fonradar

Yedek Parça Amortisman mı ? Gider mi ?

Öncelikle yardımlarınız için teşekkür ederim.

Tekstil Firması (bürodayım), dikiş makinaları için sensör almış tanesi 90 tl+kdv şeklinde lakin fatura toplam tutarı 10.000 tl.yi buluyor; haliyle de demirbaş haddini aşmakta. bu faturayı gider mi yapmalı; yoksa amortisman'a mı tabi tutmalı??
(Amortisman ayırırsak oldu ki sensörlerden biri bozuldu takibini bürodan yapmak neredeyse imkansız.)

Tekstil Firması (bürodayım), dikiş makinaları için sensör almış tanesi 90 tl+kdv şeklinde lakin fatura toplam tutarı 10.000 tl.yi buluyor; haliyle de demirbaş haddini aşmakta. bu faturayı gider mi yapmalı; yoksa amortisman'a mı tabi tutmalı??
(Amortisman ayırırsak oldu ki sensörlerden biri bozuldu takibini bürodan yapmak neredeyse imkansız.)

1- Gider olmaz .

2- Amortisman da olmaz

Bunlar işletme yardımcı malzeme olduğundan 150 hesabın altın da izlenmesi, sarfiyat yapıldıkça 730 hesaba atılması gerekir.

Sevgili üstadım bu 150 de olamaz ki
Makinenin işleyişini kolaylaştıran bir parca bu
150 hesabi anlamadım?
Bence bu makinanin maliyetine eklenip amortisman ayrilmali

Sayın Arkadaşlar,

Konuya biraz farklı bakmak gerekir. Ferhata katılıyorum. Ancak belli olmayan şeylerin başında makine başına kullanılan sensör sayıları ve dayanıklılık sürelerinden bahsedilmemiş. Bu nedenle kaç adet nekadar sürede kullanılıyor belli, değil. Amortismana tabi olmayacağı belli, burda fatura tutarının bir önemi yok gerek şartlar gerçekleşmiyor. Ben topluca gidere atarım, dönem sonunda eğer elimde kalmış olan varsa ( belirgin bir miktarda kaldıysa ) envantere dahil ederim, daha kolay olur.

Merhaba
Bende Kevork gibi düşünüyorum.
Direkt 150 olur demek biraz zor.Zira bunların üretime ne kadar katılacağı ile ilgili hiçbir done olmadığı gibi,gözlem yoluyla çözüme kavuşmasıda mümkün değil.
Ayrıca gerek ebat gerek işleyiş açısından takibi de çok zor.Kaldı ki bu sensörler sanıyorum tak-çıkar şeklinde çalışıyor.Yani bozulanın yerine yenisi takılıyordur.
Bir ihtimal şöyle bir yöntem uygulanabilir.
her makine için birebir sensör mü alındı,yoksa daha fazla sayıda alınıp yedekte tutuluyor mu?
Örneğin 10 makineye karşılık 20 sensör alınmışsa ve 10 sensör takılıysa;
10 sensörü gidere diğer 10 sensörü de yardımcı malzeme olarak envantere dahil etmek daha mantıklı bir çözüm gibi geliyor bana.
Saygılar

Bu sensörler nasıl bir işlev görüyor biraz ayrıntı vermeniz gerekiyor yani makinada bozuldukça eskidikçe değişen parça şeklinde mi? Eğer böyle ise ve stok amaçlı fazla alındı ise 157 hesabın altında sarf malzemesi adıyla takip edip harcadıkça giderlere atabilirsiniz.

Kullanıldıkça gidere atılacak ise 180/280 kullanılmalı. 15x hesaplar imalat/alım-satım ile ilgili stokların takibi içindir.

157 diğer stoklarda takip edilmeli bence, kullandıkça maliyete atılmalı.

Merhabalar, işyerine ikinci el bir klima aldık ikinci el olduğundan karşı taraf klima yedek parçası diye fatura kesti. Bu yedek parça faturasını nasıl işleriz. Yardımcı olur musunuz lütfen.

Merhabalar, işyerine ikinci el bir klima aldık ikinci el olduğundan karşı taraf klima yedek parçası diye fatura kesti. Bu yedek parça faturasını nasıl işleriz. Yardımcı olur musunuz lütfen.
Herkese merhaba

Karşı tarafın klima ft.sı yerine klima yedek parçası ft. düzenlenmesi hem kanuna hem de teamüllere uygun değildir.(ikinci el olsa bile)

Yasal süresi içinde düzenlenen faturayı iptal ettirip doğrusu olması gereken faturayı alın.

Klima veya yedek parça şeklinde olsa bile Kdv hariç 2.000,00 TL altında direkt gider yazılabilir üstünde ise demirbaşa kayıt yapılır ve amortisman ayrılır.

