fonradar

Zarar Beyanları ve Meslek Mensuplarına Etkisi

El Pln

Katkı Sunan Üye
merhaba,

iki adet kuyumcu mükellefimin son geçici vergi beyanlarını Ortalama Maliyet esasına göre ZARAR olarak beyan ettim. Kar çıkmasını istedim ancak stoklarda VUK değerleme hükümleri ile diğer gelirde KDV kanunu açısından çelişkiler olduğundan içime sinmeye sinmeye gerçek durum da neyse onun üzerinden beyanname verdim.
birkaç gün önce bu mükelleflerime gelip denetim tutanağı tutmuşlar. sadece meslek mensuplarına yönelik ilgili bilgiler içeren.
Bu arada mükellef de zarar çıkmasından rahatsız aslında.
Mart ta GV beyanında sorunsuz kar beyanı için ne yapılabilir?

Çözüm önerisi olan meslektaşlarımın paylaşmasını rica ediyorum.

Tüm meslektaşlara işlerinde kolaylıklar diliyorum.

"...içime sinmeye sinmeye gerçek durum da neyse onun üzerinden beyanname verdim. "

sayın El Pln,
muhasebecinin görevi kar çıkmasını sağlamak ya da sağlamamak mıdır :?: sizin ifadenizle gerçek durum neyse ona göre işlem yaptıysanız rahat olun. doğru olan da bu değil mi?

saygılarımla,

Sayın El Pln,

''rızaen gelir yazmak'' diye bir müessese peydah olmuştu başımıza bir ara, 2004 yılı yıllık beyannameler döneminde ortaya çıktı yanlış hatırlamıyorsam. Zarar beyannamelerin bazı vergi dairelerinde kabul edilmediği ve ''rızaen gelir yazılması'' istenen dönemlerdi. Muhasebe Usulleri ile tamamen alakasız bir şekilde rızaen gelir yazarsanız hiçbir vergi dairesi bunu reddetmez sanıyorum, daha önce reddedilmediği gibi.

Bu arada Sayın 1760, Sayın El Pln nin bahsettiği 'gerçek durum' yanılmıyorsam muhasebe kayıtlarında görünen durum. Ama hepimizin malumu olduğu üzere bir kuyumcunun 'gerçek durum' undan bahsetmeye kalkarsak resmi muhasebe sonuçlarının 'gerçek durum' u gösterdiğinden bahsetmek hayalcilik olur. Yani 'gerçek durum' konusu 'gerçek durum' ve 'en gerçek durum' olarak ikiye ayrılır ki bu da yine malumunuz olduğu üzere kompleks bir konudur.

Saygılar .