fonradar

Zincirleme Belirli Sureli Is Sozlesmesi

Iyi gunler,

Zincirleme belirli sureli is sozlesmesi ile bir kamu kurumunda gorev almaktayim. Yilda iki defa yaklasik her 6 ayda bir (birisi ocak ya da subat aylarindan birinde, digeri mayis ya da haziran aylarinin birinde olmak uzere) belirli sureli is sozlesmem yenilenmekteydi. Ayni zamanda doktora ogrencisi oldugum icin 05/02/2009 tarihinde yurt disina ogrenci degisim programina gitmek uzere is yerim tarafindan 6 ayligina ucretsiz olarak gorevlendirildim. Gorevlendirilmem esnasinda Insan Kaynaklari Birimi'nden bana 2 ayligina uzatilan (15 Haziran 2009-14 Agustos bir sozlesme gonderildi ve bu kurumla olan 7nci belirsiz sureli is sozlesmesini imzalayip scan ederek gondermem istendi. Ben de bir art niyet aramaksizin sozlesmeyi imzalayip scan ederek gonderdim. 10/08/2009 tarihi itibariyle (yani bugun) ise geri dondugumde bir daha bu kamu kurumuna giremeyecegim tehditiyle istifa etmem talep edildi ancak ben kuralina uygun olarak onlarin beni isten cikartmalarini isteme taraftariyim ve kararimi yarin -en gec 2 gun sonra- bildirmek durumundayim.

Forumda bulunan konulari inceledigim ve anladigim kadariyla zincirleme olmasi nedeniyle belirli sureli is sozlesmesi belirsize donmus oluyor sanirim, degil mi? Bu durumda 4 gun sonra yani (14/08/2009 tarihi itibariyle) beni isten cikardiklarinda hem kidem hem ihbar tazminatini odemeleri gerekir mi? Eger ki belirli sureli is sozlemesi nin suresi sona erdigi icin ihbar tazminati odemiyoruz derlerse onlara gosterebilecegim bir kanun maddesi ya da yargitay karari mevcut ise bunlar nelerdir? Cunku son imzaladigim sozlesmeyi alelacele ben yurtdisindayken bana 2 ay sureli olarak imzalatmalarinin sebebinin ihbar tazminati odemeyi istemedikleri icin oldugunu dusunuyorum. (Halbuki ben yurt disina cikmadan once, bana sozlesmeni eski tarihli olarak geldiginde imzalarsin problem olmaz demislerdi). Ellerinde su anda son imzaladigim sozlemenin sadece scan edilmis/taranmis bir kopyasi oldugu icin simdi tekrar islak murekkeple imzalatmak istiyor olabilirler diye dusunuyorum. Sizce 15/06/2009-14/08/2009 tarihlerini kapsayan sozlesmeyi tekrar islak murekkeple imzalamami istediklerinde bunu imzalamali miyim, yoksa imzalamama hakki ben de mi sakli? Belirli sureli is sozlesmesi belirsize dondugu icin imzalasam da imzalamasam da cok birsey degismeyebilir gibi bir kannata kapildim, bu ne derecede dogrudur diye sizlere sormak istedim.

Eger kusuruma bakmazsaniz bir sorum daha olacak. Ucretsiz gorevlendirilme esnasinda SSK primlerimin bir kismi yatti ancak maas almadim. Bu ucretsiz gorevlendirmeler ucretsiz izin muamelesi gorecektir ve tazminat bedelleri hesaplanirken bu 6 aylik sure dahil edilmeyecektir diye dusunuyorum, dogru mudur?

Bu arada bagli bulundugum kamu kurumunun ozel bir statusu olmasi nedeniyle Isci statusunde calismaktayim, yani SSK'ya bagliyim. Bu bilgi onemli midir bilmiyorum ama bu konuya da aciklik getirmek istedim.

En kisa zamanda yardimci olabilirseniz cok sevinirim.