Sevgili formdaslarim

Biraz ders gibi olacak ama kusura bakmayin. ( Sayin merkur2 sende dinle. Bu yazdiklarimi Tekstil isini iyi bilen bir YMM tanidigin varsa onada sor. Oda bu soruda takilirsa formdan bana yaz yada YMM tanidigina benim telefonumu ver beni arasin)

Askiiiiiiiiiiin kardesim sende dinle.

Sevgili formdaslarim

Hepimizin bildigi gibi isletmeler islerinin agirliklarina gore birden fazla hesap kodu kullanirlar. Ornegin, ( ilk aklima gelenlerden yazacagim degisiklik olsun diye) ornegin Araba tamir isi yapan bir isletme, yaptigi insaat isinde kendi malzemesini kullanan firma yada tekstil firmalari. vb. Bu tip islemler hizmet uretim maliyeti oldugundan isletme adina alip, urettikleri urune eklediklerinden bu tip harcamalar direk hizmet uretim yada imalatin maliyetine giderler.

Ornegin araba tamir isi yapan kisi bazen kendi isinde kullanacagi yedek parcalari aldigi zaman bunlari150 hesaba alir, kullandikca 740 hesaba atar. Ornegin 10 ampul aldi diyelim bunu tamir ettigi araclara takarken 150 hesaptan 740 hesaba atar. Gelir faturasini da iscilik+malzeme keser. Yani bu parcalari alinca direk giderlestirmez, ( Bunu ileride Gelir, Gider kavramlarini aciklarken yazacagim,) Burada 157 hesap olmaz. Cunku 157 hesabin aciklamasinda;

157. DİĞER STOKLAR
Yukarıdaki stok kalemlerinin hiç birinin kapsamına alınmayan ürün, artık ve hurda gibi kalemler bu hesap grubunda yer alır. seklinde TDHP aciklanmistir.

157 hesabin aciklamasinda da diger stok kalemlerinin hic birinin kapsamina alinmayan ürün, artık ve hurda gibi kalemler bu hesap grubunda yer alır.

Insaat islerinde de boyledir. Alinan malzemeler gider yapilmaz. 150 hesaba alinir buradan Hizmetin veya maliyetin giderine atilir. Mesela alim satim isi yapan firmalari dusunun bazen bu tip firmalar ucuz oldugu zamanda fotokopi, kirtasiye ( Dosya) yuklu miktarda alim yaparlar. Bunlarda direk Gider olmaz, Yapmiyoruz da ( Degil mi ? Merkur) Bunlari 150 hesaba atip Gider yapildikca ( Bu tip firmalar Alim- Satim isi yaptiklarindan isinin idamesi ve elde edilen Gelire katkisi oldugundan ) bu tip Giderler yapildikca 150 hesaptan direk 770 Gider hesabina atilir.

Tekstil isine gelince Sayin cnrkyhn'nin sorusunda ''dikiş makinaları için sensör almış tanesi 90 tl+kdv şeklinde lakin fatura toplam tutarı 10.000 tl.yi buluyor; haliyle de demirbaş haddini aşmakta. bu faturayı gider mi yapmalı; yoksa amortisman'a mı tabi tutmalı??

Bu sensorler Sevgili Kevork ustadin da dedigi gibi ''Ancak belli olmayan şeylerin başında makine başına kullanılan sensör sayıları ve dayanıklılık sürelerinden bahsedilmemiş. Bu nedenle kaç adet nekadar sürede kullanılıyor belli, değil. Amortismana tabi olmayacağı belli, burda fatura tutarının bir önemi yok gerek şartlar gerçekleşmiyor.''

Bu sensorlerin dayaniklik suresi yok yani isletmede 1 yildan fazla kullanilamaz bunlar cabucak bozulabilen ve hemen hemen birkac gun icinde degisebilen parcalar. Belki bu 10.000.-TL'lik sensor isletmede 1 ay bile gitmeyecek

Neden 150 hesap olduguna gelince kullanilan bu sensorler imalat uretiminde imalat yapilan makinelerde kullanildigi icin 150 hesaba alinip imalat yapildikca 730 hesaba atilip, buradan da 731 yansitma hesabi ile 151 hesaba oradan da 152 hesaba atilip imalat yapilan urunun bunyesine girmesi lazim.

Eger gider yaparsaniz imalat isinde kullanilan makinelere alinan bu sensorler giderlestirilecileceginden urunun birim fiyati dusuk olacagindan urunun gercek birim fiyatini tespit edemezsiniz.

