fonradar

Zayi Olan Malların Durumu?

SAYBEL

Katkı Sunan Üye
merhaba arkadaşlar. kasım ayında muhasebesi kendı bünyesinde tutulan mükellefımın dükkanı tamamen yandı. faturalar, evraklar yedekler vs.. herşey yandı . mahkemeye zayi belgesi için başvuruldu ama mahkeme nısan ayında. v.dairesinden yoklama tutuldu.
benim sorum :takdir komisyonuna başvurabilmem için mahkemeden zayi belgesinin olması gerekıyor die bılıyorum. ama mahkeme nısan ayında. ben 2006 yılının geçici vergi beyannamesini nasıl yapacağım. zayi olan malları takdir komisyonundan karar çıkmadığı için henüz gider yazamam diye düşünüyorum.
ve geçici vergiyi yapabilmem için elimde sadece mizan var. bu iş nasssıl olacakk
??? ??? ??? ???

Ynt: Zayi Olan Malların Durumu?

Valla nedense herkesler gider peşinde. Bugünde vardı yangınla ilgili böyle bir topik. İleride zayi malllardan gelecek gidere bel bağlamayınız.

Bu işi şöyle yapalım;

"Kendin takdir et kendin tahakkuk ettir"

Yangın mücbir sebep değildir.

Bu yüzden kendi reesen tarhiyatınızı yapacaksınız.

Yani geçmiş yılların ışığı altında ve geçici vergi matrahlarına bakarak bir bilanço ile geçici verginizi gerekirse kurumlar verginizi , durumunuzu özetleyen bir dilekçe ekinde veriniz. (geçmiş yıllara göre karlı gösteririseniz daha makbule geçer).

Büyük ihtimalle de gider yazamayacaksınız kararı çıkacak. Çünkü herşeyiniz kayıp, hiç kimse delil görmeden, gözle bakarak, size vergisel avantaj sağlamayacaktır.

butterfly effect ' Alıntı:
Valla nedense herkesler gider peşinde. Bugünde vardı yangınla ilgili böyle bir topik. İleride zayi malllardan gelecek gidere bel bağlamayınız.

Bu işi şöyle yapalım;

"Kendin takdir et kendin tahakkuk ettir"

Yangın mücbir sebep değildir.

Bu yüzden kendi reesen tarhiyatınızı yapacaksınız.

Yani geçmiş yılların ışığı altında ve geçici vergi matrahlarına bakarak bir bilanço ile geçici verginizi gerekirse kurumlar verginizi , durumunuzu özetleyen bir dilekçe ekinde veriniz. (geçmiş yıllara göre karlı gösteririseniz daha makbule geçer).

Büyük ihtimalle de gider yazamayacaksınız kararı çıkacak. Çünkü herşeyiniz kayıp, hiç kimse delil görmeden, gözle bakarak, size vergisel avantaj sağlamayacaktır.

Yangının mücbir sebeb olmadığına nasıl hükmettin yasada gayet açık şekilde yazılmış. Mücbir sebeb sayılan haller kanunla sayılmış olmasının yanında maliye bakanlığına bu konuda yasayla yetki verilmiştir. Dolaysıyla bakanlığın uygun görmesi halinde mükellefe zor durumlarda mücbir sebeb hallerinden yararlanma imkanı tanınmıştır. Taktir komisyonlarının çalışma koşulları mükellefin geçmiş yıllarkı durumlarıda dikkate alınarak ve en önemlisi mükellefim faaliyet konusunun emsallerine bakarak bir matrah tespit etmesi esasına göre hareket etme yetkisi verilmiştir. Mükellefin geçmişte çok yüksek yada çok az vergi ödemiş olması taktır komisyonundan çıkacak olan matrah için bağlayıcı değildir bağlayıcı olan emsal olarak alınacak faaliyet konusudur bu olumluda çıkabilir olumsuzda. Burada mükellefim faturalarının olmamasının mükellefin lehine bir karara hükmetmeye dayanak teşkil etmez..

Yangının mücbir sebeb olmadığına nasıl hükmettin yasada gayet açık şekilde yazılmış. [/quote]

Peki mücbir sebep olduğuna ya da olacağına siz nasıl hükmettin- (iz).

Yasada açık açık sel ve deprem diyor ve maliye bakanlığının mücbir sebep ilan ettiği yerlerdeki yangın diyor. Yani her yangın mücbir demiyor. Ayrıca kolay kaloy da müzbir sebep ilan etmiyor. Ne büyük yangınları mücbir sebep ilan etmedi de bir dükkan yangınını mı mecbir sebep ilan edecek.

Yani yukardaki senaryom sallama senaryo değildir ihtimallere ve sizi riske sokmayacak bir senaryodur. Her cümlesinin altında bir dayanak görüş ve tecrübe (üstadlarımdan ziyade olmasın) vardır.

pardi ' Alıntı:
butterfly effect ' Alıntı:
Burada mükellefim faturalarının olmamasının mükellefin lehine bir karara hükmetmeye dayanak teşkil etmez..

