Smmm Ofis Açma

Tahsin Bey Üstadım, çoğu başlıkta olduğu gibi burada da engin bilgilerinize hayran bir stajyer olarak okudum. Birden fazla sektörde faaliyeti olan (Besi hayvan çiftliği, hayvandan çıkan gübre satışı ve belli bi kısmının biyoenerji olarak kullanıldığı bi elektrik üretim tesisi, yine birbaşka tesisimiz şeker tesisi. son olarak da eski hareketliliği olmayan inşaat şirketimiz mevcut.) bir şirketler grubunda birkaç aylık stajyerim. günler ilk günlere nazaran rutine döndü sayılır. daha önce tecrübem yok ve şirket içindeki işler içinde genel olarak zamanımın büyük kısmı banka işlemekle geçiyor. Çoğu ofiste öğrenmenin zor olduğu ithalat, gümrük işlemler gibi işler de var. Yine finans adına da bankalarla ilgili her tür kredi işlemlerine de vakıf olunabilir bir yer. . Yine de bir smmm ofisindeki çoğu işi yapma şansım yok ve her geçen gün kafamı karıştıran bir durum bu. Bu konuda varsa tavsiyelerinizi almak isterim. Yüksek lisans yapmazsam hala 2,5 yıllık bir staj sürem var. Burdaki konu başlığında da yardımcı olma çabanızı görünce Çıkıp maltepeye gelip karın tokluğuna ofisinizde çalışasım gelmedi desem yalan olur.:)
Merhaba
İltifatınız ve güzel yorumlarınız için teşekkür ediyorum öncelikle.Ancak aramızda benden çok daha kıymetli ve bilgili üstadlar varken onların yanında kendime üstad demek benim açımdan fazla ukalalık olur.Biz bile yeni yeni öğreniyoruz desek yalan olmaz.Zaten öyle bir meslekteyiz ki,akşamdan sabaha herşeyin bir anda değişebildiği bir sektörde ben bu işi biliyorum demenin imkanı yok.Bazen biz bile sıfırdan başladığımızı hissediyoruz.
Burada tek yapabildiğimiz nedir? Ne biliyorsak onu paylaşmaya çalışıyoruz,bilgiyi mezara götürecek halimiz yok.En azından benim öyle bir derdim yok.Ben ne biliyorsam karşımdaki de yanımdaki de onu bilsin,hatta daha da iyisini bilsin.Öyle komplekslerim hiç bir zaman olmadı.Bir teşekkür, bir Allah razı olsun demeleri bile bizim için yeterde artar bile.Bildiğim şeyler yanlış bile olsa,bunu yorumlarıma yazmaktan hiç çekinmedim.Biri çıkar yanlışımızı düzeltir bizde öğrenmiş oluruz,hemde memnun oluruz.O yüzden forumda belki biraz daha aktif olduğum için daha çok göze batıyor olabilirim :) bunuda itiraf etmek lazım.
Size tavsiyem ne olabilir? Hangi yolda ilerleyeceğinize karar vermeniz lazım.En kötü karar bile, kararsızlıktan iyidir.Büro işi zordur kabul edelim.Ama bu mesleği en iyi öğrenebileceğiniz yerin büro oldğunu da kabul etmek lazım.Çünkü mevzuatın her alanıyla ilgilendiğiniz gibi,mesleki alanımıza girmeyen başka mevzuatlarla da ucundan köşesinden ilgilenmek zorunda kalıyorsunuz.O yüzden zordur.Sürekli okumak takip etmek ve gündemin içinde olmak gerekiyor.Yine maalesef belli bir tecrübe ve bilgi birikimine ulaşmak için zaman isteyen bir meslek.Belli bir yaştan sonra mesleğe adım atmak hele de büro işine girmek gerçekten zor.Çünkü bedenen olmasa da ruhen ve beynen yıpratıcı bir meslek.Biraz yaş,biraz zaman,biraz ideoloji ve birazda maddi imkanın el verdiği ölçüde karar vermeniz gereken bir durum var ortada.Her zaman söylediğim gibi,herkesin hayat hikayesi ve hayattan beklentileri farklı olduğu için şöyle yap,böyle yap gibi bir tavsiyede bulunmak asla haddimiz değildir.hangi yoldan gideceğinize siz karar verirsiniz,bizler ancak o yolda bilgi ve tecrübelerimizle sizlere yardımcı olmaya çalışabiliriz.Burada ki tüm arkadaşlarımın ve üstadlarımında yaptığı budur zaten.
Neye karar verirsiniz bilemiyorum ama kararınız ne olursa olsun,inşallah hakkınızda hayırlı bir karar olsun.Tek temennimiz bu olabilir.
Bu arada görüşüp tanışmaya tabiki her zaman açığım,memnun olurum.Eskiden ara ara toplanırdık,pek yapamıyoruz son zamanlarda.Benim organizasyon yapmamı bekliyor arkadaşlar.Onu da biz üstlendik :) Onu da yapacaz az kaldı.
Sevgi ve saygılarımla

