zirve

Zincir Marketlere Yapılan Satışlarda Ciro Primi İbaresi

Üyelik
20 May 2011
Mesajlar
39
Konum
İstanbul
Üstadlarımdan yardım almam gereken bir konu var.
Zincir marketler alım yaptığı firmalardan (tedarikçilerinden) gelen sayısız irsaliyeden kurtulmak adına aracı bir firma (taşeron gibi farzedersek) ile anlaşıp ufak bir fark karşılığında bütün alımları o firmadan yapıyor. Dolayısıyla aradaki firma da malları gerçek mal sahiplerinden alıyor.
Aradaki firma malları aldığı fiyattan zincir markete fatura ediyor ve tabiki o kadar irsaliyeyi kendisi düzenlediği için, mal alış satışında hiç bir kâr söz konusu olmadığı için yukarıda bahsettiğim ufak farkı yansıtıyor (tutarın binde 5'i olarak)..

Burada aracı firma benim mükellefim ve binde 5'lik farkı ciro pirimi geliri ibaresiyle faturaya geçiyor. Ben bunun doğru olduğunu düşünmüyorum. Zira ciro pirimi mal alışı yapılan firmalara devamlılık sağlamak amacıyla yapılan indirim vs.dir.
Burada yardımınızı istediğim nokta; Benim aracı firmam zincir markete sattığı malların yanısıra fazlaca yazdırdığı irsaliye, yazıcı toneri, işgücü vs. harcamalarına karşılık aynı faturada ciro pirimi geliri değil de hangi ibare ile binde 5'lik bir gelir geçebilir.

Saygılar sunar, değerli paylaşılarınızı bekliyorum.

Ozan KAHRAMAN
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
6 Haz 2005
Mesajlar
5,917
Konum
İSTANBUL
Sayın Formdaşım


Sizin aracı firmanızın zincir markete sattığı malların yanısıra fazlaca yazdırdığı irsaliye, yazıcı toneri, işgücü vs. harcamalarına karşılık aynı faturada ciro pirimi geliri değil de Gider yansıtması adı altında binde 5'lik bir gelir geçebilir.Bunun nedenide yansıtılanların irsaliye,yazıcı toneri vb.olduğu için
 
Üst