Zam Hakkında

BİR FİRMADA ÇALIŞAN İŞÇİLERİN BİR KISMINA ZAM YAPIP VE BİR KİŞİYE ZAM YAPILMAMAKTADIR VE İŞÇİ FİRMA SAHİBİNE DURUMU ANLATINCA FİRMA SAHİBİ DURUMUNUN KÖTÜ OLDUĞUNU VE ZAM YAPAMAYACAĞINI SÖYLEMEKTE BU DURUM ACABA İŞÇİNİN HAKLI NEDENLERLE FESİH HAKKINI DOĞURUR MU TAZMİNAT ALMAYI HAK EDERMİ MAAŞLAR BANKADAN YATIRILMAKTA VE BANKADAKİ DEKONTLAR BİR İSPAT OLABİLİRMİ

Not: Forum Kuralları

Lütfen başlık açmadan önce Forum Kuralları'nı okuyunuz. Forum'da büyük harflerle başlık açmak yasaktır.

Ynt: Zam Hakkında

i.k. madde 24/2 e bendinde
e. İşveren tarafından işçinin ücreti kanun hükümleri veya sözleşme şartlarına uygun olarak hesap edilmez veya ödenmezse, sözleşmenizi fesih edebilirsiniz.
Tabi sözleşmede her yıl enflasyon oranında zam yapılacaktır vs gibi bir madde var ise.

Sizin söylediğiniz bir kısım işçiye zam yapıp bir kısım işçiye zam yapmamak i.k madde 5 te belirtilen. Eşit davranma ilkesine ters gibi duruyor. Dört aya kadar ücret tutarında tazminat ve zam farkını talep edebilirsiniz. İş veren durumunun kötü olduğunu kanıtlamak zorunda.

Sn emustafa,

Lütfen yanlış yönlendirmeyiniz. Hiç bir işveren çalışanına zorunlu olarak zam yapmak mecburiyetinde değildir.
Zam yapılmadı diye iş akdini fesih eden çalışan tazminat talep edemez.

nguroy ' Alıntı:
Sn emustafa,

Lütfen yanlış yönlendirmeyiniz. Hiç bir işveren çalışanına zorunlu olarak zam yapmak mecburiyetinde değildir.
Zam yapılmadı diye iş akdini fesih eden çalışan tazminat talep edemez.

sn, ben yazarken tam ifade edemedim galiba.
Bende sizin söylediğinizi belirttim . Sözleşmede her yıl zam yapılacak diye bir made yok ise iş veren zam yapmak zorunda değildir ve bu sebepten işalan sözleşmeyi fesih edemez. Saygılar.

emustafa10 ' Alıntı:
i.k madde 5[/b] te belirtilen. Eşit davranma ilkesine ters gibi duruyor. Dört aya kadar ücret tutarında tazminat ve zam farkını talep edebilirsiniz. İş veren durumunun kötü olduğunu kanıtlamak zorunda.

Bu ifadelerden çıkan anlam nedir??? :-X :-X

Bu dört ay da nerden çıktı?

İŞ KANUNU
Kanun No: 4857
Kabul Tarihi : 22.5.2003
Resmi Gazete Yayım Tarih ve Sayısı : 10.6.2003 - 25134

