fonradar

Yusuf Sürmen Puanlama Sistemi Hakkında

Yusuf Hocanın Puan Verme Sistemi Hakkında Bilgisi Olan Yada Tahmin Yürütebilen Arkadaşlar Varmı. Hoca Her Maddeyi Ayrı Ayrı Değerlendirip Her Birine Ayrı Ayrı Puanmı Veriyor

Açılış + Yevmiye Maddeleri + Dönem Sonu İşlemleri + 6 Lı Hesapların Devri ve Kar Zarar Bulunması + Kapanış Kaydı + Büyük Defter Kayıtları + Gelir Tablosu + Bilanço

Bu Saydıklarımı Hep Birmi Değerlendiriyor Yoksa Hepsini Ayrı Ayrımı Acaba .... ??

Daha Önceki Aldığınız Notlara Göre Bir Mantık Yürütebiliriz Hep Birlikte Nedersiniz...

Ynt: Yusu Sürmen Puanlama Sistemi Hakkında

ben temmuz/2010 sınavında 35 almıştım.puanlandırması bence: hocanında dediği gibi yev.maddeleri:54 puan, büyük defter kayıtları:16 puan,bilanço:10 puan,g.tablosu:5

şimdi yevmiyeleri tam yapan kişi ki toplam yevmiye adedi:en az 27 madde = her bir madde 2 puan bu kayıtları doğru olarak yapan zaten büyük defter kayıtlarınıda doğru yaptı demektir.buradan hareketlede yaptığınız doğru yevmiye adedi *2 b.defter puanı içinde yev.deft.puanın artalama 1/4 ünü puan olarak alın derim g.tablosu ile bilançoyu zaten hiç almıyorum en kaba haliyle...

Arkadaşlar, anlamadığım şu, tamam soruları Y.Sürmen hazırlıyor, kendi tarzında cevap bekliyor ama sınava giren
bu kadar kişinin kağıdını da bir yusuf hoca mı okuyor, tek başına. Komisyonda o var diye. Ciddi soruyorum, şaka değil.

mustafa

taner arkadaş

senin dediğini bizde biliyoruzda. bu hocanın dersinden 50 ile geçende var 48 ile kalanda. 35 alanda var 45 alanda. şimdi burda asıl sormak istediğim mevzu yevmiye kayıtlarından iki tanesini yanlış yaptık diyelim ama diğer yevmiye kayıtlarını dönem sonu işlemlerine kadar etkilemediğini düşünürsek. dönem sonu işlemlerinden de iki hatan olduğunu var sayarsak....

1 Hoca devamındaki yansıtma kayıtları ile kar zarar kayıtlarına ve kapanış kaydına puan verirmi çünkü tutarlar yanlış olacak ama hesapların işleyiş mantığı doğru olacak.

2 seninde dediğin gibi yevmiye kayıtları doğru olunca büyük defterlerde doğru olur zaten ozamanda herşeyin tutar kapanıştan tutta gelir tablona kadar ama yevmiye kayıtlarından iki tane yanlışın oldu diyelim hoca büyük defterler için belirlediği 16 puanı yine verirmi.

3 yine yevmiye kayıtlarında yanlışın olduğu halde gelir tablosu ve bilançoyu yapanlara yinede puan verirmi..

teşekkürler.... :eek: :eek: :eek: :eek:

ekmekçi arkadaşında sorusu gayet mantıklı. benim düşüncem kendisi hiç okumuyordur cevap anahtarını asistanlarına yada öğrencilerine verip okutuyordur. kendisinin birtane dahi kağıt okuduğunu zannetmiyorum..

artistforvet ' Alıntı:
ekmekçi arkadaşında sorusu gayet mantıklı. benim düşüncem kendisi hiç okumuyordur cevap anahtarını asistanlarına yada öğrencilerine verip okutuyordur. kendisinin birtane dahi kağıt okuduğunu zannetmiyorum..

Arkadaslar anliyorum. Hepimiz stres altindayiz ama bu kadarda yapmayiniz. Yani asistanlarina evet bir ihtimal olabilir. Ancak ogrenciler gibi bir ihtimali dusunmenizi gercekten bulundugumuz duruma veriyorum. Yapmayin arkadaslar, soz konusu kisi bir prof.dr bizler profosyonel bir meslegin giris kapisi olan sinava giren adaylar..

haklısın artistforvet arkadaşım.bu finansal muhasebe puanlandırma hususunu üniversitede genel muhasebe dersimize giren hocama soracağım ve emin ol öğrenir öğrenmez buraya yazacağım.bu arada hocamda eminim ülkede sayılı muhasebe hocalarındandır.hatta takip edenler bilir yakın dönemde inşaat muhasebesi uygulamaları kitabı çıkardı.inşaat muhasebesini detaylı öğrenmek isteyen arkadaşlara tavsiyem alıp okumalarıdır.adı mehmet şenlik.biraz reklam gibi oldu ama hakikaten iyi bir hocadır ve belkide en zor en karmaşık uzmanlık gerektiren inşaat muhasebesi hususunu en iyi bilen hocalardan biridir.

taner kardeş sağol. bencede bir uzmana sormak en mantıklısı. bire bir olmasada eminim yakın bir cevap verecektir. neyse tekrar teşekkür ederiz.

