fonradar

Yusuf Sürmen'in kitabındaki hatalar

• Konbuyu başlatan montecarlo
  • Başlangıç tarihi
M

montecarlo

Ziyaretçi
arkadaşlar Yusuf Sürmen'in Muhasebe 1 ve Muhasebe 2 Kitabından hepinizinde çalıştığı gibi bende çalışıyorum.
şu an da 108 Hazır değerler Hesabı hakkında her iki kitapda bulunan sorunu sizlerle paylaşmak istiyorum

muhasebe 1 sayfa 199

Oysa kredi kartlı satışlarda doğan alacaklar banka ile yapılan anlaşmaya göre ancak belirli bir vade sonunda nakde dönüşmekte erken tahsilatta ise kesinti yapılmaktadır buna göre söz konusu alacakların 108 hazır değerler hesabı yerine 127 diğer ticari alacaklar hesabında gösterilmesi, aynı şekilde kredi kartı kullanımından kaynaklanan borçların da 309 Diğer mali borçlar hesabında gösterilmesi kanımızca daha uygun olur.

Muhasebe 2 sayfa 49

Oysa kredi kartlı satışlarda doğan alacaklar banka ile yapılan anlaşmaya göre ancak belirli bir vade sonunda nakde dönüşmekte erken tahsilatta ise kesinti yapılmaktadır buna göre söz konusu alacakların 108 hazır değerler hesabı yerine 127 diğer ticari alacaklar hesabında gösterilmesi, aynı şekilde kredi kartı kullanımından kaynaklanan borçların da 327 Diğer ticari borçlar hesabında gösterilmesi kanımızca daha uygun olur.

Hocanın 329 yazarken yanlışlıkla 327 yazdığını varsayarak bunun üzerinde durmadan

Kredi kartı ile borçlanılmasında hangi hesabı kullanacağız. ( bildiklerimizi bile unutturacak Hoca)

Kredi kartlı mal satışlarında 127 Diğer ticari alacaklar
Kredi kartı ile mal alışlarında 329 Diğer Ticari borçlar
eğer kredi kartını tek çekimlik bir nakit elde etmek için kullanmışsak
309 Diğer mali borçlar Hesabını kullanmamız gerektiği şeklinde biliyorum

kredi kartı ile ilgili kayıtta hangisine uyacağız yardım lütfen

Ynt: Yusuf Sürmen'in kitabındaki hatalar

slm montecarlo

dediğin kitaplar bende de var,yusuf sürmene göre ;

kredi kartı ile mal satışlarında 127 diğer ticari alacaklar
kredi kartı ile alışlarında 329 diğer ticari borçlar
kredi kartı ile duran varlık alımı 336 diğer çeşitli borçlar
kredi kartı ile duran varlık satışı 136 diğer çeşitli alacaklar