fonradar

Yurtiçi Ve Yurtdışı Komisyon Faturası

Merhabalar,

Komisyon sistemi üzerine çalışan bir web sitesi kurmayı düşünmekteyim. Mantık olarak tamamen Sahibinden.com ve Gittigidiyor.com gibi, satıcı ile alıcı arasında komisyonculuk yapacağım.
Bu bağlamda, alıcıdan tahsil ettiğim parayı, ürün teslim edilene dek elimde tutup, ürün sorunsuz teslim olduğunda da komisyon kısmını keserek satıcıya para transferi yapacağım.
Satıcılar Türkiye’den olabileceği gibi Yurtdışından da olabilecekler. Takıldığım nokta hem Türkiye’de hem de Yurtdışındaki alıcı ve satıcılara nasıl bir faturalama yapacağım ve KDV durumu…
Zira etrafımda sahibinden.com üzerinden alım-satım yapanlara herhangi bir fatura gelmediği bilgisi geldi, muhakkak ki fatura kesiliyordur ancak bir örneğine ulaşamadım.

Doğru usülde ticaret yapabilmek adına desteğinizi ve görüşlerinizi rica ederim.

Saygılarımla

Sizin durum biraz komplike.
1-Yeni ürün satarsanız , mutlaka fatura lazım,
2-2, el için yasal olarak gider makbuzu lazım.
3-Alıcının ve satıcının yurt içinde veya dışarda olması da faturalama durumunu etkiler.

Aslına bakarsanız çok komplike değil, net anlatamadığımı farkettim. Durumu özetlemek gerekirse;

* Alıcı her zaman Türk olacak, Satıcı Türk ya da Yabancı olabilir.
* Mal ve Hizmeti ben satmayacağım, o nedenle alım-satım olmayacak
* Benim yaptığım sadece aracılık olacak, Türk bir kişi, İngilizce bilmesine ya da kredi kartı bilgilerini Yabancı bir site ile paylaşmak yerine benden talep edecek, sitemde bulunan satıcıya ödemeyi aldığımı ve ürünü gönderebileceğini ileteceğim, ürün teslim edildiğinde de satıcıya bedelini göndereceğim. Bir nev-i Güvenli Global Ticaret olacak.

Örneklendirmek Gerekirse;
İngiliz John, sitemde ilan açacak ve bir ürün satmak isteyecek, İstanbul'dan Ayşe Hanım da John'un ürününü beğenip siteme ödeme yapacak. Ürün bedeli 100 TL olsun.
Ayşe Hanım'dan aldığım ödemeye istinaden John'a ürünü kargolamasını, parayı aldığımı ileteceğim. Ürün John'dan direkt Ayşe Hanım'a teslim olduğunda Ayşe Hanım teyit verecek ve ben de 100 TL üzerinden %10 komisyonu kesip 90 TL yi John'a göndereceğim.

Alım - Satım John ve Ayşe Hanım arasında olacak, ben sadece komisyonculuk yapacağım.

Bu durumda nasıl bir işlem yapmam gerekir?

Aslına bakarsanız çok komplike değil, net anlatamadığımı farkettim. Durumu özetlemek gerekirse;

* Alıcı her zaman Türk olacak, Satıcı Türk ya da Yabancı olabilir.
* Mal ve Hizmeti ben satmayacağım, o nedenle alım-satım olmayacak
* Benim yaptığım sadece aracılık olacak, Türk bir kişi, İngilizce bilmesine ya da kredi kartı bilgilerini Yabancı bir site ile paylaşmak yerine benden talep edecek, sitemde bulunan satıcıya ödemeyi aldığımı ve ürünü gönderebileceğini ileteceğim, ürün teslim edildiğinde de satıcıya bedelini göndereceğim. Bir nev-i Güvenli Global Ticaret olacak.

Örneklendirmek Gerekirse;
İngiliz John, sitemde ilan açacak ve bir ürün satmak isteyecek, İstanbul'dan Ayşe Hanım da John'un ürününü beğenip siteme ödeme yapacak. Ürün bedeli 100 TL olsun.
Ayşe Hanım'dan aldığım ödemeye istinaden John'a ürünü kargolamasını, parayı aldığımı ileteceğim. Ürün John'dan direkt Ayşe Hanım'a teslim olduğunda Ayşe Hanım teyit verecek ve ben de 100 TL üzerinden %10 komisyonu kesip 90 TL yi John'a göndereceğim.

