Bir Stajerin Gizli Günlüğü

Ben stajimi aralikta bitirdim. Suan yeterlilik calisiyorum.
Staj doneminde is ogrenme disinda ben de cok sey yaptim..wc temizleme, bulasik yikama,sirketteyken izne ayrilan sekreterin yerine telefonlara bakma..gocundun mu dersen ogrendigim seyler icin degdi..bilgi yonunden kendimi hep tatmin etmeye calistim..bu da benim icin diger konulari onemsiz kildi.suan iyi bir ofiste calisiyorum..mali musavirim temizlik mutfak islerini her ne kadar stajerlere vermis olsa da ben de girisiyorum..sasiriyorlar bazen..yapmami istemiyorlar..fakat bunun bir zorunluluk olmadigini,onemsiz oldugunu asil onemli olanin is ogrenmek oldugunu gostermek icin yapiyorum.yeni baslayanlarda su algi oluyor genelde..ben hep angarya yapiyorum is gostermiyorlar..aslinda oyle degil.oyle hissetmesinler diye ben de copleri toparliyorum,mali musavirimiz de bos olunca makineye bulasik diziyor yeri gelince..aslinda oranin hepimizin oldugunu,ayni gemide oldugumuzu bilerek kendimize vesvese vermeden calisirsak ofiste yapilan yan isler de gozumuze batmaz.
Ha suistimal eden ofisleri tenzih ederim.bilincli bir sekilde tamamen angaryaya yonelten ofisler de var.
İsini ogreniyor musun? Esas odak noktasi bu. Ofiste zaten mutfak temizlik isi olacak bunu herkes bilir..ama ogrendiklerinden bahsedersen daha motive edici olur. Ben de konuda yazildigini gorunce "acaba bugun ne ogrenmis,belki benim de bilmedigim ya da cevap aradigim bir konu hakkinda birseyler ogrenmistir" diyerek merakla bakarim.ya da benim gibi daha yolun basinda olan kisiler yeni seyler ogrenmis olur

Ben stajimi aralikta bitirdim. Suan yeterlilik calisiyorum.
Staj doneminde is ogrenme disinda ben de cok sey yaptim..wc temizleme, bulasik yikama,sirketteyken izne ayrilan sekreterin yerine telefonlara bakma..gocundun mu dersen ogrendigim seyler icin degdi..bilgi yonunden kendimi hep tatmin etmeye calistim..bu da benim icin diger konulari onemsiz kildi.suan iyi bir ofiste calisiyorum..mali musavirim temizlik mutfak islerini her ne kadar stajerlere vermis olsa da ben de girisiyorum..sasiriyorlar bazen..yapmami istemiyorlar..fakat bunun bir zorunluluk olmadigini,onemsiz oldugunu asil onemli olanin is ogrenmek oldugunu gostermek icin yapiyorum.yeni baslayanlarda su algi oluyor genelde..ben hep angarya yapiyorum is gostermiyorlar..aslinda oyle degil.oyle hissetmesinler diye ben de copleri toparliyorum,mali musavirimiz de bos olunca makineye bulasik diziyor yeri gelince..aslinda oranin hepimizin oldugunu,ayni gemide oldugumuzu bilerek kendimize vesvese vermeden calisirsak ofiste yapilan yan isler de gozumuze batmaz.
Ha suistimal eden ofisleri tenzih ederim.bilincli bir sekilde tamamen angaryaya yonelten ofisler de var.
İsini ogreniyor musun? Esas odak noktasi bu. Ofiste zaten mutfak temizlik isi olacak bunu herkes bilir..ama ogrendiklerinden bahsedersen daha motive edici olur. Ben de konuda yazildigini gorunce "acaba bugun ne ogrenmis,belki benim de bilmedigim ya da cevap aradigim bir konu hakkinda birseyler ogrenmistir" diyerek merakla bakarim.ya da benim gibi daha yolun basinda olan kisiler yeni seyler ogrenmis olur
stajı tamamlamana sevindim arkadasım.diğer konudaki mesajını da okudum.umarım herşey gönlünce olur:)

