fonradar

Yurtdışına piyasa araştırma hizmeti vermek

Yurtdışından bir iş ayarladım. Bir şirket sürekli olarak benden piyasa araştırması yapmamı istiyor. ben bunun için nasıl bir şirket kurmam veya ticarethane açmam vede nekadar kdv ödiyeceğim hakkında bilgisi olan varmı?

Ynt: Yurtdışına piyasa araştırma hizmeti vermek

Şahıs işletmesi de açabilir, şirkette kurabilirsiniz.Yeterki vergi mükellefiyetinizi açın.
Yurtdışına keseceğiniz faturalar kdv' den muaf olacak.Yurtiçi %18 kdv ye tabi olacak.Gelir-gider' den %15 (Gelir Vergisi) yada %20 (Kurumlar)vergi ödeyeceksiniz.

zindan teşekkürler...
şimdiye kadar araştırdım, muhasebecilere sordum kesmiş olduğun faturalar için %18 kdv diyen var, %8 kdv ödersin diyen var.bir iki tanesi ödemezsin gelir vergisi ödersin diyor.kimisi isi kdv öder yıllık gelir vergisinden düşülür diyor anlamdım. ama cevabın için teşekkürler.

Bu konu uzmanlık isteyen bir konudur.
Yaptığın hizmetten nerde yararlanıldığına göre değişir.
Eğer yaptığın piyasa araştırması Türkiye içersinde satılacak ürünler içinse KDV vardır.
Yok yurt dışında ise yoktur.
8/18 vb sorunu ise yapılan hizmetin mahiyeti ile ilgili olabilir. Yani aracılık ettiğin ürünün kdv oranı neyse ona bağlı hizmetlerinde kdv oranı odur.

Kdv oranın %18 olacak.Ancak dediğim gibi yurtdışına fatura keseceksen ise bu faturalar kdvsiz olacaktır.
Hizmetin nereden yararlanıldığı önemli üstadın dediği gibi.

bu şirket benden türkiyedeki operatör servislerinin kampanyalarını takip edip almanyaya bildirmemi istiyor. yani turkcell, avea, vodafone hakkında aylık yapmış olduğu kampayaları istiyor. ben de kendimce bir çözüm buldum. her operatör için bir dosya yapıp dosya başına fiyat talep edip faturalandıracağım. herdosya başı istediğim faturada kdv ödeyecekmiyim. herkes %18 edersin diyor. bende bu işler için 2 ortaklı 5000 sermayeli bir ltd.şti. kurmak istiyorum. ben böğle bir çözüm buldum çünkü kdv ödeyecek olursan gider faturası göstermek ve kdv den düşmek benim için şirket daha kolay bir kdv düşme yolu olacaktır. yoksa bu yurtdışındaki bağlandım aylık istiyor ve keseceğim faturaların kdv si dağ gibi olacak. şirket kurup gider göstarmak daha kolay bir çözüm olazmı mı?

Bu durumda hizmetten yararlanma Yurt içinde oluyor. KDV %18 olacaktır.
İndirim konusunda ise eksik düşünüyorsunuz. Zaten fatura kesmek için mutlaka " Firma" olmalısınız. Yani şahıs firması da olabilrsiniz, ortaklık da . Yahut da şirket kurup kurumsal olabilirsiniz.
Her iki durumda da yaptığınız masrafların KDV sini indirebilrisiniz. Ancak bunlar fazla birşey tutmaz. :)