Yani bu cümlenizi meal edeyim.

Hem faturam yandı hem de zarar yazayım.

Buyrun zarar beyan edin geçici vergide bir de üstüne yanan malları gider yazın.

Nasılsa, Mükellefin geçmişte çok yüksek yada çok az vergi ödemiş olması taktır komisyonundan çıkacak olan matrah için bağlayıcı değildir bağlayıcı olan emsal olarak alınacak faaliyet konusudur.

Ya da siz senaryonuzu yazın biz eleştirelim.

Ya da risk derecenizi belirleyin vergisel, parasal vs...açısından size uygun bir reçete yazalım.

Merhaba,
Konu sorudan biraz saptı ama, Sayın "butterfly effect" V.U.K. 13. maddede hangi hallerin mücbir sebep sayılacağı açıklanmıştır ve bana göre eğer aksi bir iddia yoksa itfaiye raporu, polis tutanağı gibi belgelerle kanıtlanıyorsa yangın nedeniyle "Mücbir Sebep" belgesi alınmasında bir sorun çıkmayacaktır. Çünkü maddede takdire bırakılmamış.

213 Sayılı Vergi Usul Kanunu' Alıntı:
Mücbir sebepler
Madde 13 - Mücbir sebepler :
....
2. Vergi ödevlerinin yerine getirilmesine engel olacak yangın, yer sarsıntısı ve su basması gibi afetler;
...

@ butterfly effect

213 sayılı Vergi Usul Kanununun 13. maddesinde mücbir sebep halleri 4 bent halinde sayılmış, söz konusu maddenin 2. bendinde vergi ödevlerinin yerine getirilmesine engel olacak yangın, yer sarsıntısı ve su basması gibi afetler mücbir sebep halleri arasında gösterilmiştir. Mücbir sebeb sayılan haller kanunla sayılmış olmasının yanında maliye bakanlığına bu konuda yasayla yetki verilmiştir. Bu yetkiyi bu olay için kullanır yada kullanmaz bunu ben bilemem. Ayrıca vergi kanunları senaryo kaldıracak kadar geniş bir hassasiyete sahip değil. Benim burda yaptığım sadece kanunları dayanak alarak görüş bildirmek, üstatdların düşünceleri önemlidir muhakkak ama bizlerden fikir almaya çalışanlar için vergi kanunları karşısında hiçbir bağlayıcılığı yoktur. Burada önemli olan temeli sağlam kanuna dayanan öneriler sunmaktır senaryo değil..

@ butterfly effect

Arkadaşım ben seninle bu konu hakkında tartışmaya girmeyeceğim çünkü sen sürekli kendine göre kanunları yorumluyorsun. Ben Mali Hukukçu bir SMMM'ım onun için senin fikirlerin değil kanunlar benim için bağlayıcıdır.

Yahu anlamıyorum. Elimde bir mizan var diye görüş istiyorsunuz sonra da tartışmayalım diyorsunuz.

Tüm defter ve belgelerin yedeklerin yanması ve izinin kalmaması mutad değildir ticari yaşamın olağan gözlemlerine uygun düşmemektedir. gereken hiçbir öenlemi almayıp vergi denetiminden kaçmak için iradi olarak gerçekleştirildiği, bir tertip sonucu olduğu açık ve seçik bir biçimde anlaşılmaktadır.

sayın BUTTERFLY
mükellefimin işyerinde yangın çıkmasını nasıl böyle bir sonuca bağladınız anlayamıyorum. . itfaiye raporu, polis tutanağı tüm yasal belgelerim mevcut. ve yangında kesinlikle kasıt olmadığı da onaylanmıştır.
evet elimde sadece bir mizan var. ve şuna karar verdim: malları zayi göstermeyeceğim. geçici vergisini normal şartlarda yapacağım. mahkeme kararı çıktıktan sonrada yanan malların KDV si için 2 nolu beyanname vereceğim.

pardi ' Alıntı:
@ butterfly effect

Arkadaşım ben seninle bu konu hakkında tartışmaya girmeyeceğim çünkü sen sürekli kendine göre kanunları yorumluyorsun. Ben Mali Hukukçu bir SMMM'ım onun için senin fikirlerin değil kanunlar benim için bağlayıcıdır.

Üstad, Hukuk diplomanız ve SMMM belgenizden dolayı takdirlerimi sunarım.

Tartışmazsak doğruyu nasıl bulacağız. Ben polemik yapmıyorum ki, arkadaşın sorusuna somut çözüm öneriyorum. Eğer reçetemde arkadaşı zor duruma düşürecek vergidel bir risk varsa, eleştirilerilerinize boynum kıldan incedir.

Tamam o zaman; Arkadaş ne yapacak siz cevaplayınız (dayanaklarıyla) ve ben eleştireyim.

