Pastane Mükellefi Olan Meslektaşlarım

Merhabalar,

Bir pastane mükellefimin devreden kdv si oldukça yüksekti ancak son dönemde uygulanan %1 kdv devreden kdv mizi eritti. Pastane ürünlerine kdv indirimi gelmediği için devreden kdv miz eriyor. Tedarikçiler %1 kdv den satıyor. Biz %8 den satıyoruz.

Bu konuda nasıl bir yol izlemek gerekir?

Pastanede oturan müşterilere %8, alıp giden müşterilere %1 kesip KDV ödemekten başka bir çözüm olduğunu sanmıyorum. Pazaryerleri için %8'dir.

Merhabalar,

Bir pastane mükellefimin devreden kdv si oldukça yüksekti ancak son dönemde uygulanan %1 kdv devreden kdv mizi eritti. Pastane ürünlerine kdv indirimi gelmediği için devreden kdv miz eriyor. Tedarikçiler %1 kdv den satıyor. Biz %8 den satıyoruz.

Bu konuda nasıl bir yol izlemek gerekir?
Merhaba,

Bu konuya sevinmek yerine neden ve nasil bir cozum ariyorsunuz?

Devreden KDV firma olarak isletebileceginiz (vadeli hesap, yatirim getirisi vs) veya sirket ihtiyaclari icin kullanabileceginiz bir hesap degildir. Dolayisi ile vergi dairesine odenmek uzere mal / hizmet aldiginiz sirketlere odediginiz bir paradir. (Bakiyeyi eritme sansiniz yok ise yatirim analizlerinde yatirim maliyeti olarak dusunmeniz gereken bir hesaptir.)

Bu parayi odediginiz donemdeki alim gucu ile bu parayi ileriki aylarda kullanacaginiz donemdeki alim gucu ayni olmayacak ve bu hesaptaki bakiyeniz surekli deger kaybedecektir. (Enflasyon oraninin (-) oldugu durumlar haric)

Bana hep bu parayi nasil geri alabiliriz veya vergi dairesi neden devreden KDV’yi ay/yil sonlari iade etmiyor diye sorular aliyordum ki dogrusu da budur.