Aynı Sektörde İkinci Şirket Kurmanın Artıları Ve Eksileri

Üstadlar merhaba
Madencilik/mermer sektöründe faaliyet göstermekteyiz.Yeni bir maden sahası alacağız bu maden sahasını yeni bir şirket kurupta onun üstüne mi alalım yoksa mevcut şirket üstünden mi devam edelim.Yeni bir şirket kurarsak bu şirketten çıkan madenin işlenmesi yine eski firmada olacağı için eski firmaya fatura kesilecek.Mali müşavirim ikinci firma kuralım diyor.Şirket büyüdükçe denetim riskimiz de artıyor diyor.Ama çıkan madeni biz her halukarda eski firmada işleyeceğiz,ve satışta eski firmadan olacağı için otomatikman büyüyeceğiz.Benim görüşüm yeni firmadan eski firmaya mutlaka girdi olacağı için gerek yok diye düşünüyorum.Sizin görüşleriniz nedir ?Teşekkürler.

Sizin sorunuz öyle kolay cevap verilebilecek bir soru değil ki dünyada bir çok şirket birleşiyor veya birbirini satın alıyor.

Dünya da bir çok firma da bölünme gerçekleştiriyor.

Hangilerinin yaptığı doğru ikiside.....

Ayrı şirket kurduğunuzda; Ortak işlemler çok ise genel giderler, gider paylaşımı, makinalar, kasa, banka vs. gibi ayırmak daha zor olur. Bence muhasebe kayıtlarınızda alt hesaplar açarak takip etmeniz daha uygun olur.

Ayrı şirket kurduğunuzda; Ortak işlemler çok ise genel giderler, gider paylaşımı, makinalar, kasa, banka vs. gibi ayırmak daha zor olur. Bence muhasebe kayıtlarınızda alt hesaplar açarak takip etmeniz daha uygun olur.
Üstad vergisel yönden nasıl olur.Ayrıca yukarıda anlattığım gibi denetime tabi olma durumu da var.

Üstad vergisel yönden nasıl olur.Ayrıca yukarıda anlattığım gibi denetime tabi olma durumu da var.
Şirket ortakları aynı kişiler olacaksa olay bence çok karışır. Bu sefer transfer fiyatlandırması örtülü sermaye gibi hususlar ortaya çıkacaktır.