Şahıs Firması Açarsam Eşimin Hesabına Ödeme Alabilir miyim ?

Merhabalar
Oldukça zor durumda kaldığım bir konuyu danışmak istiyorum.
Ben web yapıyorum ancak varlık şirketine olan borcumu şu an için ödeyemiyorum.
Daha doğrusu ödemek için ticari olarak faaliyet göstermem gerekiyor.
Ancak şahıs firması açtığımda banka hesabıma bloke geleceği için 1 ay sonra kapatmak zorunda kalacağım.
2 gündür tüm internette dolaştım bir cevap bulamadım.
Sorum şahıs şirketi açarsam ödemeleri ise eşimin banka hesabına alırsam bir sorun yaşarmıyız, herşeyin faturasını keseceğim, sadece kendi adıma banka hesabı kullanamıyorum.
Limited şirkette düşündüm fakat hisselere haciz koyulabiliyormuş, aynı zamanda benim için şu an çok maliyetli ve tek ortaklı şirket açsam da hisseye haciz koyacaklar
Yani borçlarımı ödemem için para kazanmam lazım, ama para kazanmam için gerekli tüm yollarda kapalı
Bir fikir verebilirseniz sevinirim.
Teşekkürler

Ayrıca şöyle birşeyde buldum bunu yaparsam kullanabilirmiyim?

Yükümlüler nezdinde veya aracılığıyla yapılacak kimlik tespitini gerektiren işlemlerde, kendi adına ve fakat başkası hesabına hareket eden kimse, bu işlemleri yapmadan önce kimin hesabına hareket ettiğini yükümlülere yazılı olarak bildirmediği takdirde altı aydan bir yıla kadar hapis veya beşbin güne kadar adlî para cezasıyla cezalandırılır.”

Bir mali müşavire danıştım, birşey olmaz dedi, sonuçta olursa durumu izah edersin dedi.
Ancak anladığım kadarıyla bu karşıdaki memurun insifiyatine bırakmak oluyor.
189 aradım sordum, 7.000 TL. üst limitli birşey okudu fakat olmaz dedi, benim alacaklarım 7.000 tutmuyor dememe rağmen olamayacağını söyledi.
Birde Cimerden yazdım. Ne bilim vergi dairesine falan kullanacağımız hesap numarasını bildirsek falan olmuyor muydu.
Önemli olan geliri vergilendirmek değilmi, başka hesap olsa ne farkedecekti anlamış değilim.
Sonuçta şahıs firması olacak.

Arkadaşlar limited şirket açtığımda kendime %1 pay varsem o hisseye haciz koyabiliyorlar.
Fakat %1 ben müdür olacağım için başkasına satarlarsa müdürlük bu sefer ona geçecektir.
Onun yerine tek kişilik limited şirket açarsam tüm hisseme haciz koymalarının mantığı varmı, sonuçta sanal ofis tutacağım için ve işimi bilgisayarda yaptığım için şirketin normalde mali bir değeri olmayacak.
Sadece payıma haciz koyarlarsa, bu payı hacize girmeden kullanma şansım varmı, bir şekilde masraf falan yaptırarak.
Yani şirket kursam bile tek kişilikmi 2 kişimi kurmam gerekiyor onu çözemedim. Eşim devlet memuru olduğu için o sadece ortak olabilir.

Ben şöyle düşünüyorum sayın maxmax. Yalnız yazacaklarımın yasal dayanağı yoktur,şahsi düşüncelerimdir.
Eşiniz hesabına para yatıran 3.kişi,dekont açıklamasına sizin adınızı,firma ismini,veya fatura kesilmişse ... nolu fatura bedeli karşılığı, gibi açıklamalarla ödemeleri yaparlarsa sıkıntı çıkacağını şahsen düşünmüyorum.Evet çok yüksek banka hareketleri Masak veya diğer kurumlar tarafından belki inceleniyor olabilir,ancak birincisi yüksek hareketlerden herhalde bahsetmiyoruz,ikincisi her gelen paranın karşılığı var ise ve vergilendiriliyorsa bir vergi suçundanda bahsetmek doğru olmayacaktır.

