fonradar

Yurtdışında Çalışan İşçinin Maaşı

Merhaba.

1-Yurt dışında bir Türk şirketinde Görev yapmaktayım.
Çalıştığım şirket Maaşımın yarısını çalıştığım ülkede,yarısını Türkiye de dolar hesabıma(maaş hesabı değil) yatırıyor.
Şirket Sekreterin şahsi dolar hesabına para yatırıyor ve sekreter şahsi hesabından maaşları ödüyor
Açıklama kısmında sekreterin Adı Soyadı yazıyor.

2-Şirket Dolar kurunu sabitlediği için ve Dolar kuru yüksek olduğu için her ay 1000 TL zarar ediyorum.
Şirketin Yaptığı bu işlemler kanunlara aykırı mıdır?

Cevaplarınız için Şimdiden Teşekkür ederim.

Sekreterin hesabından maaş ödemek tamamen illegal.
Dolar kuru sabitlemek çalışanla işveren arasında bir mutabakat. Yasaldır.

Sekreterin hesabından maaş ödemek tamamen illegal.
Dolar kuru sabitlemek çalışanla işveren arasında bir mutabakat. Yasaldır.

Nizam Bey,

Şirketi maliyeye şikayet edebilir miyim?Bugüne kadar bu şekilde yapılan işlemler milyon dolarlar ile ifade edilebilir.
Elimde banka dekontları,bütün personelin türkiyede yatan maaşının miktarları ve diğer dokümanlar mevcuttur.

Cevabınız için teşekkür ederim.

Maliyeden ziyade, SGK ve İşkur a şikayet etmek daha doğru olacaktır.
Bu şikayet sonucu kazanımınızın ne olacağını düşünüyorsunuz peki?

Sn.üyelerin görüşlerine katılıyorum.
Tavsiyem;
öncelikle konuyu bir avukat ile detaylıca görüşünüz,eğer gerçekten hak kaybı sözkonusu ise sonuca göre hareket ediniz.

Simdimi aklina geldi bu? Kanunen hakkin olsa bile bu bana gore etik degil,isveren bi sekilde senin maasini tam odemis sonucta

Simdimi aklina geldi bu? Kanunen hakkin olsa bile bu bana gore etik degil,isveren bi sekilde senin maasini tam odemis sonucta
Etik olmayan nedir anlayamadım, Aylık ücret xxx dolardır şeklinde iş sözleşmesi yapıp, sonra kur seni işe aldığım zamana göre çok yükseldi , sana dolar üzerinden maaş ödeyemem, ücretini tl bazında sabitledim denmesi ise, haklısınız hiç etik değil. Dediğiniz gibi sormak gerek işverene , şimdi mi aklına geldi dolar jurunun bu kadar yüksek gelip o ücreti ödemenin zor geleceği diye?

Şirketler genelde dolar kazanıyorlar ise dolar ile ödeme yaparlar. Dolayısıyla kur artışının işveren açısından nasıl bir olumsuz etkisi oluyor anlayamadım.
Sözleşmede ne yazıyorsa öyle ödeme yapılmalı.

Size gore etik olmadigina gore sanirim sizde bir isverensiniz.
Benim kontratimda boyle bir madde yok.
İsverenin benim parami benim rizam olmadan,antlasmam olmadan kuru sabitlemesi etik olacak,benim hakkimi aramam etik olmayacak.
En ufak haksizlikta kin olursa olsun karsisinda dururum.
İnsanin sirtindan kazanilan para cok tatli geliyor boyle isverenlere.
Saygilar

1-Yurt dışında bir Türk şirketinde Görev yapmaktayım.
Çalıştığım şirket Maaşımın yarısını çalıştığım ülkede,yarısını Türkiye de dolar hesabıma(maaş hesabı değil) yatırıyor........................dolar hesabı sizin şahsi hesabınız ise bu nokta sorun olmaz.

Şirket Sekreterin şahsi dolar hesabına para yatırıyor ve sekreter şahsi hesabından maaşları ödüyor...............................................sekreterde nihayetinde bir çalışandır,işcinin ücreti çalışan diğer personel (sekreter)hesabı üzerinden ödenemez,ihtilaf doğurur,ancak sekreter yetkilendirilmiş ise şirket hesabından bu ücretleri sizin adınıza açılan hesaplara ödeme yapabilir.

2-Şirket Dolar kurunu sabitlediği için ve Dolar kuru yüksek olduğu için her ay 1000 TL zarar ediyorum......................bu noktada esas olan ücrete ilişkin sözleşme hükmüdür.
Sözleşmede örneğin;
a.işcinin ücreti 1.000 dolar olarak tanımlanmış ise sonrada tek taraflı olarak işveren değişiklik yapamaz,anlaşma olmadan diyeceğim ama olsa bile ücrete ilişkin işci aleyhine sonuç doğuran bu konu ihtilaf doğurur)asla farklı(sabit miktar Tl.üzerinden)şekilde ödenemez,ödeme yapılsa bile işveren işcinin ücretini tam ödemiş olmaz,
Düşüncem konuyu,sözleşme hükümlerinide dikkate alarak bir avukat ile görüşmenizdir.