fonradar

Yusuf sürmen ve diğer komisyonlar arasındaki muhasebe uygulama farklılıkları

Arkadaşlar sınav yaklaşıyor herkesin ortak sıkıntısı finansal muhasebe dersi..Birde bu süreçte komisyon değişti
söylemleri iyice sıkıntı olmaya başladı.O zaman bu başlık altında önceki komisyon ile mevcut komisyonun hesap
farklılıklarını toplayalım.Bana göre çok az farklılıklar var yani yusuf sürmene göre çalışmış birisi hangi komisyon olursa olsun bu sınavdan geçer..Bu konuda özellikle eski sisteme göre çalışmaya başladık diyen arkadaşlar ne gibi farklılıklarla karşılaştılar paylaşabilirlerse daha sağlıklı bir çalışma sistemi oluştururuz düşüncesindeyim..

Ynt: Yusuf sürmen ve diğer komisyonlar arasındaki muhasebe uygulama farklılıkları

en azından sorular anlaşılır en bariz fark bu :)

Ynt: Yusuf sürmen ve diğer komisyonlar arasındaki muhasebe uygulama farklılıkları

Özellikle Sürmenin kitabında gördüyseniz, İade,iskonto,Sevk giderleri nin alıcı ve satıcı tarafında uygulamaları karmon çorman, iskontoru anladık bir de özel küsürat iskontoalrıyla insaların kafasını allab bullak ediyor. Hele "VAKALAR" içindeki monografielri çözünce beyininiz sulanıyor.:) İskolu soruların alıcı mı satıcı mı hangisi için olduğunu çok dikkatli okumanız gerekir.

Diğer kitaplarda, satıcının alıcı için yaptığı nakliye-kargo ücretini 760 hesapta izlerken, Sürmen'in kitabında 612 Diğer İndirmler ehsabının kullanılması gerektiği yazıyor.

Ayrıca amortisman konusunda, azalan bakiyeler usulüne göre binek oto amortismanı hesaplanırken ara yılların amortismanının hesaplanmasında farkılılar olduğunu görmüşsünüzdür.

Uygulama farklılıklarından benim gözüme çarpanlardan en önemli iki tanesi amortisman ve satış iade iskonto konularıdır.

karşılık ayrılan malın satışı. ya da karşılık ayrılan alacağın tahsili.

herkese günaydın ,
benim de dikkat ettiğim dönem sonu işlemlerinde alacak ve borç senetleri reeskontlarında önceki dönem sorularında alacak senetleri reeskontu 5000 yazıyor direk dönem sonu hesabını yapıyoruz.
ama sürmende dönem sonunda alacak senetleri kalanı ile 5000 arasındaki farkı yazıyorduk..yanlış mı hatırlıyorum acaba???