Ayrıca (biraz araştırmam gerekti) aşağıdaki makaleyi okumanızı öneririm.Belkide okudunuz bilmiyorum. Bu makalede "banka hesaplarının 3.şahıslara kullandırılması" suçundan bahsedilmiş.Fakat bu suçtan kurtulmanın da mümkün ve çok kolay olduğu belirtilmiş.
https://www.dunya.com/kose-yazisi/b...an-kisilere-vergi-ve-hapis-cezasi-soku/487368
5549 sayılı kanunun 15.maddesi sonucunda (ikinci mesajınızda da zaten belirtmişsiniz) aynen makaleden alıntılıyorum:

"Peki, bu suçtan kurtulmak mümkün mü?
Evet, bu suçtan kurtulmak çok kolay. Bu konuya sözü edilen 15. maddede açıkça yer veriliyor. Banka hesaplarını başkalarına kullandıranlar, bu durumu başlangıçta bankalara bildirdiği takdirde bu suçu işlememiş oluyor ve herhangi bir ceza ile karşı karşıya kalmıyor. Nasıl çok basit değil mi?"

Son tahlilde size nacizane 2 tane tavsiyem olur.
1- Eşinizin bankasıyla görüşün ve faaliyete başlamadan bu bildirimi nasıl yapacağınızı öğrenin ve gerekirse bildirimi yapın.
2- Eşinizden yazılı bir şekilde "şahsıma ait olan banka hesabımın eşim ..... arafından ticarei faaliyetinde kullanılmasına" ..... şeklinde bir muvakafat alın (hatta noterle görüşüp mümkünse tasdik ettirin)

Şahsi yorumum ancak bu şekilde olur.

Sayın Tahsin bey açıklayıcı yazınız için teşekkür ederim, banada dediğiniz oldukça mantıklı geldi, bu konuda sanırım bu şekilde ilerlemeyi düşünüyorum. Simere yazdığım yazınında cevabını beklesemde, memurlar, sorun olmasa bile yasalara ters birşey söylemek istemiyorlar, belki o yüzden kurumsal olarak net bir cevap alamıyoruz.

Ayrıca 7.000 TL altını elden tahsil edebiliyoruz, yani elden tahsil edip eşimin hesabına atm'den yatırmamla müşterinin direk hesaba yatırması bana anormal birşey gibi gelmedi

Sayın Tahsin bey açıklayıcı yazınız için teşekkür ederim, banada dediğiniz oldukça mantıklı geldi, bu konuda sanırım bu şekilde ilerlemeyi düşünüyorum. Simere yazdığım yazınında cevabını beklesemde, memurlar, sorun olmasa bile yasalara ters birşey söylemek istemiyorlar, belki o yüzden kurumsal olarak net bir cevap alamıyoruz.
Kurumlar ancak,geçmişte benzer sorular sorulmuşsa veya benzer sorulara cevaplar verilmişse, aynen onları copy paste ederek yanıt verebilirler. Nitekim,verilen özelgelerin çoğunun da kelimesi kelimesine aynı olmasının başlıca sebebide budur.Kurumlar,hiçbir zaman "yapabilirsin sakıncası yok" gibi cevaplarda veremez.Nasıl yapılacağı konusunda yolda gösteremez.Biz,onlara nazaran biraz daha cesur davranabiliyoruz en azından :) Çünkü onların vereceği cevaplar bağlaycıdır,bizim ki olsa olsa ancak tavsiye olabilir.O yüzden biz biraz daha cesuruz.

İcra iflas kanununun alacaklıdan mal kaçırma ile ilgili düzenlemeleri şikayet durumunda devreye girebilir de....

