Zorunlu Staj Yapan Üniversite Öğrencileri

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
Zorunlu staj yapan üniversite öğrencileri

Stajyer öğrenciler, ?gördükleri eğitim gereği uygulamalı öğrenim yapmaları zorunlu bulunan öğrenciler? olarak tanımlanabilir.

Bir öğrencinin stajyer sayılabilmesi için eğitim yaptığı kurumun statüsünde mecburi staj şartı bulunması ve okul tarafından bir işyerine uygulamalı eğitimini yapmak üzere belirli bir süre gönderilmesi gerekmektedir.

Yüksek öğrenimleri sırasında zorunlu staja tábi tutulan öğrenciler, sosyal güvenlik reformu öncesinde sigortalı olamıyorlardı. 5510 sayılı Kanunla yapılan düzenleme uyarınca, yüksek öğrenim sırasında zorunlu staja tábi tutulan öğrenciler için öğrenim gördükleri yüksek öğretim kurumu tarafından ödenecektir.

Prim oranı, prime esas kazançlarının % 1?idir. Prime esas günlük kazançlarının hesaplanmasında prime esas günlük kazanç alt sınırı dikkate alınacaktır.

Ancak, zorunlu staj kapsamında olmayan ve ihtiyari yapılan stajlar için öğrenim gördükleri okul tarafından herhangi bir prim ödenmeyecek olup, bunlar için normal çalışanlar gibi 4-1/a sigortalısı olarak prim ödenecektir.

Resul KURT