Eşit davranma ilkesi
MADDE 5. - İş ilişkisinde dil, ırk, cinsiyet, siyasal düşünce, felsefî inanç, din ve mezhep ve benzeri sebeplere dayalı ayırım yapılamaz.
İşveren, esaslı sebepler olmadıkça tam süreli çalışan işçi karşısında kısmî süreli çalışan işçiye, belirsiz süreli çalışan işçi karşısında belirli süreli çalışan işçiye farklı işlem yapamaz.
İşveren, biyolojik veya işin niteliğine ilişkin sebepler zorunlu kılmadıkça, bir işçiye, iş sözleşmesinin yapılmasında, şartlarının oluşturulmasında, uygulanmasında ve sona ermesinde, cinsiyet veya gebelik nedeniyle doğrudan veya dolaylı farklı işlem yapamaz.
Aynı veya eşit değerde bir iş için cinsiyet nedeniyle daha düşük ücret kararlaştırılamaz.
İşçinin cinsiyeti nedeniyle özel koruyucu hükümlerin uygulanması, daha düşük bir ücretin uygulanmasını haklı kılmaz.
İş ilişkisinde veya sona ermesinde yukarıdaki fıkra hükümlerine aykırı davranıldığında işçi, dört aya kadar ücreti tutarındaki uygun bir tazminattan başka yoksun bırakıldığı haklarını da talep edebilir. 2821 sayılı Sendikalar Kanununun 31 inci maddesi hükümleri saklıdır.
20 nci madde hükümleri saklı kalmak üzere işverenin yukarıdaki fıkra hükümlerine aykırı davrandığını işçi ispat etmekle yükümlüdür.
Ancak, işçi bir ihlalin varlığı ihtimalini güçlü bir biçimde gösteren bir durumu ortaya koyduğunda, işveren böyle bir ihlalin mevcut n (işveren) da ücret ödemeyi üstlenmesinden oluşan sözleşmedir. İş sözleşmesi, Kanunda aksi belirtilmedikçe, özel bir şekle tâbi değildir.
Süresi bir yıl ve daha fazla olan iş sözleşmelerinin yazılı şekilde yapılması zorunludur. Bu belgeler damga vergisi ve her çeşit resim ve harçtan muaftır.
Yazılı sözleşme yapılmayan hallerde işveren işçiye en geç iki ay içinde genel ve özel çalışma koşullarını, günlük ya da haftalık çalışma süresini, temel ücreti ve varsa ücret eklerini, ücret ödeme dönemini, süresi belirli ise sözleşmenin süresini, fesih halinde tarafların uymak zorunda oldukları hükümleri gösteren yazılı bir belge vermekle yükümlüdür. Süresi bir ayı geçmeyen belirli süreli iş sözleşmelerinde bu fıkra hükmü uygulanmaz. İş sözleşmesi iki aylık süre dolmadan sona ermiş ise, bu bilgilerin en geç sona erme tarihinde işçiye yazılı olarak verilmesi zorunludur.

Arkadaşım,
Ütopik konuşuyorsunuz. Ben şimdi işverenim ve 2 çalışanım var birine %50 zam yaptım. Çünkü performansı çok yüksek , Diğerine de yapmadım. Beğenmiyorum çalışmasını çıkarmak da istemiyorum. O yüzden zam yapmıyorum.
Şimdi bu işçinin sözleşmesini fesih edip kıdem ve ihbar alma hakkı olur mu olmaz mı . Cevaplanacak soru budur.

nguroy ' Alıntı:
Arkadaşım,
Ütopik konuşuyorsunuz. Ben şimdi işverenim ve 2 çalışanım var birine %50 zam yaptım. Çünkü performansı çok yüksek , Diğerine de yapmadım. Beğenmiyorum çalışmasını çıkarmak da istemiyorum. O yüzden zam yapmıyorum.
Şimdi bu işçinin sözleşmesini fesih edip kıdem ve ihbar alma hakkı olur mu olmaz mı . Cevaplanacak soru budur.

Kıdem ve ihbar alıp sözleşmesini feshetme kakkı tabiki yoktur.Ama işverenin zam yapmama nedeni arkadaşın verdiği örnekte performas değildir.
Ekonomik durumunun yeterli olmadığından zam yapmadığını belirtmiş işveren.
İş alanda bunun gerçek olmadığını kendisinin diğer personelden farklı olarka iş kanunu madde 5 te belirtilen nedenlerden ötürü zam yapılmadığını düşünüyorsa. Gider davasını açar kanıtlarsa 4 maaş tazminat alır.

;D ;D ;D
Tabii hukuki yollar herkese açıktır. Buyursun. Vakti ve harcayacak çok parası varsa hiç durmasın. 8) 8)
Sonucu (eğer 3 yıl içinde alırsa ) bana da bildirin olur mu.

nguroy ' Alıntı:
;D ;D ;D
Tabii hukuki yollar herkese açıktır. Buyursun. Vakti ve harcayacak çok parası varsa hiç durmasın. 8) 8)
Sonucu (eğer 3 yıl içinde alırsa ) bana da bildirin olur mu.

sn. Ngüroy sizin yorumlaınızı forumda düzenli olarak takip ediyor ve çok faydalanıyorum.
En sonunda mutabık kalmamız beni sevindirdi. Saygılar.

yorumlarınızı okudum ve bazı yerlerdede okumuştum hep aynı şeyler yazılıyor kimileri alır diyor kimileride alamaz diyor işveren ve işçi arasında hiçbir şekilde sözleşme olarak performans veya heryıl zam yapılacak diye bir yazı yok ama olay bazı kişilere yapılması o kişinin ayrı tutulması burada bence işveren tarafından çalışana art niyeti görülüyor çünkü bu kişi orada 3 seneden beri çalışıyor ve 3 sene boyunca zam alamıyor eğerki olay performans düşüklüğü olarak sunulursa neden 3 sene çalıştırıldı bence burada işverenin çok büyük bir ayıp işlediğidir yorumlarınız için teşekkür ederim