Bir Arkadaşdan Alıntıdır.....

Arkadaşlar, K.T.Ü. işletmeden mezun olan arkadaşımdan aldığım bilgiye göre,yusuf sürmen klasik puanlandırma yani cevaplara tek tek puan vermekten ziyade genel anlamda kağıda bakıyormuş,alakasız hesapları kullanıp kullanmadığına bakıyor genel bir puan veriyormuş,yevmiye kaydında bir eksik hesap yada yakın hesap kullanmışsak direkt çizmiyormuş,bence ümitsiz olmayalım...

artistforvet ' Alıntı:
Bir Arkadaşdan Alıntıdır.....

Arkadaşlar, K.T.Ü. işletmeden mezun olan arkadaşımdan aldığım bilgiye göre,yusuf sürmen klasik puanlandırma yani cevaplara tek tek puan vermekten ziyade genel anlamda kağıda bakıyormuş,alakasız hesapları kullanıp kullanmadığına bakıyor genel bir puan veriyormuş,yevmiye kaydında bir eksik hesap yada yakın hesap kullanmışsak direkt çizmiyormuş,bence ümitsiz olmayalım...

Arkadaslar boyle bir degerleme yaptigini anlamak icin baska ustadlara sormaya ne kadar gerek var bilmiyorum. Fakulte mezunu insanlar olarak bunun zaten bu sekilde olacagindan suphemiz olmamasi lazim. Ben canı yurekten inaniyorum ki kimse bir iki maddeyi yanlis yapti diye kalmaz. Bu vergi dersinde de boyleydi. Bunda da boyledir. Cunku ustadlar bu noktada aday gercekten isi ozumsemis mi mantigi kavramis meslek disiplini edinmis mi diye bakacaklardir. O sebepten yine tekrarlamak istiyorum ki oncelikle su asamada beklemekten baska zaten yapacak bir sey yok. Isleyen bir surec var. Bize dusen metanetli olmak, yoksa bilmedigimiz sulara dalmak degil.

Ynt: Yusuf Sürmen Puanlama Sistemi Hakkında

müphem şahıs arkadaşım haklısın iki yevmiye kaydını yanlış yapanı bırakmaz hoca diyorsun ama ben dediğim gibi hocamla görüştüm o da diyorki burada en belirleyici unsur yevmiye maddesidir hatta hocama: tesise katılmada paylarının itfa kaydını 493 (B) 679 (A) yaptım ki 649 olması gerekirdi sizce buna puan verirmi dedim hocam ben olsam puan verirdim ama bilançoyu değil ama gelir tablosunun düzenine uymadığı için g.tablosunun yapısını bozduğu için hocanın kanaatine kalmış yanlış hesap olduğu için hem yev.maddesine hemde g.tablouna puan vermeyebilir dedi.anlaşılan bilançonunda yapısını bozan bir kayıt yapılırsa burdada hem yevmiye hemde bilançodan puan alınamaz anlamına gelir.özetle dediği burada hocanın kanaati çok önemli arkadaşım.

taner.. ' Alıntı:
müphem şahıs arkadaşım haklısın iki yevmiye kaydını yanlış yapanı bırakmaz hoca diyorsun ama ben dediğim gibi hocamla görüştüm o da diyorki burada en belirleyici unsur yevmiye maddesidir hatta hocama: tesise katılmada paylarının itfa kaydını 493 (B) 679 (A) yaptım ki 649 olması gerekirdi sizce buna puan verirmi dedim hocam ben olsam puan verirdim ama bilançoyu değil ama gelir tablosunun düzenine uymadığı için g.tablosunun yapısını bozduğu için hocanın kanaatine kalmış yanlış hesap olduğu için hem yev.maddesine hemde g.tablouna puan vermeyebilir dedi.anlaşılan bilançonunda yapısını bozan bir kayıt yapılırsa burdada hem yevmiye hemde bilançodan puan alınamaz anlamına gelir.özetle dediği burada hocanın kanaati çok önemli arkadaşım.

Meselede burada zaten taner kardesim. Sonucta hangi hocaya sorarsaniz sorun kagidi degerlendirecek olan YS. Ve bizim girdigimiz de bir vize yada final degil. Ben o insanlarin durumlarimizi gormezden geldigini dusunmuyorum. Kaldi ki burada dert yanan bircok arkadas gibi bizimde derdimiz yalnizca "50" puan almak degil mi? Ben de bunu diyorum. Pek cok sey dogru olduktan sonra o kagitlar gecer notu alacaktir. Ben buna inaniyorum.