Saygilarimla,

Ise baslangic tarihim: 15/05/2006
Gorevlendirilme ile isten ayrilis tarihim: 05/02/2009
Gorevlendirilmeden donus tarihim: 10/05/2009
Son imzalanan belirli sureli is sozlesmesinin bitis tarihi: 14/08/2009

Ynt: Zincirleme Belirli Sureli Is Sozlesmesi

Merhaba;

1 - BELİRLİ SÜRELİ İŞ SÖZLEŞMESİNİN GERÇEKLEŞME KOŞULLARI;
İş Kanunu'nun 11'nci maddesinde, belirsiz süreli iş sözleşmesi, bu maddes anlamında belirli süreli iş sözleşmesinin söz konusu, olamaması koşuluna bağlandığından, ilk önce belirli süreli iş sözleşmesinin hangi şartların gerçekleşmesi durumunda söz konusu olabileceğinin incelenmesi gerekir. Ancak kanunundaki tanıma uygun bir belirli süreli iş sözleşmesi yoksa, belirsiz süreli iş sözleşmesinin varlığı kabul edilecektir. Bununla birlikte belirtelim ki, iş sözleşmelerinin belirsiz süreli olması asıl, belirli süreli olması istisnadır. Nitekim, İş Kanunu'nun 11'nci maddesinin ilk fıkrasında da, bu kurala uygun olarak, iş ilişkisinin belirli süreye bağlı olarak yapılmadığı hallerde sözleşmenin belirsiz süreli sayılacağı vurgulanmıştır. İş sözleşmelerinin belirsiz süreli olmasının asıl olmamasının sonucu olarak, belirli iş sözleşmesinin varlığını ileri süren taraf bunu ispatla yükümlüdür. Gene bu kuralın sonucu olarak, şüphe halinde, tarafların belirsiz süreli iş sözleşmesi kurmak istediğinin kabul edilmesi gerekir.

2 - İş Kanunu'nun 12'nci madesi, genel olarak, belirli-belirsiz süreli iş sözleşmeleri arasında objektif nedenlerin bulunması hariç, herhangi bir eşitsizliğin gerçekleştirilemeyeceği düzenlenmektedir. Benzeri bir düzenleme, İş Kanunu'nun 5'nci maddesinin 2'nci fıkrasında da yer almaktadır. Şöyle ki, söz konusu düzenlemeye göre: "İşveren, esaslı sebepler bulmadıkça ........, belirsiz süreli çalışan işçi karşısında belirli süreli çalışan işçiye farklı işlem yapamaz".
Belirli süreli sözleşme ile çalışan işçiye haksız ayrım yapılıp yapılmadığını belirlerken ölçüt alınacak emsal işçi ise, anılan maddenin son fıkrasına göre, belirli süreli işçinin çalıştığı işyerinde aynı veya benzeri işte belirsiz süreli süreli iş sözleşmesi ile çalışan işçidir.

3 - ZİNCİRLEME YAPILAN BELİRLİ SÜRELİ İŞ SÖZLEŞMELERİ
İş Kanunu'nun 11'nci maddesinin 2 ve 3'üncü fıkralarında zincirleme yapılan belirli süreli iş sözleşmelerinin esaslı bir nedene dayanması halinde belirli süreli olma özelliğini koruyacağı; aksi takdirde belirsiz süreli iş sözleşmesi sayılacağı düzenlenmiştir.

Söz konusu düzenlemeye göre;
"Belirli süreli iş sözleşmesi, esaslı bir neden olmadıkça, birden fazla üst üste (zincirleme) yapılamaz. Aksi halde, iş sözleşmesi başlangıçtan itibaren belirsiz süreli sayılır.
Esaslı neden dayalı zincirleme iş sözleşmeleri, belirli süreli olma özelliğini korurlar.

Hakim görüş, ilk kurulacak olan belirli süreli sözleşmelerde de objektif nedenin varlığını aradığından bu hükmü, belirli süreli iş aktinin yapılmasının objektif nedeni varsa ve bu neden devam ediyorsa veya yeni bir neden ortaya çıkmışsa belirli süreli iş sözleşmeleri yenilenebilir şeklinde yorumlamaktadır.

Bu açıklamadan sonra sorduğun soruların hepsine yanıtlar bulabilirsin.

Kolaygelsin.

Aykay ' Alıntı:
.

