Yurtdışından Gelen Faturaların Kullanımı Hk.

Merhabalar, yurtdışından bir hizmet alıyorum ve bu hizmeti türk vatandaşlarına satıyorum.Hizmet tamamen online ortamda gerçekleşiyor. Firma faturayı bana online ortamda iletiyor. İnternette biraz araştırma yaptım, ona göre ; yurtdışından gelen faturaları Türkiyede kullanabilmemiz için kdv2 ile beyan etmem gerektiğini öğrendim. Mesela, 50 $ lık bir hizmet alıyorum, 100 $'a satıyorum. Ben aldığım 50 $'ın kdv sini peşin olarak devlete ödüyorum 9 $ şeklinde ve bu indirlecek kdv'ye ekleniyor. Daha sonra bunu ben hesaplanan kdv'den düşüyorum ve ben sadece 9 $ kdv ödüyorum. Sadece peşinenen ödemiş oluyorum kdv'mi. Bu doğru mudur ? + olarak ben müşteriye bu durumda nasıl fatura etmeliyim ? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Son düzenleme:
Evet doğru Kdv 2 ile beyan edip, Kdv1 ile düşeceksiniz. Yalnız burada Stopaj olayına dikkat edin Faturanın geldiği ülke ile Türkiye arasında ÇVÖA var mı , yok mu ? Müşteriye ise siz hizmeti yurtdışından alıp Türkiyede verdiğiniz için faturanızı %18 KDv uygulayarak müşterilerinize keseceksiniz

Evet doğru Kdv 2 ile beyan edip, Kdv1 ile düşeceksiniz. Yalnız burada Stopaj olayına dikkat edin Faturanın geldiği ülke ile Türkiye arasında ÇVÖA var mı , yok mu ? Müşteriye ise siz hizmeti yurtdışından alıp Türkiyede verdiğiniz için faturanızı %18 KDv uygulayarak müşterilerinize keseceksiniz

ferhat bey, öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim. evet çifte vergilendirmeyi önleme anlaşması gözüküyor. bu durumda ne yapmam gerekir ? açıkcası muhasebecim bu konuda sağlıklı bir şekilde bilgi veremiyor. kestiğim toplam fatura üzerinden kdv ödeyeceğimi söylüyor.

Son düzenleme:

Aynen katılıyorum.