Diger onemli bir ornek ise bu isletmenin ornegin baska birimler icin yapilan masraflari mamulun bunyesine atamiyoruz. Ornegin bu mamulleri isletmenin araci ile dagitimini yaptigimizda bu aracin giderleri 730 hesap olmaz bu aracin Giderleri 730 hesap atilip 731 hesapla 151 ve oradan da 152 hesaba yansitilmaz.

Bu aracin Giderleri direk 760 hesaba atilir. ( Gerekirse bir pay verilebilir). Mesela Personel tasimasinda kullanilan aracin Giderleride 770 hesaba atilir,

Diyelim ki bu urunler icin tasimak icin pazarlama aracina yuklu mazot aldigimizi varsayalim. Bu akaryakitta 150 hesaba alinir ancak kullanildikca 760 hesaba atilir.

Faydali olmasi dilegi ile;

Saygilarimla

...( Sayin merkur2 sende dinle. Bu yazdiklarimi Tekstil isini iyi bilen bir YMM tanidigin varsa onada sor. Oda bu soruda takilirsa formdan bana yaz yada YMM tanidigina benim telefonumu ver beni arasin)
...
Sorunun ve verilen cevapların üzerinden koskoca 5 yazıyla beş yıl geçmiş polemik yapmak (ders vermek) anca mı aklınıza geldi?:giggle::giggle::giggle:

Merhabalar,
Öncelikle tekstil firması bir imalat işletmesidir ve dikiş makinası bir üretim faktörüdür. Ayrıca dikiş makinası muhteviyatı itibarıyla bir MDV olduğundan dolayı bir amortisman gideri de olacaktır. Amortisman gideri ise imal edilen mamulün maliyetine ilk madde ve malzeme gideri veya işçilik gideri olarak değil genel üretim gideri olarak dahil olacaktır. Dolayısıyla imalat işletmelerinde sabit kıymetlerin amortisman gideri mamulün maliyetine dahil edilir. Sensörler ise söz konusu dikiş makinasının hem değer arttırıcı işlevi olduğundan hem de GVK-22-/2004-14 sayılı 24.03.2004 tarihli Gelir Vergisi Sirküsüne göre, "Bir işletmede belli bir fonksiyon etrafında birleşerek bir üretimde bulunan veya üretime herhangi bir aşamada bir değer kazandıracak nitelikteki bir fonksiyonu birbirini tamamlayarak yerine getiren iktisadi kıymetler topluluğu" olarak tanımlanan "İktisadi ve teknik bakımdan bütünlük arz eden iktisadi kıymetler" olduğundan MDV'nin(dikiş makinasının) maliyetine dahil edilir. MDV kendini amorti ettikçe eklenen sensörlerin maliyeti de mamulün maliyetine dağılmış olur. Sensürler bozulduğu takdirde bu durum normal bakım onarım kapsamında sayılır ki bu da VUK'a göre doğrudan gider olarak değerlendirilir.
Naçizane görüşüm bu şekildedir.

Merhaba
Konudan biraz farklı olacak ama araç kiralama firması, kiraladığı araçlardan birisine lastik alıyor, kaza geçiren bir aracını da tamir ettiriyor(tampon,far vs.) bu malzmeleri bakım onarım gideri olarak görebilir miyiz ? 254 taşıt maliyetine mi almak gerekiyor ? lastik 2.500,00 tl, kaza için yapılan tamirat 15.000,00 tl civarı.

Sorunun ve verilen cevapların üzerinden koskoca 5 yazıyla beş yıl geçmiş polemik yapmak (ders vermek) anca mı aklınıza geldi?:giggle::giggle::giggle:
:):) Demek ki 5 yildir bu konuda aydinlanmamissin. Neyse 5 yil sonrada olsa dogruyu ogrendin onemli olan bu. ( Takildigin konu varsa formda yaz)

5 yıl önce olsaydı belki işime yarardı! ama artık benim için çöp bilgi. :cool:
:):) Boyle dusunuyorsan bizim boyle dusunenler icin bir ATASOZUMUZ VAR !

BEN, BIR LAFA ( CUMLEYE ) BAKARIM, BIRDE ADAMA. LAFA (CUMLEYE ) BAKIYORUM LAF (CUMLE ) DEGIL. ADAMA BAKIYORUM ......................................................

:):) Boyle dusunuyorsan bizim boyle dusunenler icin bir ATASOZUMUZ VAR !

BEN, BIR LAFA ( CUMLEYE ) BAKARIM, BIRDE ADAMA. LAFA (CUMLEYE ) BAKIYORUM LAF (CUMLE ) DEGIL. ADAMA BAKIYORUM ....................................................
ANLAYANA SİVRİ SİNEK SAZ ANLAMAYANA DAVUL ZURNA AZ...
Anlamadıysanız ben ne yapayım...
Benimle uğraşacağınıza aktif çalışanlara derslerinizi vermeye devam edebilirsiniz.