İcra iflas kanununun alacaklıdan mal kaçırma ile ilgili düzenlemeleri şikayet durumunda devreye girebilir de....
Alacaklı varlık şirketi, bunu görebilmesi biraz zor gibi, birde borcumu abartmıyorum tam 20'ye falan katlamış ve astronomik bir tutar çıkarmış.
Ödeyeceğim, ancak ödemem için para kazanmam gerekiyor ve onuda zaten iyi bir anlaşma yaparak ödemeye çalışacağım.
O çıkardıkları tutarı zaten hayatım boyunca ödeyemem. Bunlar alacaklıdan çok yasalara sığınarak kafalarına göre çıkardıkları faizleri ekleyip durup dolandırıcı gibi davranıyorlar.

Sen bana bütün para kazanma yollarını kapatırsan,ben borcumu nasıl öderim?
Siz,en iyisi önce bankayla görüşün,bildirimi yapın,muvafakatıda eşinizden alın.Ticarete başlayın.En azından (benimde bildiğim) tüm yasal yolları denemiş olursunuz.Ülkemiz şartlarında başkada bir çare görünmüyor maalesef.

Alacaklı varlık şirketi, bunu görebilmesi biraz zor gibi, birde borcumu abartmıyorum tam 20'ye falan katlamış ve astronomik bir tutar çıkarmış.
Ödeyeceğim, ancak ödemem için para kazanmam gerekiyor ve onuda zaten iyi bir anlaşma yaparak ödemeye çalışacağım.
O çıkardıkları tutarı zaten hayatım boyunca ödeyemem. Bunlar alacaklıdan çok yasalara sığınarak kafalarına göre çıkardıkları faizleri ekleyip durup dolandırıcı gibi davranıyorlar.
Sn.maxmax, durum zor gerçekten. Hele de dediğiniz gibi varlık şirketlerinin var oluş sebebi ve tahsil yöntemlerini düşününce daha da zorlaşıyor işler.
Sorunuz genel olarak sadece başkasının banka hesabını ticari faaliyetiniz için tek ödeme yolu olarak belirlediğinizde işin bu tarafıyla ilgili sorun yaşarmıyım a yönelik olduğu için bir başka risk durumundan bahsetmek istedim, onu da atlamamak gerektiğini düşündüğümden.

Varlık şirketi görebilir mi göremez mi konusunda,
Bir şirket kurup ortağı olduğunuzu görebiliyorsa, aynı anda o şirketten gelirinize de gözünü dikebilmesi mümkün ve ilk bakacakları da o kazancın nereye gittiği olacağıdır.

Ödemelerin satıcıya değil de başkası adına yapılması özellikle ödemeyi yapan firma açısından sakıncalıdır. Satıcı firmanın mal aldığı (alt firma) firmalarda sahte belge düzenleme veya kullanma durumu olursa başkasına yaptığınız ödeme belgesi kabul edilmez. Ayrıca varlık şirketleri tespit ettikleri takdirde alıcılara icradan yazı gönderip satıcının alacaklarının satıcıya değilde icra dairelerine ödenmesini istiyorlar. Ben prensip olarak 3. şahıslara ödeme yapılmasına karşıyım.

Ödemelerin satıcıya değil de başkası adına yapılması özellikle ödemeyi yapan firma açısından sakıncalıdır. Satıcı firmanın mal aldığı (alt firma) firmalarda sahte belge düzenleme veya kullanma durumu olursa başkasına yaptığınız ödeme belgesi kabul edilmez. Ayrıca varlık şirketleri tespit ettikleri takdirde alıcılara icradan yazı gönderip satıcının alacaklarının satıcıya değilde icra dairelerine ödenmesini istiyorlar. Ben prensip olarak 3. şahıslara ödeme yapılmasına karşıyım.

Bülent bey zaten ana sorum oydu, yani fatura numarası açıklamaya yazılırsa kabul edilirmi diye.
Velakin kabul ediliyor olsaydı o zaman gönderici açısından bir sorun olmazdı
Şöyle, başka banka hesaplarını ticari olarak (vergisiz) kullananlara vergi cezası hesap sahibine değil kullanana kesiliyor ve hesabını kullandıranda bankaya bildirmediği için farklı bir ceza türüyle karşı karşıya kalıyor. Mantık olarak, hesabı kullanana ceza kesildiğine göre , o zaman fatura ödemesini yapan firma için bir sakınca olacağını düşünmüyorum pek. Çünkü vergi dairesi kazancı hesabı kullananın yaptığını kabul ediyor demektir.