Son düzenleme:
Merhaba
İltifatınız ve güzel yorumlarınız için teşekkür ediyorum öncelikle.Ancak aramızda benden çok daha kıymetli ve bilgili üstadlar varken onların yanında kendime üstad demek benim açımdan fazla ukalalık olur.Biz bile yeni yeni öğreniyoruz desek yalan olmaz.Zaten öyle bir meslekteyiz ki,akşamdan sabaha herşeyin bir anda değişebildiği bir sektörde ben bu işi biliyorum demenin imkanı yok.Bazen biz bile sıfırdan başladığımızı hissediyoruz.
Burada tek yapabildiğimiz nedir? Ne biliyorsak onu paylaşmaya çalışıyoruz,bilgiyi mezara götürecek halimiz yok.En azından benim öyle bir derdim yok.Ben ne biliyorsam karşımdaki de yanımdaki de onu bilsin,hatta daha da iyisini bilsin.Öyle komplekslerim hiç bir zaman olmadı.Bir teşekkür, bir Allah razı olsun demeleri bile bizim için yeterde artar bile.Bildiğim şeyler yanlış bile olsa,bunu yorumlarıma yazmaktan hiç çekinmedim.Biri çıkar yanlışımızı düzeltir bizde öğrenmiş oluruz,hemde memnun oluruz.O yüzden forumda belki biraz daha aktif olduğum için daha çok göze batıyor olabilirim :) bunuda itiraf etmek lazım.
Size tavsiyem ne olabilir? Hangi yolda ilerleyeceğinize karar vermeniz lazım.En kötü karar bile, kararsızlıktan iyidir.Büro işi zordur kabul edelim.Ama bu mesleği en iyi öğrenebileceğiniz yerin büro oldğunu da kabul etmek lazım.Çünkü mevzuatın her alanıyla ilgilendiğiniz gibi,mesleki alanımıza girmeyen başka mevzuatlarla da ucundan köşesinden ilgilenmek zorunda kalıyorsunuz.O yüzden zordur.Sürekli okumak takip etmek ve gündemin içinde olmak gerekiyor.Yine maalesef belli bir tecrübe ve bilgi birikimine ulaşmak için zaman isteyen bir meslek.Belli bir yaştan sonra mesleğe adım atmak hele de büro işine girmek gerçekten zor.Çünkü bedenen olmasa da ruhen ve beynen yıpratıcı bir meslek.Biraz yaş,biraz zaman,biraz ideoloji ve birazda maddi imkanın el verdiği ölçüde karar vermeniz gereken bir durum var ortada.Her zaman söylediğim gibi,herkesin hayat hikayesi ve hayattan beklentileri farklı olduğu için şöyle yap,böyle yap gibi bir tavsiyede bulunmak asla haddimiz değildir.hangi yoldan gideceğinize siz karar verirsiniz,bizler ancak o yolda bilgi ve tecrübelerimizle sizlere yardımcı olmaya çalışabiliriz.Burada ki tüm arkadaşlarımın ve üstadlarımında yaptığı budur zaten.
Neye karar verirsiniz bilemiyorum ama kararınız ne olursa olsun,inşallah hakkınızda hayırlı bir karar olsun.Tek temennimiz bu olabilir.
Bu arada görüşüp tanışmaya tabiki her zaman açığım,memnun olurum.Eskiden ara ara toplanırdık,pek yapamıyoruz son zamanlarda.Benim organizasyon yapmamı bekliyor arkadaşlar.Onu da biz üstlendik :) Onu da yapacaz az kaldı.
Sevgi ve saygılarımla
Doğrudur. Tabi ki birbirinden bilgili üstadlarımız yer alıyordur burada. Nazarınızda hepsine saygılar. Çoğu alaylı ve şanslı kişiye göre biraz geç girdim sayılır mesleğe. Yaşım 26 ve 5 aydır çalışıyorum. Memleketim kayseri'de çoğu yer tecrübesizlikten reddettiği ve reddetmeyenler 500-600 tl staj ücreti teklif edildiğinden hayatımda hiç bilmediğim bir şehre, amasyaya çıkıp geldim. bir yandan asgari ücretle ayakta durmaya çalışırken bir yandan da geçen süre boşa geçiyor korkusuyla uğraşıyorum. Bildiğim bir yer olsa hafta sonları ücretsiz çalışıp birşeyler öğreneceğim yer bile ayarlardım. belli bir süre sonra ücret alabileceğim ofis ayarlasam en az 1 yıl da orda çalışmayı düşünebilirim ama sektör malumunuz. MAddi olarak aileden yada kendimden bir birikimim olmadığı için 6 ayımı öğrenmeye adayacak bir durum da yok malesef. Gelecek anlamında da ofis çalışmasını görmeden bağımlı/bağımsız çalışma durumuna karar vermek istemiyorum. Ki zaten süreklşi bağımlı çalışacak olsam da bir ofis tecrübesinin yine faydalı olduğu düşüncesindeyim. Biraz iç dökmüş gibi oldu ama ilginiz ve samimiyetinize sığınıyorum artık :D
Tekrar teşekkürler.

Merhaba üstatlarım,
Mali müşavir kendi defterini tutmak için, türmob sisteminde ya da gib sisteminde sözleşme girişi yapmak zorunda mıdır? Program içinde luca da karar kıldık. Yeni ofis açanlara da indirimleri oluyor diye. Sonuçta mükellefemiz yok biraz maliyetleri düşünmek zorundayız.
Hocam Son durum nedir merak ettim? İşler yolunda gitti mi?

Merhaba
Sevgi ve saygılarımla
Merhabalar,

Bende yaklaşık 2 yıllık smmm yim fakat bir şirkette uzman olarak çalışıyorum.Ofis açmak istiyorum, bir firma ile danışmanlık hizmeti vereceğim sadece, ama ofis ilk etapta evim olacak bunda bir sıkıntı oluşur mu ? Ayrıca birkaç ay sonra ofis kiralayacağım aksilik olmazsa , aylık kira stopajını ben ödeyeceğim değil mi ?

ayrıca anlaştığım firma danışmanlık hizmeti vereceğim firma stopajı kendi ödeyecek bununla ilgili herhangi bir yükümlülüğüm var mıdır? Stopaj ay beyanı için aylık ya da 3 aylık bu konuyu tam bilmiyorum yıllık olarak mı yoksa işçisiz şuan bilgi verir misiniz rica etsem ?

şimdiden teşekkürler,