stajı tamamlamana sevindim arkadasım.diğer konudaki mesajını da okudum.umarım herşey gönlünce olur:)
sevgili stajyer arkadaşım şuanda stajda 9.ayım ve ofsite çalışmaya başladığından beri 1.5 yıl geçti ofiste 2 kişiyiz mali müşavir ve ben toplamda 39 defterimiz var şuanda kdv muhtasar bordro işlemleri yevmiye kayıtları bilanço gelir tablosu ba bs mutabakat ve gönderimi sabit kıymet girişleri masraf bilanço düzenlemeleri dahil birçok işlemi yapabiliyorum ama bizimde öğreniceğimiz şey var ayrıca mutfak bulaşık haftalık temizlik gibi işleride ben yapıyorum ama hiç gocunmuyorum çünkü bütün hafta ofisteyiz birisinin temizlemesi lazim burası zaten evimiz gibi evden çok ofiste vakit geçiriyoruz bende yeni bilgi öğrendikçe buraya eklemeyi düşünüyorum inşallah herşey gönlümüzce olur...

Stajda 8. Ayımı geride bırakdım fena olmayacak şekilde ögrendiğimi düşünüyorum tabi bir çok eksiğimiz vardır lakin para kazanmadan çalışmak ve angarya işlerdende yılmak üzereyim cebimde param yok ve 6 gün yanana olsugum insanların bundan gocunmadan yüzüme baka bilmezlerine anlam vereyorum kazandıklarında gözüm yok ama bu meslekde ki insanlar herhalde paraya taptıgına inancım son derece arttı gördüğüm kadarıyla herkes Allah kitap diyor ama 20 li yaşında gençlerin emeğini sömürmekdende geri durmuyor umarım ileride bizde bu canavarlara dönmeyiz.

Stajda 8. Ayımı geride bırakdım fena olmayacak şekilde ögrendiğimi düşünüyorum tabi bir çok eksiğimiz vardır lakin para kazanmadan çalışmak ve angarya işlerdende yılmak üzereyim cebimde param yok ve 6 gün yanana olsugum insanların bundan gocunmadan yüzüme baka bilmezlerine anlam vereyorum kazandıklarında gözüm yok ama bu meslekde ki insanlar herhalde paraya taptıgına inancım son derece arttı gördüğüm kadarıyla herkes Allah kitap diyor ama 20 li yaşında gençlerin emeğini sömürmekdende geri durmuyor umarım ileride bizde bu canavarlara dönmeyiz.
aynı durumdayız ama 1.ci yılını tamamladığında mali müşavirinle konuşmanı öneririm bu konuyu geçinemiyorum fln de en azından asgari ücret olmasada asgari ücrete yaklaştırsın maaşını

Bu,staj yönetmeliğini bana kalsa baştan değiştirmek gerek.Stajyerler haklı ama işverende haklı.
3 yıl çok uzun bir staj dönemi.1 veya 2 yıl yeterlidir.3 yıl olunca ne olacak.O kişi tek başına büro idare edebilecek hale mi gelecek.O kişi de potansiyel varsa 1 yılda da kavrar bu işi. Ayrıca 3 yıl boyunca maliyet işverenin sırtında.Sgk teşvik vs.olayıda hikaye.Kaç kişi teşvik alabiliyor ki.Çoğunluk borçlu zaten.Hem ücret,hem vergi maliyeti,işverene yük.O ki mesleki olarak bunu zorunlu tutuyorsun.Staj süresini indiremiyorsan,işverene maliyet veya ücret yardımız yapacaksın.Bunu sgk vs.yapmaz.Yapacak olan Oda'dır.Kasa doldu taşıyor,aidattı,sınav ücretiydi,staj ücretiydi derken kasayı dolduruyorlar.İşçiye veya işverene hani faydası.En azından staj süresince desteğini ver.Ya işçiye maaş desteği ver,ya işverene,ama birine ver. İşveren tarafından bakın olaya.Ben elemanı alacam,ona hem ücret vereceğim,hem maliyetine katlanacağım,hemde mesleği öğreteceğim.Elemanda zaten yetersizse,yani işin başındaysa,bunu kaç tane işveren kaldırabilir.Gerçekten çalışan işi bilen ve ofise zaten faydalı olan kişilere lafım yok.Onlar zaten işin içindeler ve normal çalışan insanlar.Ancak yeni başlayan adaylar için gerçekten zor.Onlarda haklı,ama işverende kendi payına haklı.
O yüzden bu yönetmeliğin değişmesi, adaya veya meslek mensubuna maddi anlamda staj desteği verilmelidir.Diyebilirsiniz ki,desteği verdi ama çalışan,stajını bıraktı farklı mesleğe yöneldi.Bu destek boşa mı gidecek.Onunda çözümü var.Öğrenim kredisi gibi yapılabilir mesela.Mesleğe başladığında ödeyeceksin dersin,ya da stajdan vaz mı geçtin,yine ödeyeceksin dersin.Yani bir şekilde çözümü mümkün.özellikle bu tip zorunlu stajlarda devletin veya o Oda'nın ister adaya ister işverene bir şekilde destek vermesi lazım.Bende eleman yetiştirmek istiyorum,ama maddi olarak altından kalkamayacağım için eleman alamıyorum mesela.İşvereni veya adayı maddi sıkıntıdan uzaklaştırırsan,tamamen işe kanalize olurlar.Aday arkadaş mesleğide öğrenir,işverende öğretir,adaylar,işverenler hakkında yukarıda yazdıklarınız gibi olumsuz düşünmezler vs.vs.

