zirve

Yurtdışından Döviz Gelirin Vergilendirilmesi

Üyelik
11 Mar 2021
Mesajlar
2
Konum
Istanbul
Merhaba,

Yurtdışı merkezli bir firmaya internet üzerinden danışman olarak hizmet vermeye başlayacağım. Aylık bazda döviz olarak ödeme alacağım. Firma çoğunlukla yabancılara hizmet vermekte ancak yine de çok az sayıda Türk müşterisi var. Yine de yapacağım danışmanlığın Türk müşterilerle herhangi bir ilgisi bulunmuyor.

Elde edeceğim gelirin vergilendirilmesi gerekmekte mi?
 
Üyelik
23 Şub 2021
Mesajlar
13
Konum
İstanbul
Merhaba,

Türkiye'deki banka hesabınıza yapılacak ödemelerden oluşan her türlü gelir vergiye tabii olmalıdır. Burada önemli olan kriter DEVAMLILIK . Yani hizmetin düzenli ve sürekli verilmesi. Rassal olarak senede bir kere olmaması. Tam da bu konu ile ilgili bir özet buldum:

"Freelance Hizmetler" Türkiye'de Neden Uygulanamamaktadır? Bağımsız Bir Yüklenici & Freelancer Türkiye'de Hizmet Sağlayabilir mi?​

Türk Vergi Kanunu ve ilgili mevzuatta yer alan süreklilik ilkesi uyarınca, bir kişi bir hizmeti sürekli olarak sağladığı takdirde (yani hizmetin "arızi gelir" olarak yılda bir veya iki defadan fazla verilmesi durumunda), vergi hususunda yasal bir uyumsuzlukla karşılaşmaması için, o kişinin aşağıda sayılan iki seçenekten birini takip etmesi gerekmektedir:

  1. Şahıs şirketi (ya da bireysel hissedarı bulunan limitet bir şirket) kurmak
  2. Bir şirkette çalışan olmak (belirli bir şirketin bordrosuna kayıtlı bulunmak)
Linkini de ekliyorum: https://bit.ly/3ti4pAn

İyi çalışmalar dilerim.
 
Üst