fonradar

Yurtdısında yasayan kisinin vergi konusu

mrb forumda biraz acemiyim umarm yanlış yere açmamışımdır

ben bu yıl çine eğitim için gidiyorum orda bi kaç yıl belkide cok uzun yıllar kalmayı dusunuyorum oraya gıttıgımde hem okula gıdecegım hemde tıcaretle ugrasacagım türkiyedeki bazı müsterilere toplu mallar yollayacağım birde açık arttırma sitelerinden satış yapmayıda düşünüyorum benim kafama takılan olay son zamanlarda maliye açık arttırma sitelerinden satış yapanlara cezalar kesmişti ben yurtdışında yaşarkan türkiye'deki banka hesaplarımı kullanıp açık arttırma sitelerinden satış yapmam sorun olurmu?çinde bulunduğumda çinemi ödeyeceğim yoksa türkiye'yemi internetten araştırdığımda satış sözleşmesi türkiye de yapılmışsa ve alıcı satıcı yada herhangi biri türkiye de olduğu zaman vergilendirme türkiye'de yapılır yazıyordu geçen hafta maliye binasında birine sorduğumda orda yasarken yaptığın işlerden çin sorumlu olur verginide oraya ödemen gerekir türkiyedeki banka hesabını kullanmış olman bişi değiştirmez sen sonuşta ticaretini yurtdışında yapmış oluyorsun ve bunun vergisel konusunu o ülke ile halledeceksin buraya geldiğinde sorun çıkarsada o işi yaptığında orda olduğunu ispatlarsın olur biter dedi ama benim kafam çok karıştı bu işin doğrusu nedir ?bilgisi olanların yardımcı olmalarını rica ediyorum

Ynt: yurtdısında yasayan kisinin vergi konusu

Sorunuza profesyonel vergici olmadığınızı göz önünde bulundurarak basitçe cevap vereceğim. Siz Çinde ikamet edeceksiniz, yani diğer bir ifade ile Çin mukimi olacaksınız, örneğin 4 yıl diyelim. Bu 4 yıl içinde Çinde yaptığınız ticari faaliyet Türkiye Cumhuriyeti ile Çin Halk Cumhuriyeti arasında yapılan çifte vergilendirmeyi önleme anlşamasına göre Çin Devleti tarafından vergilendirilecektir.

Bu durumda Çin vergi mevzuatına göre hareket etmeniz lazım. Ne yazık ki Çin vergi kanunlarını bilmiyorum :)

Artık size Çinli meslektaşlarımız yardımcı olurlar.