Smmm Ofis Açma

Ben,herhangi bir hataya sebebiyet vermemek için 2020 kalan süre için %10, 2021 süresi için %20 üzerinden brü hesaplayıp o şekilde damga vergisi tahakkuk ettiriyorum.Ama doğrusu hangisidir derseniz ona bir cevabım yok.
Ancak eğer kiranın tamamını veya birkaç ayını peşin ödemişeniz,ödediğiniz bölüme isabet eden tutar için %10 hesaplamalısınız.
Yoklama anında ofis havası olsun yeter,boş daire olmasın.Memur zaten ne yazacağını biliyor.Masa,sandalye,bilgisayar,klasik şeyler.İşçi zaten olmayacaktır sanıyorum.Yoklama dediğiniz işlem 5 dakikada bitecek.
Tahsin bey bende o şekilde düşünmüştüm. Yok sadece 1 ayını ödedim daha kiranın ona göre hesaplarım. Eşimle beraber çalışacağız. Normalde herşey 2 tane olacak da ilk etapta hazırda 1 tane masamız sandalyemiz bilgisayarımız vardı. Onlarla idare ederim o zaman. Çok teşekkürler

Merhaba. Eşimle beraber ofis açmayı düşünüyoruz. İkimizde radikal bir karar alıp, çalıştığımız şirketlerden istifa edip şehir değiştirip İzmire taşınıp böyle bir karar aldık. Bu kararı almamızda bazı güvendiğimiz insanlarda vesile oldu. 3 hafta önce evimizi alıp İzmire yerleştik. 1.5 - 2 sene arası kendimizi idare edecek mali alt yapımız var. bizim hiç büro tecrübemiz olmadı. Ancak ikimizde 10 yıldır bu sektörün içindeyiz. Sıfırdan başlamayı sürünmeyi zorluk çekmeyi göze aldık. Konuları yorumları sürekli okuyoruz. Çok fazla olumsuz yorum yazanlarda var. Biz hiç müşterimiz olmadığı halde bu kadar olumsuz düşünce içinde değiliz. Hatta hayatımızın hiçbir döneminde olmadığı kadar umutluyuz. Bu konu hakkında fikirlerinizi paylaşmanızı ve tavsiyelerinizi bekliyoruz sadece. Bizi neler bekliyor. Ofis açma süreçlerinde neler yapmamız gerekiyor? Bu süreci okuyarak ön bilgi sahibi olabileceğimiz bir kaynak ya da yazı var mı internette. Yardımlarınızı rica ediyoruz.
öncelikle tebrik ederim çok radikal bir karar almışsınız bu yolda umarım herşey gönlünüzce olur . Herşeyin başı sabır zaman içerisinde sizi memnun edecek mükellefiniz olacaktır mühim olan bu işi yapma isteği ve attığınız adımlar. Şimdiden sizler için hayırlı uğurlu olsun rabbim bereketli bol kazançlar nasip eylesin..

öncelikle tebrik ederim çok radikal bir karar almışsınız bu yolda umarım herşey gönlünüzce olur . Herşeyin başı sabır zaman içerisinde sizi memnun edecek mükellefiniz olacaktır mühim olan bu işi yapma isteği ve attığınız adımlar. Şimdiden sizler için hayırlı uğurlu olsun rabbim bereketli bol kazançlar nasip eylesin..
Çok teşekkür ederiz. Zaten bizi en çok motive eden şey bir kendi işimiz olacağı bir de bunu gerçekten çok istiyor olmamız. Sabrımız var sonu iyi olur umarım. Tekrar teşekkürler

Ben,herhangi bir hataya sebebiyet vermemek için 2020 kalan süre için %10, 2021 süresi için %20 üzerinden brü hesaplayıp o şekilde damga vergisi tahakkuk ettiriyorum.Ama doğrusu hangisidir derseniz ona bir cevabım yok.
Ancak eğer kiranın tamamını veya birkaç ayını peşin ödemişeniz,ödediğiniz bölüme isabet eden tutar için %10 hesaplamalısınız.
Yoklama anında ofis havası olsun yeter,boş daire olmasın.Memur zaten ne yazacağını biliyor.Masa,sandalye,bilgisayar,klasik şeyler.İşçi zaten olmayacaktır sanıyorum.Yoklama dediğiniz işlem 5 dakikada bitecek.
Nakil işlemimiz gelecek hafta içinde tamamlanacakmış. Ofis açılışı için ilk ne yapmamız gerekiyor? İnternetten başvuru yapabiliyor muyuz

