fonradar

Yurtdışına ihracat yapılan ürünlerin geri gelmesi...

NEŞE79

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar...Firma oloarak aralık ayında bir ihracat gerçekleştirdik...Bu ihracat ırak ülkesi yapıldı..Ve bu ürün ürünün üstünde istedikleri bir özellik yok diye firmaya daha gitmeden gümrükten giriş yapamadı..Ve 1 aydır işlemler halledilir düşüncesi ile gümrükte beklemektedir..Fakat sorun çözülmemiş ürünler gümrükten tarafımıza geri geliyor...Şimdi biz 4.dönem geciçi vergimizi verdik...Bu aşamada ne gibi işlem yapmamız lazım...Ürünler iade geliyor ama firma iadesi değil...Gümrükten giriş yapamadığı için iade oldu..Bu durumda muhasebe olarak ne şekilde kayıt yapmam lazım...Birde gcb kapanmasa bile yıl atlamasın diye ben o satışı kayıtlara aldım...Malum dönemsellik gereği...İade talebimde olmadığı için aralık ayına kayıt ettim..Şimdi firma iadesi değil, geciçi de verdim...Düzeltme vermem mi lazım....Yoksa yurtdışı firmadan iade mi istesem...Yardımcı olursanız sevinirim...Birde ülke ırak o firmayı arada bul iade kessin..Herşey kayıtdışı...Zaten bedeli öncedem tahsil ettik...

Ynt: yurtdışına ihracat yapılan ürünlerin geri gelmesi...

Malların iadesi ile ilgili gümrükçünüzle görüşüp, iade ile ilgili bütün beyanname, dilekçe vs.evrakı temin ediniz. Daha sonra bu faturayı (fatura aslı gümrükte kalır.) iptal işlemi yaparak 2011 kayıtlarınızı (601,620/621) ve kdv ve geçici vergi beyannamelerinizi düzeltiniz. Yurtdışındaki firma malları ithal etmediği için size iade faturası kesemez. Kesse bile ithalat beyannamesi açılmadan faturayı işlemeniz uygun olmaz.

Ynt: Yurtdışına ihracat yapılan ürünlerin geri gelmesi...

"Birde gcb kapanmasa bile yıl atlamasın diye ben o satışı kayıtlara aldım..." kapanmadan kayıt niye yaptınız ki dönemsellik gereği olsa bile kapanmadan o satış ihracat gibi değerlendirmemeniz lazımdı.
Söylediklerinize göre İADE FATURASI olmayacağına göre ters işlemle işinizi halletmeye çalışın...

Ynt: Yurtdışına ihracat yapılan ürünlerin geri gelmesi...

İhraçatla ilgili İNTAÇ TARİHİ diye geçiyor yurt dışı faturalarında İNTAÇ TARİHİ kapanış tarihi olduğu için siz o satışı sonraki yıl satışına dahil etmeniz gerekiyordu...