşme imzalanıyor? Bu sözleşmeler damga vergisine tabi mi? Sözleşmede tutar-meblağ belirtilmemişse hangi tutardan damga beyan edilecek? Benim fikrim, ödeme yapıldıkça damga kesilmesi yönünde, haksız mıyım?
3-) Yurtdışında mukim bir yazarla anlaşma yaptığımızda stopaj ve kdv ne olacak? Çifte vergi anlaşması sözkonusu ise ne yapmam gerekiyor?
İnanın net bir bilgi alamadım, kafa açıcı net bir bilgi ya da kaynak rica ediyorum. Şimdiden teşekkürler.

Ynt: Yurtdışı-yurtiçi yazar,tercüman telif hakkı ve stopaj-kdv

1) KDV sorumlu sıfatıyla sizin tarafınızdan ödenecek.
Yazar sadece bu işle uğraşıyorsa defter tutma, belge düzenleme, vergi levhası tasdiki vs. yükümlülükleri yok.
2) Sözleşmede her hangi bir tutar yazmıyor ve atıf da yoksa damga vergisine konu olmaz
3) Ülke hangisi ise o ülke ile ilgili vergi anlaşmasını inceleyebilirsiniz. Eğer anlaşmada aksine birşey yoksa ve yurtdışı yazardan alacağınız hizmetten Türkiye'de faydalanılacaksa KDV, sorumlu sıfatı ile, gelir vergisi ise stopaj yoluyla Türkiye'de ödenmeli.

224 Seri No'lu Gelir Vergisi Genel Tebliği'ni incelemenizi tavsiye ederim. Bildiğim kadarıyla konu ile ilgili son düzenleme bu.