Nakil işlemimiz gelecek hafta içinde tamamlanacakmış. Ofis açılışı için ilk ne yapmamız gerekiyor? İnternetten başvuru yapabiliyor muyuz
Merhaba. Ofiste kullanmak için kendime ait masa sandalye dolap ve kendime ait laptopu kullanacağım. Ofise demirbaş olarak kaydedebilir miyim. Muhasebesel kaydını nasıl yapmalıyım

Merhaba. Nakil işlemimiz tamamlandı. Şu an yoklama için vergi dairesine giderken bizden hangi evrakları istiyor. Kira kontratını biliyorum. Eski yazılarda imza beyannamesi ve oda kayıt belgesi falan belirtilmiş. Bunlara gerek var mı? vergi dairesinde başvuru dışında etabligat başvurusu da mi yapacağız

Sayın meslektaşım
Hatırladığım kadarıyla ilk defa açılış yapacaktınız,sadece oda'dan nakil almıştınız değil mi?
Eğer doğruysa hiç daireye gitmenize gerek yok.
1- interaktif vergi dairesine kayıt yaparak,internet kullanım şifresi alacaksınız.
2- Şifrenizle sisteme girerek mükellefiyet işlemleri adımından "işe başlama" bildireceksiniz.
3- Kira sözleşmesi damga vergisi beyanını yine interaktif vergi dairesi üzerinden onaylayacaksınız.(eğer bunu yapmamışsanız)
4- Gerçek kişiler için e-tebligat formunu (boş hali internette mevcut) dolduracak ve imzalayacaksınız.
5- Yine interaktif vergi dairesi içerisinden genel dilekçe yazıp, işe başlama ekinde bildiremediğim belgelerin kabulü şeklinde bir dilekçe gönderip, ekine; kira sözleşmesi,imza beyanı,e- tebligat formu ekleyeceksiniz ve göndereceksiniz.
Sonrasında yoklamaya gelmelerini bekleyeceksiniz.
Yoklamaya gelmeden evvel dilekçeyi verdikten 2-3 gün sonra yine int.v.dairesi içerisinde "e-vergi levhası oluşturma " adımından vergi levhanızı kontrol edin.Oluşmuşsa indirip kullanmaya başlayabilirsiniz. Yoklama bilahare tutulacaktır.

Sayın meslektaşım
Hatırladığım kadarıyla ilk defa açılış yapacaktınız,sadece oda'dan nakil almıştınız değil mi?
1- interaktif vergi dairesine kayıt yaparak,internet kullanım şifresi alacaksınız.
2- Şifrenizle sisteme girerek mükellefiyet işlemleri adımından "işe başlama" bildireceksiniz.
3- Kira sözleşmesi damga vergisi beyanını yine interaktif vergi dairesi üzerinden onaylayacaksınız.(eğer bunu yapmamışsanız)
4- Gerçek kişiler için e-tebligat formunu (boş hali internette mevcut) dolduracak ve imzalayacaksınız.
5- Yine interaktif vergi dairesi içerisinden genel dilekçe yazıp, işe başlama ekinde bildiremediğim belgelerin kabulü şeklinde bir dilekçe gönderip, ekine; kira sözleşmesi,imza beyanı,e- tebligat formu ekleyeceksiniz ve göndereceksiniz.
Yoklamaya gelmeden evvel dilekçeyi verdikten 2-3 gün sonra yine int.v.dairesi içerisinde "e-vergi levhası oluşturma " adımından vergi levhanızı kontrol edin.Oluşmuşsa indirip kullanmaya başlayabilirsiniz. Yoklama bilahare tutulacaktır.
Tahsin bey çok teşekkür ederim. Kira sözleşmesi damga vergisi beyanını daha önceden yapmıştık zaten. Sonrasında da dediğiniz şekilde interaktif vergi dairesinden ilgili işlemleri yaparız. İlginiz için tekrar teşekkür ederim. Takıldığımız noktalarda tekrar rahatsız edersek kusura bakmayın artık. İzmirde de çok şiddetli bir deprem yaşadık belki bir kaç gün işleri ertelemek durumundayız. İyi akşamlar

Evet doğru diyorsunuz,siz İzmir'deydiniz.Şahsınızda tüm İzmir'e geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.Allah daha beterlerinden korusun inşallah. Ölenlere Allah'tan rahmet yaralılara acil şifalar diliyorum tekrar. Sizler iyi olun yeter ki.İşleri her zaman hallederiz.

