fonradar

Ziraat Müh. Hizmet Satın Almak

halilcan-28

Katkı Sunan Üye
Dostlar MErhaba,

Şirketimizin faaliyet konusuyla alakalı, ülkemizin çeşitli bölgelerde, ziraat mühendisi istihdam ettirilecektir. Söz konusu hizmet, ilgili kişilerlerden sözleşme çerçevesinde satın alınacaktır.
1- Yeni karşılaştığımız bu Uygulama hakkında, dikkat etmemiz gereken prosüdürler veya sizlerin tavsiyeleriniz nelerdir?
2- İlgili Mühendisler, Ziraat odasına, henüz üye değil iseler hizmet satabilirler mi? Belge Düzeni nasıl olacak?
3- Araştırdım ancak bulamadım, Hizmetin, ekolojik tarımla ilgili olması nedeniyle Stopaj, KDV, açısından istisnaları var mıdır?

Görüş ve yorumlarınız için şimdiden teşekkürler

Kolay gelsin....

Ynt: Ziraat Müh. Hizmet Satın Almak

Çok genel ve kendi has bir konuya ilişkin bir soru sormuşsunuz ama dikkat etmeniz gerekenler noktasında şunu söyleyebilirim.

Ekolojik tarımla ilgili herhangi bir muafiyet ya da istisnaya rastlamadım. Emlak vergisi noktasında bunlar olabilir.

Ziraat mühendisinden aldığınız hizmetler; serbest meslek hizmetidir. Sorumlu sıfatıyla stopaj ve KDV ödenir. Karşı taraf gelir ve KDV mükellefi ise zaten buna gerek yok, fatura alacaksınızdır. Bir de şu var. Bir yıl içinde 2 kereden fazla aynı hizmeti alırsanız, karşı tarafın KDV ve gelir vergisi mükellefi olması gerekir. Çünkü bu olay mutat bir şekilde ticari faaliyet yaptığı anlamına gelmektedir.

Kişinin Ziraat Odasına kayıtlı olup olmaması konusu kendi içinde ayrı bir teknik konudur. Vergi yasaları kapsamına girmemektedir.

Ynt: Ziraat Müh. Hizmet Satın Almak

Sağol varol sayın meslektaşım....
Kolay gelsin.....