Mesela yukarıda "modernköle" nickli arkadaş yazmış.Para kazanmadan çalışmaktan yıldım diyor, haklı.Bordroya bak.2825 lira, bu parayı alıyor mu? Belkide alamıyor.eee o zaman? Bordro farklı gerçek ödenen farklı.Bunu biz tahmin ediyoruz da onlar (devlet) tahmin edemiyor mu yani?maksat ne? sigorta tam görünsün.Stajı tam görünsün.Zaten yanlış burdan başlıyor işte.Kötü niyetli olarak yazarsam, hem elemana tam ücret verme, hemde işi öğretme veya öğreteme, o arkadaştan verim alabilirmisin.İstekli çalıştırabilir misin?
Zaten işi öğretme kısmı ayrı tiyatro.Kimse tam bilmiyor ki öğretsin.Çoğunluk kendi gayretiyle öğrensin diye bekliyor.tabi birde,bildiğini karşı tarafa anlatabilme yeteneği var.O da başlı başına bir konu.Kimse öğretmen değil ki,öğretme yeteneği üzerine eğitim almamış ki.Bilse de nasıl anlatacak. mesela ben,eski çalıştığım yerde 15 gün veya ayda bir,mesai dışında toplantı yapar yazı tahtasının önünde arkadaşlara belli konuları anlatırdım.İşte bu hafta amortismanları anlatırdım,başka bir zaman dönemsel gider işlemlerini anlatırdım vs. beni tanıyanlar bunu çok iyi bilir.Halâ karşılaştığımızda abi sen bizi toplayıp ders veriyodun hatırlıyormusun diye sorarlar. Bunu bir meziyetmiş gibi anlatmıyorum elbette ama olması gereken bu değil midir? Kaç tane ofis,bu şekilde iç eğitim verebiliyor.Elemana 1 saatini bile ayıramayacak işveren varsa,onlar stajyer çalıştırmasın bence.İşte o zaman amaç öğretmek değil,ondan faydalanmak gibi oluyor.İşte elemanda biz köle gibi çalışıyoruz moduna giriyor,haklı olarak.
o yüzden özellikle stajyer çalıştıran işverenlerde kendi üzerlerine düşeni yapacak.Yapamıyorsa çalıştırmayacak.Sigortanı ödüyoruz daha ne olsun'la gitmez bu iş.Bu şekilde mesleği de değerli hale getiremeyiz.

Burada asıl sorun eleman arayan bir firmaya girmemekten kaynaklanıyor olabilir mi? Eğer eleman ihtiyacı varsa zaten sigorta zorunlu ama karşındaki kişinin zorunlu staj yapacağını bilen bürolar bu kozu kullanıp sigorta yaparım maaş vermem diyorsa Tahsin beyin işverende haklı çıkışına katılmam.