Evet doğru diyorsunuz,siz İzmir'deydiniz.Şahsınızda tüm İzmir'e geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.Allah daha beterlerinden korusun inşallah. Ölenlere Allah'tan rahmet yaralılara acil şifalar diliyorum tekrar. Sizler iyi olun yeter ki.İşleri her zaman hallederiz.
Amin. Çok teşekkür ediyoruz iyi dilekleriniz için. Tüm İzmire geçmiş olsun ve böyle felaketler yaşanmamasını diliyoruz.

Sayın meslektaşım
Merhaba. İnternet ortamında işe başlama bildiriminde bulunduk. Mükellefiyet oluştu. Vergi levhası da çıktı. Yoklama içinde gelmelerini bekliyoruz. Bu arada defter beyan sistemine de başvurmak istedik ama hata verdi sözleşme girişinizi yapmadan başvuramazsınız diye. Kendi sözleşmemizi nasıl giriş yapacağız.

Ben o tarihlerde nasıl yaptığımı unuttum ama ;
Eski internet vergi dairesi sisteminden https://intvrg.gib.gov.tr/index.jsp kullanıcı girişi kısmından girerek beyanname işlemleri menüsü altında E-Beyanname Yetki bilgileri adımından aracılık ve sorumluluk sözleşmesi diye bir alan var.Sözleşme girişlerini ben hala ordan yapıyorum.Kendi adınıza 1 nolu sözleşme girişi yaparak tekrar deneyin.

Ben o tarihlerde nasıl yaptığımı unuttum ama ;
Eski internet vergi dairesi sisteminden https://intvrg.gib.gov.tr/index.jsp kullanıcı girişi kısmından girerek beyanname işlemleri menüsü altında E-Beyanname Yetki bilgileri adımından aracılık ve sorumluluk sözleşmesi diye bir alan var.Sözleşme girişlerini ben hala ordan yapıyorum.Kendi adınıza 1 nolu sözleşme girişi yaparak tekrar deneyin.
Biz interaktif vergi dairesinden işe başlama da bulunduk. Hatta internet vergi dairesi kullanıcı kodunu da interaktif vergi dairesinden alıp mevcut onun şifresiyle internet vergi dairesine de girdik. Ancak internet vergi dairesinde ebeyanname yetki bilgileri içinde belirtmiş olduğunuz seçenek yok. Defter beyana da internet vergi dairesine girdiğimiz kullanıcı kodu ve şifreyle girmek istedik. Ama sözleşme yok hatası verdi. Normalde defter beyandan başka mali müşavir arkadaşlar başvuru dediğinde hata vermiyor kendi adıma ya da başkası adına diye seçenek çıkıyormuş. Neyse biz çiğli vergi dairesini aradık defter beyana giremiyoruz diye. Gelip bizden ek-1 formu doldurup şifre kullanıcı adı almamız gerektiğini söylediler. Dedik bizim interaktif vergi dairesinden aldığımız kullanıcı kodu ve şifre var dedik. O olmaz dediler.
Bizim de şöyle bir sıkıntımız var biz izmir smmm odasına nakli yeni aldık. Kimlik ve ruhsat değişiyor. Henüz yeni ruhsat ve kimlik elimize ulaşmadı. Turmob hazırlamış ama kargosu bekleniyor. Vergi dairesi de diyor ek-1 formuyla beraber ruhsat veya kimlik görüntüsünü de istiyor. Halbuki izmir smmm odası bize hiç böyle birşey söylemedi. Siz yoklamaya başvurun şifreleri alın ruhsata gerek yok. Birşey olursa üye bilgilerinden gösterin dediler. Ama işte Çiğli vergi dairesi cins o görüntüyü kabul etmiyor illa ruhsat ya da kimlik diyor. Ya da odanız size kaşe imzalı geçici bir evrak versin diyor. Her şey yeni olduğu için doğrusu nedir bilmiyoruz. Ama herkes kendine göre bir doğru oluşturmuş.
Kusura bakmayın biraz karışık bir yazı oldu ama durum böyle

Bahsettiğiniz sorunun nasıl çözüleceği konusunda maalesef fikrim yok.Ancak söylemiş olduğum yeri görememenize şaşırdım.Buradan da yapılmayabilir doğrudur da bu sçeneği neden göremediniz oraya takıldım.

