Yurtdışına Satılan Makinede Arızalanan Parçayı Geri Getirmek

keremcem

Tanınmış Üye
Üyelik
5 Ara 2007
Mesajlar
5,898
Konum
izmir
Yurtdışına Satılan Makinede Arızalanan Parçayı Geri Getirmek- gümrük sorunları

Merhaba,
bir konuda bi,lgilerinize ihtiyacım var;
Makine üreticisiyiz, yurtdışına satışlarımız var. Sattığımız makinelerde garanti süresi içinde arızalanan parçaları bedelsiz olarak müşteriye gönderiyoruz ve arızalanan parçayı da %99 oranda geri almıyoruz geri getirme aşamasında gümrükleme işlemleri yüksek maliyetleri nedeniyle. ( Gümrük müşavirimizin bize verdiği bilgi bu yönde en azından)
Ancak bazen bedeli çok yüksek rakamlar olabilen parçaların da gönderimi gerekebiliyor ve makine üzerindeki arızalı olan parçayı geri getirtmek gerekebiliyor.Geri alıp onarımı yapıp tekrar kullanmak gibi uygulamalar olabiliyor. Bu durumda da getirtilecek ürün 2.el sınıfına girdiğinden tıkanıp kalıyoruz, 2.el parça girişi mümkün değil şeklinde bilgi geliyor müşavirlik firmamızdan.
Gerçekten bir çözümü yokmudur bu arızalı parçaların yurtdışından getirtilmesinin - yüksek gümrük bedelleri ödemeden bu işi yapabilmemizin .
Konu hakkında bilgisi-rtecrübesi olan değerli katılımcıların görüşlerini rica ediyorum.
 
Son düzenleme:

bulent249

Tanınmış Üye
Üyelik
27 Ara 2006
Mesajlar
4,027
Konum
ADANA
Arızalı parçanın, ihraç ettiğiniz ürüne ait olduğunu garanti kapsamında iade edildiğini ve tamir edildikten sonra tekrar gönderileceğini veya tamiri mümkün değilse yerine yenisinin gönderileceğini belirterek GEÇİCİ İTHALAT yapabilirsiniz. Bununla ilgili yurt dışındaki firmadan bazı belgeler isteyebilirler. Bunun tersi işlemde yani ithal ettiğiniz bir cihazın arızalı çıkıp, iade edilmesi gerektiğinde sanayi veya ticaret odalarından ekspertiz raporu alınıyor.
 

keremcem

Tanınmış Üye
Üyelik
5 Ara 2007
Mesajlar
5,898
Konum
izmir
Teşekkürler sn.bulent249,
Önce yenisini gönderip değişimi gerçekleştirdikten sonra eskiyi geri getirip kendi stoklarımıza alabilme yolu yokmudur?
 

ksimkesyan

Tanınmış Üye
Üyelik
22 Mar 2013
Mesajlar
2,598
Konum
İstanbul
Sayın keremcem,

Gerçi bulent249 da değinmiş, öncelikle gümrük müşavirinizi değiştirin derim. Pahalı parçayı tamir amaçlı olarak geçici ithal edebilirsiniz. Çok belgeye de ihtiyacınız olmaz, hangi ülke olduğunu yazmamışsınız ancak bu gibi durumlarda ülkenin/şehrin Ticaret Odasından alınan bir belge ile tamir için gönderilmesi mümkündür. Geçici ithal taahhüde dayalı ve herhangi bir vergiye tabi değildir. Basit işlem harçları yatırılır.
 

keremcem

Tanınmış Üye
Üyelik
5 Ara 2007
Mesajlar
5,898
Konum
izmir
Sn.ksimkesyan, öncelikle teşekkürler değerli görüşleriniz için;
maalesef henuz küçük bir işletme iken başlamış olup uzun yıllar birikte çalışmanın sonunda geldiğimiz noktada müşavirimizi değiştiremiyoruz. Bağlanmış olduğumuz noktalardan burmaya başlamakta kendisi :)
Geçici ithalatla, satışını yaptığımız makine veya üzerinde kullanılan parçayı tamir amaçlı geri getirtip onarıp yada yenileyip geri gönderimini yapıyoruz , bunda bir sıkıntı yok .
Ancak bazen makine üzerindeki bir parçayı , eskisini göndermeden söküp almak mümkün olamıyor, o nedenle de öncelikle yenisini garanti kapsamında göndermek zorunda kalabiliyoruz. Bu durumda da malzemeyi normal gümrükleme işlemleri bizim müşavir firmamız veya müşteri müşavir firması tarafından tamamlanıp parça gönderilmekte, beraberinde yerinde garanti dahili servis ile parça değişimi yapılarak eski parça boşa çıkarılmakta.
2500-3000euro değere kadar olan malzemelerde ( Türk malı- kendi üretimimiz veya yurtiçi üreticilerden temin ettiğimiz malzeme) bahsettiğim gümrükleme bedellerinin yüksekliği nedeniyle sineye çekip parçayı müşteride bırakabiliyoruz. Sineye çekilebilen bu kısım için de bir sıkıntımız yok işveren sineye çekebildiğine göre.
Ancak örneğin son örneğimizdeki endonezyadaki bir müşteriye önce yenisini gönderip servis vererek değiştirdiğimiz eski parçayı ( satış değeri 12.000euro) geri getirtmek te isteniyor haliyle. 12000Euro kolay kolay sineye çekilebilecek bir rakam değil.
 

ksimkesyan

Tanınmış Üye
Üyelik
22 Mar 2013
Mesajlar
2,598
Konum
İstanbul
Sayın keremcem,

Burukluk konusuna birşey diyemem, beraber büyümek gibidir. En azından başka bir gümrükçüyle görüşün en azından. Bu tür tamire gidiş yurtdışında tamire gönderme konularının yetkili mercii de Ticaret Odalarımızdır. Odaya müracaat ederek yetkili servis olduğunuzu parçaları değişim üzerine yurdışına gönderdiğinizi anlatın, belge vereceklerdir. Bu belge ile gümrükçünüz parçayı değişim üzerine geçici çıkışla gönderirsiniz.
 
Üst