Maalesef böyle diyen bürolar var Sayın Sergok.Elbette bana katılmayabilirsiniz ama gerçek bu.İşvereni boşverin,bunu artık aday teklif eder hale geldi.Para falan istemem maksat hem stajım olsun hemde işi öğreneyim diyor.Bu sistem böyle devam ettiği müddetçe işverende haklıdır,aday'da haklıdır.Ben,bunun değişmesi gerektiğini savunuyorum.Yoksa bu konuştuklarımız yeni değil,15 yıl öncede aynı şeyler konuşuluyordu.Zaten çalışan para alamıyor,üzerine birde işi öğrenemeyince işte o zaman hem işveren hakkında olumsuz düşünüyor hemde kendini köle gibi hissediyor.Bende diyorum ki en azından parasal olarak memnun edemiyorsan bi zahmet işi öğret.Çalıştığım işyerinde iş başvurularını ben sonuçlandırır,çalışacak kişileri ben seçerdim.Bu konuda tevazu göstermiycem,ukalalık edebilecek kadar bilgi ve tecrübe sahibiyim :) İşveren zihniyeti değiştirmeli,aday zihniyeti değiştirmeli, sistem,değişmeli.Ben bunu bilir bunu söylerim.

Staj tam gaz devam ediyor bir yandan yüksel lisans koşturmacası en azından %50 bitmek üzere kendimi askerde gibi hissediyorum şafak sayıyoruz :D sanki bitince her şey bahar olacak komşunun muhasebecisiyle 50 tl 100 tl defter toplama savası olucak felan ama örendikçe mesleği sevmeye başladım ayın başındaki o rahat hava ayın ortasından sonraki koşuşturmaca ya alıştım iyice kdv muhtasar sgk genel olarak öğrenmeye başladım bide yıl sonu işlemlerini öğrenirsem ilk yıla sığdırmak istediğim tüm bilgileri alıcam gibi duruyor . Mesleğine ve yapdığın işe saygı duyan mükellefleri görmek insanı çok mutlu ediyor sektördeki bakkaldan ruhsat alan kitle ve 50 tl lik insanlardan kurtula bilsek çok hoş tatlı bir meslek olabilirmişiz aslında umarım yakın gelecek de bu gürühtan kurtula biliriz . Yolun yarısına geldik umarım tamamlamak da nasip olur :)

Staj tam gaz devam ediyor bir yandan yüksel lisans koşturmacası en azından %50 bitmek üzere kendimi askerde gibi hissediyorum şafak sayıyoruz :D sanki bitince her şey bahar olacak komşunun muhasebecisiyle 50 tl 100 tl defter toplama savası olucak felan ama örendikçe mesleği sevmeye başladım ayın başındaki o rahat hava ayın ortasından sonraki koşuşturmaca ya alıştım iyice kdv muhtasar sgk genel olarak öğrenmeye başladım bide yıl sonu işlemlerini öğrenirsem ilk yıla sığdırmak istediğim tüm bilgileri alıcam gibi duruyor . Mesleğine ve yapdığın işe saygı duyan mükellefleri görmek insanı çok mutlu ediyor sektördeki bakkaldan ruhsat alan kitle ve 50 tl lik insanlardan kurtula bilsek çok hoş tatlı bir meslek olabilirmişiz aslında umarım yakın gelecek de bu gürühtan kurtula biliriz . Yolun yarısına geldik umarım tamamlamak da nasip olur :)
Kardeşim sen 50 TL’ye defter tutmak zorunda değilsin bırak onu yapanlar devam etsin. Kendinizi böyle saçma şeylerle doldurmayın. Yaptığımız meslek çok değerli ve bilgi birikimi gerektiren bir meslek. Siz çürük elmaları değil kırmızı elmaları düşünün benden tavsiye…