Ama Benim cevabımın da dayanakları vardır.

Özetle diyorum ki;

Maliye bu yangını mücbir sebep kabul etmeyecek bu yüzden karlı bir vergi beyan ediniz riske girmeyiniz. Eğer zarar da iseniz, (İktisadi, ticari ve teknik icaplara uymayan veya olayın özelliğine göre normal ve mutad olmayan bir durumun iddia olunması halinde ispat külfeti ispat etme yükümlülüğü size aittir) bunu ispatlayamayacağınız için beyan etmeyiniz

SAYBEL ' Alıntı:
sayın BUTTERFLY
mükellefimin işyerinde yangın çıkmasını nasıl böyle bir sonuca bağladınız anlayamıyorum. . itfaiye raporu, polis tutanağı tüm yasal belgelerim mevcut. ve yangında kesinlikle kasıt olmadığı da onaylanmıştır.
evet elimde sadece bir mizan var. ve şuna karar verdim: malları zayi göstermeyeceğim. geçici vergisini normal şartlarda yapacağım. mahkeme kararı çıktıktan sonrada yanan malların KDV si için 2 nolu beyanname vereceğim.

Öncelikle yangın için çok çok geçmiş olsun. Böyle bir acı olay üzerine atıp tutuyoruz, ahkam kesiyoruz. Büyük geçmiş olsun.

Bu sonuca ben varmadım, okuduğum birçok vaka'yı maliye mücbir sebep kabul etmemiştir de bu kanıya önceden hazırlıklı olunuz diye acımasızca direkt yazdım.

Ayırca yaptığınız uygulama en mantıklı olanıdır. Ama 2 nolu beyanname ile beyan edip geri indiremezsiniz. ! nolu beyannamede yanan malların kdv sini ödeyeceksiniz.

Merhaba,
Eğer gider yazılması anlamında mücbir sebepten bahsediyorsak İdarenin sayın "butterfly effect" in dediği gibi mücbir sebep sayarak doğal afetler kategorisine sokmayacaktır. Ben yukarıda yazdıklarımı beyanname verme süreleri açısından söyledim. Bu arada bu düzeltmeyi yapmayı gerekli görüyorum.

Tamer Başkan ' Alıntı:
Merhaba,
Eğer gider yazılması anlamında mücbir sebepten bahsediyorsak İdarenin sayın "butterfly effect" in dediği gibi mücbir sebep sayarak doğal afetler kategorisine sokmayacaktır. Ben yukarıda yazdıklarımı beyanname verme süreleri açısından söyledim. Bu arada bu düzeltmeyi yapmayı gerekli görüyorum.

Üstad ağzına sağlık,

Bi de anlatabilsem...

Mükellefin vergi ödevlerini yerine getirilmesine engel olacak şekilde bir yangının gerçekleştiği ve mücbir sebebler içinde yer aldı ve bu olayı da belgeleriyle kanıtladığı da göz önüne alındığında mücbir sebep halinde bu sebep ortadan kalkıncaya kadar vergi ödevleriyle ilgili sürelerin işlemeyeceğide açık olduğundan vergi dairesinden bu şekilde bir süre talebi ve matrahlarla ilgili taktir kararı istemesi takdir komisyonundan çıkacak kararın kendisine tebliğinden itibaren mücbir sebep nedeniyle işlemeyen sürenin dikkate alınması ve uygun görülecek daha sonrakı süre içerisinde söz konusu beyannameleri düzenleyip vergisini de ödemesi gerekir.

iş temposunun yoğun olduğu bu dönemde değerli vaktinizi ayırarak cevap yazdığınız için herkese teşekkür ederim.
mükellefimin 2005 yılı karı 32 mılyar. 2006 ya da 40 civarı bi kar çıkartmaya (bu arada mükellefimi ikna etmem çoook zor oldu) karar verdim.

iyi çalışmalar dileklerimle..........

Tekrar ve umarım bu konu için son defa son defa Merhaba, ;)
Evet, sonunda hepimiz aynı fikirde buluştuk galiba. Mükellef vergi diresine başvurarak beyanname verebilecek durumda olmadığını (itfaiye raporu, polis tutanağı v.s. ile) kanıtlayacak ve idare mükellefin beyanname verme süresini mücbir sebep sona erene kadar uzatacak.

zayi olan malların kanunun 14.maddesi gereği mucbir sebep sayılacağı hükme bağlanmış.zayi olan malların zayi olduğunu kanıtlamak gerekmektedir. dolayısıyla 2006 yılının şubat ayında bununla ilgili bir olayı yaşadım.bağlı bulunduğunuz vergi dairesi ve taktir komisyonuna müracaat edip malların zayi olduğuna dair bir tespit yapmanız gerekmektedir.İşinizi garantiye alma adına ilgili mahkemece tespitini de yapmaniz menfaatiniz olacaktır.kanaatindeyim.