fonradar

7326 Sayılı Yasa

Merhabalar,

7326 sayılı yasa kapsamında Kurumlar Vergisi Matrah artırımı yapan mükellef KDV matrah artırımında da bulunmak zorunda mı? Bilgisi olan yardımcı olursa sevinirim. Herkese iyi çalışmalar dilerim.

Merhaba
Zorunluluk yoktur elbet.Ancak her iki vergi türünü birbirinden ayrı düşünmek oldukça zor.Birini yapıp diğerini bırakmak,bence çok işe yaramamaz.Faaliyetinizi veya artırımda bulunma gerekçenizi bilemiyoruz ama yapacaksanız her ikisini birden yapmanızı tavsiye ederim.

Merhaba
Zorunluluk yoktur elbet.Ancak her iki vergi türünü birbirinden ayrı düşünmek oldukça zor.Birini yapıp diğerini bırakmak,bence çok işe yaramamaz.Faaliyetinizi veya artırımda bulunma gerekçenizi bilemiyoruz ama yapacaksanız her ikisini birden yapmanızı tavsiye ederim.
Teşekkürler Tahsin Bey,
Sigortacılık faaliyeti

Sevgili kardesim ve mealektasim tahsinim
Nasilsin? Iyimisin? Islerin nasil? Umarim iyidir. Zira pandemi kotu vurdu.

Sayin yagizefenin sorusuna verdigin cevap bence hatali. Cevabinda "" Her iki vergi turunu ayri dusunmenin yanlis oladugunu birini yapip digerini birakmanin çok işe yaramayacagini"' yazmişsin

Sevgili dostum ve kardesim;

But tip cevaplar arjadaslarimizi yanlis yonlendirebilir dusuk yada fazla vergi odenelerine sebep olabilir.

7326 sayili yasada Kdv, Kurum, ve Gelir vergisinin arttirilmasinda dikkat edilecek husulardan bir taneside yasadan dogru yararlanabilmek
Şöyle ki
Ornegin hic beyanname vermemis bir firma ile beyannamelerini vermis firmanin arasindaki fark bu kanunla şoyle izah edilebilir.

Hic beyanname vermemis veya vermekle beraber his hesaplanani olmayan firmalarin hem kdv hemde Kurum yada Gelir yonunden arttirimda bulunmasi şarttir.
Ancak;
Kdv beyannamelerini vermis hesaplanani olan ve kurum yada gelir vergisini verenler ise eger kayitlarinda kayit dışı Futura, Para vb varsa duruma gore kdv yada kurum ve kdv yonunden yada her ikisi yonunden bu aftan faydalanabilir.
Boylece fazla vergi odemeden kacinilabilinir.
Her ikisinide yapmanizi tavsiye ederim. Demek Bana çok dogru gelmiyor. Çünkù bu sözün alti yasal olarak dolu olmuyor.
Saygilarimla

Ferhat abi selamlar nasılsın.şu an memleketim Trabzon'da izindeyim aküyü doldurup kendimi resetlemeye çalışıyorum 😀 darısı başınıza diyelim inşallah.
Açıkcası cevabımda ben senin kadar detaya girmek istemedim. Tabiki her firma kendi durumuna ve gerekçesine göre karar verecektir.Mesela artırıma girme gerekçesi alınan faturalara güvenememe gerekçesi ise birini yapıp birini bırakmak eksiklik olur.Yani kabaca bir genelleme yaptım,özele girersek senin kadar detaylı duruma bakmak lazım tabiki.Yine mesela hangi sektör olduğunu sormamda bu yüzdendir.Sen detaya girmişsin tşk ederim,ben girmeye gerek görmedim.
Akçaabat,tan sevgiler selamlar hepinize.Ben sizin yerinize köfteleri götürüyorum rahat olun 😁

Ferhat abi selamlar nasılsın.şu an memleketim Trabzon'da izindeyim aküyü doldurup kendimi resetlemeye çalışıyorum 😀 darısı başınıza diyelim inşallah.
Açıkcası cevabımda ben senin kadar detaya girmek istemedim. Tabiki her firma kendi durumuna ve gerekçesine göre karar verecektir.Mesela artırıma girme gerekçesi alınan faturalara güvenememe gerekçesi ise birini yapıp birini bırakmak eksiklik olur.Yani kabaca bir genelleme yaptım,özele girersek senin kadar detaylı duruma bakmak lazım tabiki.Yine mesela hangi sektör olduğunu sormamda bu yüzdendir.Sen detaya girmişsin tşk ederim,ben girmeye gerek görmedim.
Akçaabat,tan sevgiler selamlar hepinize.Ben sizin yerinize köfteleri götürüyorum rahat olun 😁
Tahsinim
Bizsiz yapiyorsun bunlari. Kofteler, gezmeler
Olsun senin canin sagolsun.
Biz kdv iade sen kofte
Iyi yapmissin kardesim. Iyi tatiller. Sevgiyle kal

Bir işletmede işçi 2021 nisan ayında istirahat raporu almış ama bildirmemiş.Şimdi buna ceza geldi.Yapılandırma kapsamına giriyor mu?