Öğretmelerini beklemene gerek yok. Tdh planı belli. Boş zamanlarında fişlere girersin onları yapıyorcasına kendin yapmaya çalışırsın. Anlamadığın yerde kilit soruları sorarsın. Konu kapanır. Stajyer felan değilim şuan indirimli kurumlar vergisi çalışıyorum. Odanın seminerleri var özelgeleri var. Yani başındaki ne verirse onu almak zorunda değilsin.Benim fikrim....

güzel sözler için teşekkürler:)kullanıcı adına aklıma ilk gelen şeyi yazdım.
kim bilir belki bir gün bir hortum şirketinin muhasebesini tutarım

gönderdiğim karşıt incelemede sorun çıktı belki tekrardan göndermem gerekebilir.bugün dışarda kalan faturaların bir kısmını daha getirdim.getirdiğim gibi işledim.şu an ofiste durgun bir hava var.birazdan dışarı çıkıp durağa gidecem umarım otobüse yetişirim bazen otobüsü yakalamak için koşmak zorunda kalıyorum ve bazende otobüsten inince köpek kovalayınca koşmak zorunda kalıyorum
Siz gerçekten SMMM Stajyer olduğunuza emin misiniz? Yazdığınız tüm cümleler, isimler küçük harf ile başlıyor. Yazık çok yazık sınavı nasıl kazandınız ?

Siz gerçekten SMMM Stajyer olduğunuza emin misiniz? Yazdığınız tüm cümleler, isimler küçük harf ile başlıyor. Yazık çok yazık sınavı nasıl kazandınız ?
Mantık çok basit, düz mantık, yazdığınız tüm cümleler küçük harf ile başlıyor, o halde sınavı nasıl kazandınız...sınav soru kitapçığımı burası, çok gereksiz bir eleştri...

Mantık çok basit, düz mantık, yazdığınız tüm cümleler küçük harf ile başlıyor, o halde sınavı nasıl kazandınız...sınav soru kitapçığımı burası, çok gereksiz bir eleştri...
Eleştirilere insanlar acık olmalı gereksiz veya gerekli.. Siz neden üstünüze alınıyorsunuz? Ayrıca bir mali müşavir adayının cümleleri ve yazım kurallarına uyum sağlama durumu olmalı bana göre ... Bu kadar basit .... Bilmem anlatabildim mi?

Eleştirilere insanlar acık olmalı gereksiz veya gerekli.. Siz neden üstünüze alınıyorsunuz? Ayrıca bir mali müşavir adayının cümleleri ve yazım kurallarına uyum sağlama durumu olmalı bana göre ... Bu kadar basit .... Bilmem anlatabildim mi?
Çok güzel anlattınız...

20.01.2021 Stajımın ilk yılını tamamladım ofiste fatura mizan v.s rutin işlere devam ediyoruz bu arada yeni şeylerde öğreniyorum;Öğrendiğim birkaç yeni şeyden bahsetmek istiyorum:Sürekli rapor alan personeller var bunların işten çıkışı için ihbar süresi+6hafta geçmesi gerekiyormuş bunun ardından noterden ihtarname veya bildirim gönderip işten çıkışını yapıyormuşuz bunun sonunda işten çıkış yapılan personele ihbar tazminatı ödenmeyip kıdem tazminatının ödenmesi gerekmekteymiş ve çıkış kodu 28 olarak belirleniyormuş...

Merhaba herkese, arada bu sayfaya gelip yazılanları okuyordum , staja başladıgımdan beri merak ettiğim bir konu var. Stajımın bitmesine 5 ayım kaldı , muhasebe bürosun da başlattım stajımı. Neler oldugu, getirileri iş yükü zaten malum daha önce arkadaşlae güzel güzel anlatmış. Benim sizlere sorum şu; 5 ayı kalan bir stajyerin ve ofis açarak devam etmek isteyen birinin , şuan bilmesi ya da yapması gereken işlemler kayıtlar nelerdir bana bu konu da açıklık getirebilir misiniz ? Bazı arkadaşların söylediği gibi şunu biliyorum şunu ögrendim dediği şeyleri biraz toparlayabilir miyiz acaba? Daha sonra ben de güncel durumumu paylaşırım. Şuan en merak ettiiğim şey benm ne yaptıgım aslında bu emeklerin karşılığın da ne yapmam gerektiği?