Kdv'den Düşmek İçin Telefon Aldım

merhabalar bu ay 1700 tl değerinde telefon aldim ve kdv den düşmek istiyorum. gelir vergisinden muafim. az once kanunun 313.maddesinde 1500 tl'ye aşan değerler sadece amortismana tabi tutulabilir şeklinde bi yazı okudum. yani ben bu telefonu bu ay ki kdv'mden dusemeyecek miyim yardımcı olursanız çok sevinirim

Merhaba
Öncelikle bir ürünün demirbaş sayılması ayrıdır,kdv'yi indirim konusu yapıp yapamayacağınız konusu ayrıdır.
Faturada belirtilen kdv indirim konusu yapılabilir. Önce onu belirtip kafanızdaki soruyu giderelim.
Demirbaş sınırı denilen rakam ise KDV HARİÇ 1500 TL'dir. Bahsettiğiniz 1700 lira bedel kdv dahil rakam ise kdv hariç rakam sanıyorum 1400-1450 arası olur ki,bu da demirbaş sınırının zaten altında kalıyor.Demirbaş konusu kdv hariç olan kısımın gidere atılıp atılamayacağı ile ilgilidir.Bu konuyu müşavirinizle ayrıca görüşürsünüz.O konuya girmeyelim. Kdv konusuna girecek olursak evet,kdv'den indirim konusu yapabilirsiniz.
Gelir vergisinden muafım dediğiniz konu, genç girişimci istisnası vs'den mi faydalanıyorsunuz.

Ben konu başlığına takıldım. KDV den düşmek için mi telefon aldınız.? Yoksa telefon ihtiyacınız içinmi aldınız...?:)

Tahsin ağabey, şahıs firması sahibi telefonu şahsi işleri için de kullanıyor. Biz faturasının tamamını gider yazıyoruz. Problem olur mu ?

Saygılarımla

Tahsin ağabey, şahıs firması sahibi telefonu şahsi işleri için de kullanıyor. Biz faturasının tamamını gider yazıyoruz. Problem olur mu ?

Saygılarımla
Sevgili kardeşim.Bunun ayırımını yapmak mümkün değil.Gönül ister ki oturup görüşmeleri tek tek belirleyelim.Hangisi özel,hangisi iş için :) ama mümkün değil,mecburen hepsi giderdir.Bizde öyle yapmıyor muyuz.İş için ayrı hat mı alıyoruz.Yalnız tabi bence burada en doğrusu,telefonu satarken veya elden çıkarırken faturası olmasa bile,fatura düzenlemekte fayda var.Neticede işine de bu ürünü katmışsın.

Sayın üstatlar peki size şunu sorsam; ben vergi kaydı mi 5-6 ay sonra kapatacagim. bağkur primi ödeme imkanım yok bu nedenle genç girişimci istisnasindan yararlandığım süre acısından açtırdım. daha sonrasında sigortali işe girmeyi düşünüyorum. peki ben bu telefonu demirbaş olarak kaydetmeli miyim? suan amacım sadece bu ayki kdv den dusmek

Sayın üstatlar peki size şunu sorsam; ben vergi kaydı mi 5-6 ay sonra kapatacagim. bağkur primi ödeme imkanım yok bu nedenle genç girişimci istisnasindan yararlandığım süre acısından açtırdım. daha sonrasında sigortali işe girmeyi düşünüyorum. peki ben bu telefonu demirbaş olarak kaydetmeli miyim? suan amacım sadece bu ayki kdv den dusmek
Ne kadar açık sözlüsünüz :) Eğer telefonunuzun kdv hariç fatura değeri 1500 ve üzerinde ise demirbaş kaydetmek zorundasınız.Altında ise direk gider yazabilirsiniz.Firmayı kapatırken de düşük bedelle bir fatura düzenlersiniz adınıza olur biter.Zaten telefon,6 ay sonra en az yarı yarıya düşüyor fiyatı.

Merhabalar. Konuyu hortlatmak gibi olacak ama alakalı bir sorum vardı. Youtube kanalım için bir şahıs şirketi açtım ve genç girişimci istisnasindan faydalanıyorum. Kafama takılan en büyük soru bu gider gösterme olayı. Örneğin işimle alakalı 10 bin tl'lik bir laptop aldım. 1500 TL'lik sınırı geçtiğin için de aşama aşama vergiden düşülüyormuş. Peki bu aldığım ürünün hepsi zamanla düşecek mi yoksa belli bir kısmı mı düşecek? Düşecekse yıl sonu vereceğim gelir vergisinden mi düşecek yoksa geçici vergisinden mi düşecek ya da her ay verdiğim %18 kdv'den mi düşecek? Kusura bakmayın çok acemiyim, umarım anlatabilmişimdir.

KDV hariç kısmı 5 yıllık sürede sanırım %20'şer olarak giderleştirilecek yani yıılık gelir vergisi beyannamesinde hesaba katılacak, KDV'si de tek seferde aylık KDV beyannemesinde gösterip düşülecek.