Alım - Satım John ve Ayşe Hanım arasında olacak, ben sadece komisyonculuk yapacağım.

Bu durumda nasıl bir işlem yapmam gerekir?

Öyle pek basit değil.
Çünkü anladığım kadarı ile siz aracılık komisyonu alacaksınız ama ürün önce size fatura edilecek, siz de komisyonunuzu ekleyip(veya düşüp) ürünü bir başkasına satacak ve fatura edeceksiniz.
Bu durumda sizin alışlarınızın mutlaka vuk göre tanımlanan belgeli olması gerek. Satıcı fatura kesiyorsa sorun yok. kesmiyorsa gider makbuzu düzenleyip satıcı ya imzalatmanız gerekir.

Bunun dışında başka bir yöntem de satıcı faturayı doğrudan alıcıya keser ödemesini de ona yapılır. Siz de komiyonu kimden alacaksanız faturanızı ona kesersiniz. Tahsilatı da faturanıza istinaden yaparsınız.

Bunun dışında başka bir yöntem de satıcı faturayı doğrudan alıcıya keser ödemesini de ona yapılır. Siz de komiyonu kimden alacaksanız faturanızı ona kesersiniz. Tahsilatı da faturanıza istinaden yaparsınız.

Tam olarak yapacağım işlem bu, Satıcı Faturayı direkt Alıcıya kesiyor, benimle yalnızca komisyon ilişkisi var. Ben satıcıya Komisyon faturası keseceğim, yurtiçinden bir satıcı olursa problem değil, %18 KDV si var ancak Satıcı Yurtdışında ise ve Alıcı Yurtiçinde ise faturam KDV'li mi olacak yoksa muaf mı olacak o kısımda çelişkiliyim, bildiğim kadarıyla Alıcı Türkiye'de olduğundan KDVli olmalı...

Bir de hesap takibi söz konusu, banka hesabıma Türkiye'den yatan 100 TL var, ben de Yurtdışında 90 TL ve 10 TL fatura göndereceğim. Aradaki 90 TL lik transfer için referans olarak alışveriş sipariş numarasını yazsam ve bendeki fatura kopyasına, hesap hareketlerinin dekontlarını koysam, denetleme zamanında Maliye için açık ve net bir bilgi olur mu? Üç kuruş kazanmak için yanlış ya da eksik işlem yapıp ceza ödemek istemem, her şeyden öte, vergi kaçıran bir mükellef olmak istemem...

Tam olarak yapacağım işlem bu, Satıcı Faturayı direkt Alıcıya kesiyor, benimle yalnızca komisyon ilişkisi var. Ben satıcıya Komisyon faturası keseceğim, yurtiçinden bir satıcı olursa problem değil, %18 KDV si var ancak Satıcı Yurtdışında ise ve Alıcı Yurtiçinde ise faturam KDV'li mi olacak yoksa muaf mı olacak o kısımda çelişkiliyim, bildiğim kadarıyla Alıcı Türkiye'de olduğundan KDVli olmalı...

Evet yurt içinde keseceğiniz fatura mutlaka kdv li olmalıdır. Yurt dışına keseceğiniz sadece sizin komisyona gelirinize ait fatura ise hizmet ihracı istisnası için kdv siz olabilir. Ancak bunun sağlanmasnın da temel 4 koşulu vardır.
Bir de hesap takibi söz konusu, banka hesabıma Türkiye'den yatan 100 TL var, ben de Yurtdışında 90 TL ve 10 TL fatura göndereceğim. Aradaki 90 TL lik transfer için referans olarak alışveriş sipariş numarasını yazsam ve bendeki fatura kopyasına, hesap hareketlerinin dekontlarını koysam, denetleme zamanında Maliye için açık ve net bir bilgi olur mu? Üç kuruş kazanmak için yanlış ya da eksik işlem yapıp ceza ödemek istemem, her şeyden öte, vergi kaçıran bir mükellef olmak istemem...

Bunu yapabilirsiniz ama biraz zahmetli ve zor olucak. Çok düzenli kayıt tutmanız hangi paranın, kimden alındığını kime ödendiğini gayet net açıklayabilmeniz gerekecek.

En doğrusu bir meslektaşdan yüz yüze görüşerek profosyonel yardım almanızdır bence.