Yurtdışından Gelen Maaşım İçin Ver

Öncelikle Herkeze Merhabalar,Türkiye'de ikamet etmekteyim,Webtasarım ve gelişen teknoloji ile beraber Website güvenliği uzmanıyım,yaklaşık 1,5 yıldır Hollanda'da faaliyet gösteren Büyük bir Yazılım Firmasında Çalışıyorum,firmanın müşterilerinin website tasarımlarını veya güvenliklerini sağlamaktayım ilgilendiğim ve yaptığım işlerin karşılığında bana haftalık ödeme yapıyorlar,Firma Hollanda'da olduğu için Ödemeyi direkt Banka hesabıma alırsam büyük kesintiler yaşıyorum örneğin 500 euro ya aracı bankalar 100 euro gibi ücretler kesiyorlar,bu sebeble firma Almanya merkezli Paypal Hesabıma ödemeyi gerçekleştiriyor.(kesinti olmadan) Paypal'a gelen Euroyu Türk lirasına çevirip Türkiyedeki xxx Bankası hesabıma çekiyorum,aldığım ücretler değişkendir yaptığım işlemlere göre haftalık 600 euroda olabiliyor 300 euroda olabiliyor,sabit bir rakam değil internet ortamında yapmış olduğum araştırmada Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşmaları olan ülkeler varmış,Çalıştığım firma Hollanda merkezli vergi kaydı vs. mevcut.Almış olduğum ödemelerimde herhangi bir vergi ödeme zorunluluğum varmıdır,konu ile bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim saygılarımla

Sayın Coder

193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun 1 inci maddesinde,
“Gerçek kişilerin gelirleri gelir vergisine tabidir. Gelir bir gerçek kişinin bir takvim yılı içinde elde ettiği kazanç ve iratların safi tutarıdır.” denilmiş, aynı Kanunun 3 üncü maddesinde ise “Aşağıda yazılı gerçek kişiler Türkiye içinde ve dışında elde ettikleri kazanç ve iratların tamamı üzerinden vergilendirilirler:
1. Türkiye’de yerleşmiş olanlar;2. Resmi daire ve müesseselere veya merkezi Türkiye’de bulunan teşekkül ve teşebbüslere bağlı olup adı geçen daire, müessese, teşekkül ve teşebbüslerin işleri dolayısıyla yabancı memleketlerde oturan Türk vatandaşları (Bu gibilerden, bulundukları memleketlerde elde ettikleri kazanç ve iratları dolayısıyla Gelir Vergisi’ne veya benzeri bir vergiye tabi tutulmuş bulunanlar, mezkur kazanç ve iratları üzerinden ayrıca vergilendirilmezler.) hükmüne yer verilmiştir.Öte yandan, aynı Kanunun 4 üncü maddesinde de ikametgahı Türkiye’de bulunanlar ile bir takvim yılı içinde Türkiye’de devamlı olarak altı aydan fazla oturanların Türkiye’de yerleşmiş sayılacağı hükme bağlanmıştır.Buna göre, Türkiye’de yerleşmiş olanlar ile bir takvim yılı içinde altı aydan fazla süreyle Türkiye’de oturanlar tam mükellef esasına göre Türkiye içinde ve dışında elde ettikleri kazanç ve iradların tamamı üzerinden vergilendirilirler.Yine Gelir Vergisi Kanununun 23 üncü maddesinin 14 numaralı bendinde, kanuni ve iş merkezi Türkiye’de bulunmayan dar mükellefiyete tabi işverenlerin yanında çalışan hizmet erbabına, işverenin Türkiye dışında elde ettiği kazançları üzerinden döviz olarak ödediği ücretlerin gelir vergisinden istisna edileceği hüküm altına alınmıştır.147 Seri No.lu Gelir Vergisi Genel Tebliğinin “Kanuni ve İş Merkezi Türkiye’de Olmayan Dar Mükellefiyete Tabi İşverenlerce Hizmet Erbabına Döviz Olarak Ödenen Ücretler“ başlıklı 1-c bölümünde;“İstisna hükmünün uygulanmasında, aşağıdaki hususlara dikkat edilecektir.-İşveren sıfatıyla ücret ödemesinde bulunan kurumların, Türkiye’de herhangi bir kanuni merkezinin veya iş merkezinin bulunmaması gerekir. Türkiye’de kanuni ve iş merkezi olmayan kurumların ise tam mükellef oldukları devlette hangi statüyü taşıdıkları, tüzel kişiliklerinin bulunup bulunmadığı herhangi bir iktisadi işletmelerinin varlığı ya da yokluğu önem taşımayacaktır.-Türkiye’de hizmet arzeden gerçek kişinin işveren sıfatıyla bağlı olduğu dar mükellef kurum, söz konusu kişiye döviz olarak ödediği ücretleri, doğrudan doğruya yurt dışında elde ettiği gelirinden ayırıp vermeli, hiç bir zaman için Türkiye’de elde ettiği kazanç ile ilgilendirmemelidir. Bu çerçevede hizmet erbabının Türkiye’de tam mükellef veya dar mükellef statüsünü taşıması hiçbir önem taşımayacaktır. Ödeme, yurt dışında elde edilen gelir üzerinden yapılacağı için, Türkiye’deki faaliyetler nedeniyle bu ücretler Gelir Vergisi Kanununun 40′ıncı maddesi hükmüne göre gider olarak dikkate alınmayacaktır…”açıklamaları yer almıştır.Buna göre, kanuni ve iş merkezi Türkiye’de bulunmayan dar mükellefiyete tabi işverenlerin yanında çalışan hizmet erbabına ödenen ücretlere istisna uygulanabilmesi için;