Fatura olayına gelirsek, ufak tefek işler ve ödemeler genelde iş teslimiyle anında olacak işler. Yani sürekli bir müşteriden, sabit bir gelir olmayacak ve ben büyük bir tüccar değilim, ufak tefek paralarla iş yapacak biriyim. Varlık şirketlerinin o ufak tutarlı faturayı tespit etmesine kadar zaten o para aktarılmış olacak.
Şu an önümdeki tek engelin vergi dairesinin buna izin verip vermemesi, yasal olarak izin vermedikleri doğru, ancak mantık olarak bir sorun olacak gibi de gözükmüyor. Ben bu işte tecrübeli yada profesyonel değilim, o yüzden buraya bilen insanlara danışmak istedim. Ancak benim sorum bunun olup olmayacağı, yani varlık şirketinin parayı benden nasıl alacağı ile ilgili bir tartışmaya girmek değildi amacım.
Bu arada açıklamalarınız için çok teşekkür ederim.

Birde eklemek istediğim, zaten buna mecbur kaldığım için böyle birşey yazdım.
Hesaplarımın hepsi blokeli, yani firma açıpta para kazanmam şu an imkansız. Belki diyeceksiniz öde borcunu, dediğim gibi çıkarttıkları astronomik tutarı ödeme imkanım bulunmuyor, ancak birşeyler kazandığımda bir anlaşma yaparak belli bir tutar ödeyebilirim. Onun içinde önümü görebilmem gerekiyor, zor durumda kaldığım için böyle alternatiflere yöneldim, yoksa benim içinde böyle şeylerle uğraşmak hoş ve kolay değil.

CIMER'den cevap geldi, reddetmediler direk fakat ilgili vergi dairesinden Özelge alınması yazılmış. Bu olumlu birşeymidir acaba?

"Bu çerçevede, ilgide kayıtlı dilekçenizde belirtilen hususlara ilişkin olarak, mükellefiyetinizin bulunduğu Vergi Dairesi Başkanlığı/Defterdarlık nezdinde özelge talebinde bulunmanız gerekmektedir."

Merhaba, sıkıntıyı ilk yazdıklarınızdan anladım. Özelge önerisi iyidir ya da kötüdür diyemeyiz. Doğru olan özelge alınması. Yukarıdaki yorumlara katılıyorum ancak eşinizin devlet memuru olması , her ne kadar şirket sizin üzerine olsa da kendisinin ayrı bir geliri varmış gibi görüneceğinden biraz sıkıntılı. Çünkü bu noktada alacak temliki gibi bir konuda söz konusu değil. Kaldı ki tüm ödemeler eşinize geldiği durumda , bankadan yapılması gereken zorunlu giderleri nasıl ödeyeceksiniz. Bunlar muhtemelen eşinizin hesabından nakit olarak çekilecek ve o şekilde ödemeler yapılacak, bu durumda çok tercih edilen bir durum değil (şahıs firması olsa dahi). Diğer taraftan borçlar kanunu kapsamında da ödemenin muvazaalı hale gelmesi ve farklı iddiaların önüne geçmenin en sağlam yolu ödemenin alıcının (yani fatura düzenleyen şahıs şirketi sahibinin) hesabına yapılmasıdır. Riskleri var ama yaşamsal zorunluluklar da ayrı.

Sağlıklı günler dilerim.

CIMER'den cevap geldi, reddetmediler direk fakat ilgili vergi dairesinden Özelge alınması yazılmış. Bu olumlu birşeymidir acaba?

"Bu çerçevede, ilgide kayıtlı dilekçenizde belirtilen hususlara ilişkin olarak, mükellefiyetinizin bulunduğu Vergi Dairesi Başkanlığı/Defterdarlık nezdinde özelge talebinde bulunmanız gerekmektedir.