Hakim görüş, ilk kurulacak olan belirli süreli sözleşmelerde de objektif nedenin varlığını aradığından bu hükmü, belirli süreli iş aktinin yapılmasının objektif nedeni varsa ve bu neden devam ediyorsa veya yeni bir neden ortaya çıkmışsa belirli süreli iş sözleşmeleri yenilenebilir şeklinde yorumlamaktadır.
Yanlış!
Belirli süreli sözleşme yapmaya imkan tanıyan sebepler olsa da, 2 den fazla tekrarlanan belirli süreli sözleşmeler belirsiz süreli olarak kabul edilmektedir.

keremcem ' Alıntı:
Aykay ' Alıntı:
.

Yanlış!
Belirli süreli sözleşme yapmaya imkan tanıyan sebepler olsa da, 2 den fazla tekrarlanan belirli süreli sözleşmeler belirsiz süreli olarak kabul edilmektedir.

Merhaba;

Gerekçede yer alan "esaslı (objektif) bir sebep olmadıkça, belirli süreli iş sözleşmesi ikincisinin yapılmasıyla belirsiz süreliye dönüşecek..." ifadesi karşısında, 11'inci maddenin 2'nci fıkrası hükmü, objektif neden olmadıkça bir defa üst üste yapılabilir şeklinde anlaşılmamalı; esaslı neden olmadıkça ikincisinin yapılması ile belirli süreli iş sözleşmesi başlangıçtan itibaren belirsiz süreliye dönüşeceği kabul edilmelidir.

Belirli süreli iş sözleşmesinin aktinde objektif koşulu arayan görüş, ikinci fıkrada geçen "esaslı neden" ile birinci fıkrada geçen "objektif neden" tabirleri arasında bir fark görmemektedir. Yargıtay'ın da aynı düşüncede olduğu söylenebilir. Zira, Yargıtay 9. HD.si, belirli süreli iş sözleşmeleri için objektif neden olarak kabul ettiği işin nitelikli olması kıstasını 20.02.2006 tarihli kararında zincirleme iş akitlerinin belirli süreli iş sözleşmeleri sayılması için de aramıştır.
" Diğer taraftan, davacının da kabul ettiği gibi, kendisi ile yenilenen 6 aylık belirli süreli iş sözleşmesi imzalamıştır. 4857 saylı İş Kanunu'nun 11/2,3. maddesinde belirli süreli iş sözleşmesinin esaslı bir neden bulunduğu takdirde üs üste yenilenebileceği ifade edilmektedir. Gerçekten davacı Genel Müdür ile, gerek yaptığı iş, gerek görevi dikkate alındığında belirli süreli iş sözleşmesi yapılması ve yenilenmesi için esaslı bir neden bulunmaktadır. Böyle olunca taraflar arasındaki sözleşmenin belirli süreli olduğunun kabulu gerekir".

Zincirleme iş sözleşmelerinin belirli süreli koruyabilmeleri için her birinde aranan objektif nedenlerin aynı olması da şart değildir. Örneğin, ilk belirli iş sözleşmesi uzun süre hasta olan işçi yerine geçici olarak istihdam etme amacıyla, ikincisi ise, siparişlerin geçici bir dönem için olağanüstü biçimde artması nedeniyle akdedilmiş olabilir. Ayrıca belirtmek gerekirse, zincirleme iş sözleşmelerinde, akdedilebilecek belirli iş sözleşmelerinde sayı bakımından da limit öngörülmüş değildir.

Kolaygelsin

Sayin Aykay ve Keremcem,

Cevabiniz icin cok tesekkur ederim.

Konuyla alakali bir soru daha sormam mumkun mu? Ust uste yapilan zincirleme belirli sureli is sozlesmelerinde, son yapilan sozlesmenin bitis tarihinde isci eger ki istifa etmek isterse, sozlesme belirsiz sureli is sozlesmesi muamelesi goreceginden, isverenin onu ihbar oneli kapsaminda calistirma hakki var midir? Yoksa isci sozlesme suresi bitiminde ihbar oneli suresince calismadan isten ayrilabilir mi?

Merhaba;

Aynı soruya başka konular açarak veya bir başka konuda aynı soruyu sorarak cevap bulmuş bulunmaktasınız. Dolayısıyla aynı soruya verilecek cevaplarda aynı olacağından dolayı, şu durumda cevaba gerek görülmemektedir.