Ekli dosyalar

• Screenshot_1.jpg
    Screenshot_1.jpg
    11.7 KB · Görüntüleme: 9
  • Screenshot_2.jpg
    Screenshot_2.jpg
    3.9 KB · Görüntüleme: 9
Bahsettiğiniz sorunun nasıl çözüleceği konusunda maalesef fikrim yok.Ancak söylemiş olduğum yeri görememenize şaşırdım.Buradan da yapılmayabilir doğrudur da bu sçeneği neden göremediniz oraya takıldım.

Bahsettiğiniz sorunun nasıl çözüleceği konusunda maalesef fikrim yok.Ancak söylemiş olduğum yeri görememenize şaşırdım.Buradan da yapılmayabilir doğrudur da bu sçeneği neden
Bizde bu şekilde görünüyor. Vergi dairesinin de iddiası gelip bizden şifre almadığınız için böyle görünüyor diyor. İşte şimdi onu yapıcaz da ruhsat olmadığı için odayla görüşüp bir yol izleyeceğiz

Ekli dosyalar

• 20201113_132508.jpg
    20201113_132508.jpg
    490.4 KB · Görüntüleme: 8
Bizde bu şekilde görünüyor. Vergi dairesinin de iddiası gelip bizden şifre almadığınız için böyle görünüyor diyor. İşte şimdi onu yapıcaz da ruhsat olmadığı için odayla görüşüp bir yol izleyeceğiz
Vergi dairesiyle görüştük. Sistemde bizi yanlış tanımlamışlar. Dilekçe verip onu düzelttirdik. Artık defter beyan sistemine de girebiliyoruz. İnternet vergi dairesinde sizin söylemiş olduğunuz bilgiler de görünüyor. Kendimiz için bir sözleşme girişi yapmak zorunda mıyız?
Ayrıca siz hangi programları kullanıyorsunuz. Biz şu an için program kararı vermedik. Online olduğu için ve yeni ofis açan mali müşavirlere üyelik bedeli yüzde 50 indirimli olduğu için luca düşündük. Siz ne önerirsiniz?

Vergi dairesiyle görüştük. Sistemde bizi yanlış tanımlamışlar. Dilekçe verip onu düzelttirdik. Artık defter beyan sistemine de girebiliyoruz. İnternet vergi dairesinde sizin söylemiş olduğunuz bilgiler de görünüyor. Kendimiz için bir sözleşme girişi yapmak zorunda mıyız?
Ayrıca siz hangi programları kullanıyorsunuz. Biz şu an için program kararı vermedik. Online olduğu için ve yeni ofis açan mali müşavirlere üyelik bedeli yüzde 50 indirimli olduğu için luca düşündük. Siz ne önerirsiniz?
Luca öneririm.İleri düzey kullanamıyorum ama bende luca kullanıyorum.İhtiyacınızı fazlasıyla karşılar.Bu arada ortamında bulunduğumuz Alomaliye'ninde müşavir programı var.Bunuda inceleyin elbette.

Luca öneririm.İleri düzey kullanamıyorum ama bende luca kullanıyorum.İhtiyacınızı fazlasıyla karşılar.Bu arada ortamında bulunduğumuz Alomaliye'ninde müşavir programı var.Bunuda inceleyin elbette.
Bize de luca mantıklı görünüyor. Dediğiniz alomaliyenin müşavir programını da bir incelerim. Teşekkür ederim.

Bize de luca mantıklı görünüyor. Dediğiniz alomaliyenin müşavir programını da bir incelerim. Teşekkür ederim.
Dün itibariyle büroya yoklamaya geldiler. Herşey internet ortamına geçtiği için eyoklama kağıdını daha memur ofisteyken aldık. Sonrasında izmir odasına gidip çalışanlar listesine kaydolup büro tescil belgemizi de aldık. Resmî olarak başladık yani. Biz kendimiz için sözleşme girişi yapacak mıyız internet vergi dairesinden.

Merhaba üstatlarım,
Mali müşavir kendi defterini tutmak için, türmob sisteminde ya da gib sisteminde sözleşme girişi yapmak zorunda mıdır? Program içinde luca da karar kıldık. Yeni ofis açanlara da indirimleri oluyor diye. Sonuçta mükellefemiz yok biraz maliyetleri düşünmek zorundayız.