Hoca ona puan vermiyor buna puan vermiyor peki arkadaşlar ben temmuzda ana sorulardan 20 tanesinden 10 tanesini hatalı yaptım hemde öyle böyle hatalar değil kimisinde strestenmidir paniktenmidir alakasız hesapları bile kullandım.
Örnek olarak gittim ithalatta verilen sipariş avansları yerine verilen depozito ve teminatları kullandım yani yaptığı hatalar yenilir yutulur değildi,T leri karışık açtım yevmiyeler hatalı olunca onlarında alayı hatalı oldu ben olsam kendime en fazla 10-15 verirdim Sürmen bana 29 vermiş.
Şimdi hesap edyorum ana sorulardan sadece 20 de 4 hatam var gene gelir tablosu ve kapanış kayıtları yapıldı bu sefer T ler sıralı açıldı ve T lerinde %80-90 ı tertemiz doğru yani benim kağıdımı temmuzda okuyupda 29 veren adam aynı adamsa bana ve benim gibi 3-4 yanlış yapanlara bu sefer 50 vermeli diye düşünüyorum.
20 ana yevmiye maddesi = 10 hata = 29 sözel soruları hiç sormayın temmuzdada salladım sallayabildiğim kadar sözel sorulara puan verdiğine dahi inanmıyorum.

tamam işte her yevmıye maddesi 3 puan stonhad.kaldıkı 10 tanesını dogru yaptım dıorsun.30 eder.

çok vahim durumlar hariç olmak üzere, herkese 50nin üzerinde notlar verip bir dua alsa ne güzel olurdu:)

stonhand ' Alıntı:
Hoca ona puan vermiyor buna puan vermiyor peki arkadaşlar ben temmuzda ana sorulardan 20 tanesinden 10 tanesini hatalı yaptım hemde öyle böyle hatalar değil kimisinde strestenmidir paniktenmidir alakasız hesapları bile kullandım.
Örnek olarak gittim ithalatta verilen sipariş avansları yerine verilen depozito ve teminatları kullandım yani yaptığı hatalar yenilir yutulur değildi,T leri karışık açtım yevmiyeler hatalı olunca onlarında alayı hatalı oldu ben olsam kendime en fazla 10-15 verirdim Sürmen bana 29 vermiş.
Şimdi hesap edyorum ana sorulardan sadece 20 de 4 hatam var gene gelir tablosu ve kapanış kayıtları yapıldı bu sefer T ler sıralı açıldı ve T lerinde %80-90 ı tertemiz doğru yani benim kağıdımı temmuzda okuyupda 29 veren adam aynı adamsa bana ve benim gibi 3-4 yanlış yapanlara bu sefer 50 vermeli diye düşünüyorum.
20 ana yevmiye maddesi = 10 hata = 29 sözel soruları hiç sormayın temmuzdada salladım sallayabildiğim kadar sözel sorulara puan verdiğine dahi inanmıyorum.
T leri sıralı açıpta sınavı nasıl yetiştirebildin tebrik ederim arkadaşım. ben sadece yusuf sürmenin istediği gibi yevmiyeleri yaptım.( fiş açıklamalrı, tarih sıra numarası, Tlerin yanına hangi yevmiyeden geldiğini bildirir sıra numarası vs.) bu seferde bilanço ve gelir tablosunu yetişteremdim. ;D

bazı arkadaşlar T leri nasıl sıralı açtınız diye hayretle soruyor ya, öyle pek zor bişey değil, yevmiye kayıtları bittikten sonra açılacak T numaralarını yevmiye kayıtlarına bakarak hızlıca soru kağıdına yaz sonra kayıtları T lere geçir, bu kadar basit...

T leri sıralı açmaktan ziyade 600 ve 700 lü T ler için ayrı sayfa kullanmak gerekiyor. Ben bi daha ki sınavda öyle yapıcam :D

sedateroglu ' Alıntı:
T leri sıralı açmaktan ziyade 600 ve 700 lü T ler için ayrı sayfa kullanmak gerekiyor. Ben bi daha ki sınavda öyle yapıcam :D

yansıtmalar dahil hepsine T açtım yine de arttı T ler... arkamda bi kız vardı fasikülü tüketti bitirdi kız yazacak yer kalmadı bi daha fasikül aldı tabi komisyona telefon açtı gözetmen :D

sm³ ' Alıntı:
bazı arkadaşlar T leri nasıl sıralı açtınız diye hayretle soruyor ya, öyle pek zor bişey değil, yevmiye kayıtları bittikten sonra açılacak T numaralarını yevmiye kayıtlarına bakarak hızlıca soru kağıdına yaz sonra kayıtları T lere geçir, bu kadar basit...

bende böyle ukalaca cevap verenlere şaşırıyorum. peki yevmiye maddesinde T lerle alakalı bir soru gelirse napacaksın ama o senin tarzındır bişey diyemem sen öyle yaparsın bir başkası farklı.
Fakat benim sınavda T ler tamı tamamına tuttu ne bir fazlası ne bir eksiği. senin ki gibi fazlasıyla artmadı.