Yurtdışından Ürün Getirtip Home Ofis'ten İnternetten Satışını Yapmak ?

Herkese merhaba, maalesef net bir bilgi yok sorunum hakkında, benim durumumda olanlar içinde vereceğiniz net yanıtlar bu sorundan müzdarip olanlar için umarum kılavuz niteliğinde olacaktır,

yaklaşık 1 senedir yurtdışından ürün getirip internetten satışını yapıyorum amatör bir işti ve sermayem yoktu, şuan gerekli sermayeye ve işi büyütmek için adım atmaya hazırım, 100-200 dolar civarı ürünler gelecek yurtdışından azar azar ürün alıyorum hem bütçem yetmıyor hemde kargo ucretı cok tutmasın diye. internetten kredi kartıyla satılacak ürünler ve her sattıgım urune faturası kesılecek, muhasebecim bu işten tam anlamıyor onun çalıştıgı sektor degıl, birini tavsiye ettı fakat oda sadece gümrük müşaviri tutması gerek diyor, ben yurtdışından getirdiğim ürünlerde INVOICE diye bır kağıt gelıyor kımden aldıgım ıcınde ne oldugu kac tane adededının fıyatı toplam fıyat adresım bılgılerım vs yer alıyor fakat muhur damga vs yok, ben fatura ıstedıgım xzaman bana bu INVOICE yazan kagıttan gonderıyorlar, muhasebe bunu ısleyebılırmı mal alımı olarak cunku satısı olanlar %100 karla satılmıs gozukuyor. gumruk musavırlıgının benım ısımle ne ılgısı var ogrenmek ıstıyorum her getırdıgım paket basınamı ekstra ucret ısteyecekler, lütfen yardımınıza ve bilginize ihtiyacım var,

Saygılarımla...

Merhaba
gelen invoice yani fatura. Evet bu belgeler islenebilir. Ancak bu bekgeler icin 2 nolu kdv beyannamesi ile kdv odemeniz ayrica malin geldigi ulke ile aramizdaki cifte vergilendirmeyi pnleme anlasmasi olup olmamasina gore stopaj odemesi yapnaniz gerekiyor. Gumrukcu kismini bende anlamadim acikcasi

Merhaba
gelen invoice yani fatura. Evet bu belgeler islenebilir. Ancak bu bekgeler icin 2 nolu kdv beyannamesi ile kdv odemeniz ayrica malin geldigi ulke ile aramizdaki cifte vergilendirmeyi pnleme anlasmasi olup olmamasina gore stopaj odemesi yapnaniz gerekiyor. Gumrukcu kismini bende anlamadim acikcasi

cevabınız için teşekkürler, ürünleri Çin'den alıyorum. fakat satışını yaptıpım için gümrük müşavirliğinden ithalat belgesi vs gerekli imiş sanırım fakat ben konteyner gibi yüklü mal alımı yapmıyorum, bu işim bir yolu vardır, öğrenmek istiyorum nasıl yasal olarak hallediliyor, her kargo başınamı, her ürün başınamı, her kargonun tutarına göremi, senelik-aylık mı bilmiyorum..

Saygılarımla..

Merhaba

yapılan ithalat hizmet ithali mi? niye kdv 2?

100 dolar altı oldugu ıcın gumrukten gecıyor, bır bedel odemıyorum, bunda bir terslik oldugunu bılıyorum çunku tıcarı mal olması gerekıyor adetlerı fazla çünkü, benim tam olarak neler yapmam gerek ?

Malı gümrüklemeniz daha doğru olur. Bir gümrükçü ile konuşun. resmi giriş yaparsanız kdv sorunu da olmaz.

Malı gümrüklemeniz daha doğru olur. Bir gümrükçü ile konuşun. resmi giriş yaparsanız kdv sorunu da olmaz.

Nizam bey bugün görüşmelerimi yaptım fakat 100-500 dolar arası tek kargoda çok masraf çıkacağını ve getirdiğim ürünlerde imitasyon olursa bunları gümrükten çıkartamıyacağımı ayrıca 5000-10000 dolarlık yüklü mal getirdiğimde masraflarımın daha makul olacağı söylendi, kısacası az sermaye ile astarı yüzünden pahalıya geleceğini söyledi. ben bu durumda ne yapacağım ticaret yapmayayım mı ?

Nizam bey bugün görüşmelerimi yaptım fakat 100-500 dolar arası tek kargoda çok masraf çıkacağını ve getirdiğim ürünlerde imitasyon olursa bunları gümrükten çıkartamıyacağımı ayrıca 5000-10000 dolarlık yüklü mal getirdiğimde masraflarımın daha makul olacağı söylendi, kısacası az sermaye ile astarı yüzünden pahalıya geleceğini söyledi. ben bu durumda ne yapacağım ticaret yapmayayım mı ?

O zaman ürünün faturası varsa arkadaşın dediği gibi KDV 2 tahakkuku yapmak olabilir. Hiç olmazsa KDv ödenmiş olur.

O zaman ürünün faturası varsa arkadaşın dediği gibi KDV 2 tahakkuku yapmak olabilir. Hiç olmazsa KDv ödenmiş olur.

Yurtdışından aldığım ürünlerde fatura istiyorum fakat fatura diye yolladıkları belge sipariş belgesi. türkiyede fatura diye işlenmiyor. satışımı yaptığım ürünlere fatura keseceğim KDV 2 dediğiniz bu mu ?

Saygılarımla..

Sizin gibi bu şekilde Ali ekspres den alıp satan çok var, internet sitelerinde dükkan açtıysanız vergi dairesine denk geliyor ve hesabınız inceleniyor. kredi kartı ile satış opsiyonu var ise o da riskli
İşi büyütmeniz lazım sanırım yoksa pahalıya geliyor

Sizin gibi bu şekilde Ali ekspres den alıp satan çok var, internet sitelerinde dükkan açtıysanız vergi dairesine denk geliyor ve hesabınız inceleniyor. kredi kartı ile satış opsiyonu var ise o da riskli
İşi büyütmeniz lazım sanırım yoksa pahalıya geliyor

Efendim söylediklerinize katılıyorum fakat devlet herhangi bir destek, teşvik yada yararımıza herhangi birşey yapmıyormu ? işimizi büyütmek için satış yapıp para kazanıp büyük işler yapmam gerekiyor,

devletin yaptığına lafım yok olması gereken bu fakat küçük esnaf kobiler için mantıksız bir mantık değil mi ?

Devlet bazı sektörlere teşvik veriyor. Bunlar vergi, sgk , vb avantajlar olabilir. Kobi destek yazıp nette aratın. Ancak sizin gibi aracılık işleri kapsam dışıdır.

Devlet bazı sektörlere teşvik veriyor. Bunlar vergi, sgk , vb avantajlar olabilir. Kobi destek yazıp nette aratın. Ancak sizin gibi aracılık işleri kapsam dışıdır.

Nizam bey aracılık işleri yapmıyorum, direk yurtdışındaki firmalardan alıp satıyorum aracı değilim ki, ve getirdiklerimi de başkalarına satmaları için aracılık yapmıyorum ki ?