Öncelikle siz sözleşme salt zincirleme yapıldı diye, otomatikmen belirsiz süreliye döndüğü hissine kapılmayın.

Fakat şunu ifade etmekte yarar görüyorum, sizin sözleşmeniz belirli süreli olarak zincirleme olarak yapıldığında ve işverenin geçerli bir nedeni varsa, sözleşme belirli süreli olarak geçerliliğini korur. Aksi durumda başlangıçtan itibaren belirsiz süreli olur.

Yukarıdaki hususta en son yazdığım cevabın, en son satır başlığından itibaren okumanızı öneririm.

Kolaygelsin

Sn.aykay ın da ısrarla belirttiği iş kanunundaki ilgili maddeye göre ,sözleşmenin belirli süreli yapılabilmesi için gerçekten bir süreye bir işin tamamlanmasına bağlı olarak tanımlanmış işler olması gerekir.Örneğin bir bir projenin bitirilmesine dayandırılmış bir sözleşme üst üste tekrarlansa da belirli süreli olma özelliğini koruyabilir.
Bunun yanında bir hemşirenin hastaneyle yaptığı 1er yıllık 3 kez tekrarlanmış bir sözleşme ilk tekrar ile belirsiz süreliye dönüşebilecektir.Çünkü hastanenin hemşirelik hizmetine ihtiyacı süreklilik arzetmektedir.Aynı şekilde 1 yıllık sözleşmelerle çalışmaya devam eden bir işyeri hekiminin sözleşmesi, eğer işveren işyeri hekimi bulundurmaya devam etmekte ise, belirsiz süreli olarak kaul edilecektir.
Kabul edecek olan kimdir? Hakim!Gerekli değerlendirmeleri yaptıktan sonra kararı verebilecektir.
Burada ise ilk başta etkili olacak olan konu; iş sözleşmelerinde asıl olanın belirsiz süreli sözleşme olması gerektiği ilkesidir.

Kamu kurumunda yaptığınız görevinizi belirtmiş olsaydınız elbette birbirine daha yakın yorumlar-cevaplar verilebilecekti.
Ancak her ne olursa olsun, elinizde bir belirli süreli sözleşme var ve bunun belirsiz süreli sözleşme olarak kabul edilmesi gerektiğine karar verecek olan sadece yargı makamları olacaktır.
İşverenin sözleşme feshinde ihbar süresi kadar çalışmanızı isteyecek olduğunu belirtmesi de , aslında işverenin de sözleşmeyi belirsiz süreli kabul ettiğinin göstergesi olmaktadır.

Bu durumda siz;
sözleşmenizin belirsiz süreli olduğunu iddia ediyorsanız,ihbar süresinin tamamında çalışmak zorundasınız.İhbar süresini çalışmazsanız sözleşmeyi sizin feshettiğiniz sonucu çıkacaktır.

Sözleşmenin belirli süreli olduğunu kabul ediyorsanız,ihbar tazminatı ve kıdem tazminatı beklentiniz olamaz.Belirli süreli sözleşmenin kendiliğinden sona erdiği durumda kıdem tazminata hak kazanılmaz.Belirli sür sözleşmelerde ihbar tazminatı zaten olmaz.

Merhaba;

Zincirleme yapılan sözleşmelerinizin detayına inmeden, sadece yaptığınız iş'i (görev) belirten maddeyi bulup yazarsanız, size daha yakından yardımcı olabiliriz. Aksi takdirde fil misali yüzeysel cevaplar bulursunuz. Bu cevapların içerisinden kendinize göre uyarlarsınız. Bu da sizi ne kadar tatmin eder.

Sanırım sözleşmelerin birer nüshası sizde mevcuttur.

Kolaygelsin

Cevaplariniz icin cok tesekkur ederim. Bu kadarlik cevabiniz benim acimdan yeterince tatmin ediciydi, sagolun.

Benim işim görülsün , gerisi boş diyorsunuz yani.
Üzüldüm.
Aynı bencilliği size cevap veren kişiler de yapmış olsaydı, hala cevap arıyor olacaktınız.