1-Türkiye’de hizmet arzeden gerçek kişinin bağlı olduğu işverenin dar mükellef kurum olması, bu kurumun da Türkiye’de hiçbir şekilde kazanç elde edecek şekilde faaliyette bulunmaması,

2-Dar mükellef kurumda çalışan kişinin hizmet erbabı ve yapılan ödemenin de ücret niteliğinde olması,

3-Dar mükellef kurumun Türkiye’deki personeline yapılacak ödemenin bu kurumun yurtdışı kazançlarından karşılanması,

4-Ücretin döviz olarak ödenmesi,

5-Ödenen ücretin dar mükellef kurumun Türkiye’deki hesaplarına gider olarak kaydedilmemesi,şartlarının bir arada bulunması gerekmektedir.

Diğer taraftan, 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun “Tevkifata tabi olmayan ücretler” başlıklı 95 inci maddesinde, ücretlerini yabancı bir memleketteki işverenden doğrudan doğruya alan hizmet erbabının bu ücret gelirleri için yıllık beyanname vermelerinin gerektiği hükme bağlanmıştır

.
Bu hüküm ve açıklamalar çerçevesinde, kanuni ve iş merkezi yurt dışında bulunan Kurumdan döviz karşılığı elde ettiğiniz ücret geliri yurt dışında arz ettiğiniz hizmet karşılığı olması nedeniyle söz konusu ücret geliriniz için Gelir Vergisi Kanununun 23 üncü maddesinin 14 numaralı bendinde yer alan istisnadan yararlanmanız mümkün değildir.Dolayısıyla, yurtdışında mukim firma tarafından ücret ödemeleri üzerinden gelir vergisi tevkifatı yapılması mümkün olmadığından, bu ücret gelirlerinin Gelir Vergisi Kanununun 92 nci maddesinde belirlenen sürede, tarafınızca yıllık gelir vergisi beyannamesi ile beyan edilmesi gerekmektedir.

FERHAT SUCU
S.M.M.M / C.P.A

ANKARA VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI
Mükellef Hizmetleri Gelir Vergileri Grup Müdürlüğü
B.07.1.GİB.4.06.16.01-120[23-12/2]-210 /16/02/2012 Özelge

Son düzenleme:
Zaman Ayırıp Sorularımı cevapladığınız için teşekkür ederim,Örnek Olarak 35.000 TL kazandım Diyelim bu yıl Ödemelerim Yurtdışından geldiği için Bu rakamı nasıl ıspatlayacağım? Bu rakama çıkarılacak vergi nekadar olur,İşlerimi Kirada Oturduğumuz Evimizden yapıyorum kira elektrik adsl vs. gider gösterebilirmiyim,her ay ingiltereden kiralamış olduğum Serverin 300 TL gibi heray ödeme gerçekleştiriyorum, ve giderlerim bunlar,işlermleri yurtdışındaki Paypal hesabımdan yaptığım için ilgili vergi memurları bu konulara nekadar hakim? Kısacası Derdimi anlatabilecekmiyim Teşekkürler...

Sayın Coder;

Bu sorular için çevrenizde size yakın bir meslektaşımızla görüşün önerisini yaptıktan sonra sorularınıza cevap verelim

--Örnek Olarak 35.000 TL kazandım Diyelim bu yıl Ödemelerim Yurtdışından geldiği için Bu rakamı nasıl ıspatlayacağım?

**Yukarıda ödemeleri Paypal aracağıyla tahsil ettiğinizi ''Paypal'a gelen Euroyu Türk lirasına çevirip Türkiyedeki xxx Bankası hesabıma çekiyorum'' işte ispatı bu

--Bu rakama çıkarılacak vergi ne kadar olur,İşlerimi Kirada Oturduğumuz Evimizden yapıyorum kira elektrik adsl vs. gider gösterebilirmiyim,her ay ingiltereden kiralamış olduğum Serverin 300 TL gibi her ay ödeme gerçekleştiriyorum, ve giderlerim bunlar,işlermleri yurtdışındaki Paypal hesabımdan yaptığım için ilgili vergi memurları bu konulara ne kadar hakim? Kısacası Derdimi anlatabilecekmiyim Teşekkürler...[/QUOTE]

**Geliriniz yukarıda son kırmızı bölümde yazdığım şekilde vergilendirilecek yurtdışında mukim firma tarafından ücret ödemeleri üzerinden gelir vergisi tevkifatı yapılması mümkün olmadığından, bu ücret gelirlerinin Gelir Vergisi Kanununun 92 nci maddesinde belirlenen sürede, tarafınızca yıllık gelir vergisi beyannamesi ile beyan edilmesi gerekmektedir. Yalnız bu ödemeler ücret şeklinde yapıldığı sürece eğer siz bu işi bir işyeri açarak yapmaya kalkarsanız (Örneğin kirada oturduğunuz evin bir kısmını işyeri olarak göstermek,kira elektrik adsl vs. gider yazmak isterseniz o zaman bu ticari kazanca girer Mükellefiyet tesis etmek zorunda kalırsınız Ayrıca ingiltereden kiralamış olduğunuz Server için ödediğiniz 300 TL ödeme için oradan alacağınız faturaya KDV hesaplayıp 2 nolu KDV ile beyan etmeniz gerekir