Yurtdışında Bulunan Şirketten Türkiye'ye Fatura Kesmek

Merhabalar,
Konulara tam hakim olamadığım için başlığı yanlış yere açmış olma ihtimalim var. Bunun için çok özür dilerim öncelikle.
Şöyle bir sorum olacak sizlere.
Yaklaşık 8 yıldır freelance olarak yazılım hizmeti veriyorum. Müşterilerimin büyük bir çoğunluğu yurtdışından. Kısa süre öncesine kadar Türkiye'de bulunan şirketimden fatura vb. işlerimi yürütüyordum ama özellikle Amerika'daki müşterilerimle faturalandırma konusunda sorunlar yaşadım ve ben de Türkiye'deki şirketimi kapatıp Amerika'da bir şirket kurdum. Ama şimdi de Türkiye'den ara sıra da olsa gelen işler için nasıl fatura keseceğimi bilemez oldum. Faturayı Türkçe mi oluşturucam, KDV vb vergi kalemleri ekleyecek miyim gibi sorular. Bu konuda bilgisi olan var mı acaba? Çünkü çevremde fikir almak istediğim çoğu muhasebeci bambaşka şeyler anlattı.
Bir de ülkemize gelir vergisi beyanında bulunmak için işlemleri kendim yapabiliyor muyum acaba?

İlginiz için şimdiden çok teşekkür ederim.

Madem profesyonel bir iş yapıyorsunuz, bir Mali Müşavirle profesyonel anlamda anlaşın ve gösterdiği yolu takip edin.

Merhabalar,
Konulara tam hakim olamadığım için başlığı yanlış yere açmış olma ihtimalim var. Bunun için çok özür dilerim öncelikle.
Şöyle bir sorum olacak sizlere.
Yaklaşık 8 yıldır freelance olarak yazılım hizmeti veriyorum. Müşterilerimin büyük bir çoğunluğu yurtdışından. Kısa süre öncesine kadar Türkiye'de bulunan şirketimden fatura vb. işlerimi yürütüyordum ama özellikle Amerika'daki müşterilerimle faturalandırma konusunda sorunlar yaşadım ve ben de Türkiye'deki şirketimi kapatıp Amerika'da bir şirket kurdum. Ama şimdi de Türkiye'den ara sıra da olsa gelen işler için nasıl fatura keseceğimi bilemez oldum. Faturayı Türkçe mi oluşturucam, KDV vb vergi kalemleri ekleyecek miyim gibi sorular. Bu konuda bilgisi olan var mı acaba? Çünkü çevremde fikir almak istediğim çoğu muhasebeci bambaşka şeyler anlattı.
Bir de ülkemize gelir vergisi beyanında bulunmak için işlemleri kendim yapabiliyor muyum acaba?

İlginiz için şimdiden çok teşekkür ederim.
Sayin Gokmen

Soru cevap gidelim kolay anlasilisin

Soru ; Yaklaşık 8 yıldır freelance olarak yazılım hizmeti veriyorum. Müşterilerimin büyük bir çoğunluğu yurtdışından. Kısa süre öncesine kadar Türkiye'de bulunan şirketimden fatura vb. işlerimi yürütüyordum ama özellikle Amerika'daki müşterilerimle faturalandırma konusunda sorunlar yaşadım ve ben de Türkiye'deki şirketimi kapatıp Amerika'da bir şirket kurdum.

Cevap ; Hayirli olsun

Soru; Bu konuda bilgisi olan var mı acaba?

Cevap; Olmaz mi ? Sevgili formdasim bu form bunun icin var

Soru ; Ama şimdi de Türkiye'den ara sıra da olsa gelen işler için nasıl fatura keseceğimi bilemez oldum. Faturayı Türkçe mi oluşturucam, KDV vb vergi kalemleri ekleyecek miyim gibi sorular.

Cevap ; Turkiyeden gelen isler icin Sirketin Amerkada oldugu orada mukim oldugu icin oranin yasalarina gore KDV hesaplayacaksin veya hesaplmayacaksin ama genelde Amerika KDV hesapliyor. Sen onu hesaplayi oraya odeyeceksin. Faturasini duzenledigin Turk firmasi senin Amerikadan gelen faturan icin ''Sorumlu Sifatiyla KDV'' hesaplayip 2 Nolu KDV beyannamesiyle odeyecek. Birde isin mahiyetine gore Cifte Vergiyi onleme anlasmasina bakip (Turkiye ile Amerika arasinda) gerekirse stopaj hesplayi odeyecek

Faturayi nasil istersen duzenle Turkce, Ingilizce, Hatta Cince yeterki uzerinde o dilde ''invoice'' yazsin. Zaten bir incelemde muffettis isterse onun tercumesini yaptirir. Tebi birde ticari teamullere uygun. Yani adama 1.000.- usd'lik is yapip 10.000 yada 100.000.- usd yazilmasin

Soru; Bir de ülkemize gelir vergisi beyanında bulunmak için işlemleri kendim yapabiliyor muyum acaba?

Cevap ; Amerikada kurulu oldugun icin kazancin vergilendirilmez. Acak baska islerden dolayi kazancin varsa beyanname vermen gerekir