abdsis kullanıcısının son içeriği

1. A

Pişmanlık Hükümlerinden Faydalanma

Merhaba, Vergi dairesinden telefonla arayarak 2013 yılına ait bir beyanname için eksik beyan tesbit edildiği ve düzeltme beyannamesi verilmesi bizden talep edilmiştir. Tesbit olunduğu için pişmanlıktan faydalanmayacağı söylenmiştir. Vergi dairesinden mükellefe herhangi bir yazı gelmediği...
  2. A

1 Milyon TL Bağış

Merhaba, Cami yaptırma derneğine 1 milyon TL bağış yapmak isteyen bir hayırsever, Cami derneği alındısı karşısında şubat 2014 tarihli bir çek verecektir. Soru: Derneğin almadığı bir para için alındı makbuzu kesmesi doğrumudur. Daha doğrusu verilen çek karşılığında alındı makbuzu verebilirmi...
  3. A

Devamlı Mahiyetteki İşyeri Sigortalıları İle Yapılan Milli Eğitim Öğrenci Taşıma İhaleli

http://www.alomaliye.com/2010/sgk_genelgesi_2010_76.pdf Yukarıdaki linkdeki sgk genelgesindede belirtildiği üzere devamlı mahiyette mevcut işyeri dosyalarından yapılan sigortalı bildirimlerinde ilişiksizlik belgesinin inceleme yapılmadan verileceği belirtilmiştir. Biz burada yapılan M.E.B...
  4. A

50 İşçi Sayısı Hesaplamada Kısmi İstihdam

Merhaba, 50 işçi çalıştırmada sayı hesaplanırken günlük 1 saat çalışanlarda devamlı personel gibimi değerlendiriliyor. yani 50 tane kısmı süreli çalışan yani günde 1 saat çalışanımız varsa özürlü, hükümlü, doktor vs. gibi çalışan istihdam etmek zorundamıyız. cevabınız bekliyor iyi çalışmalar...
  5. A

SGK İlişiksizlik Belgesi Online Başvuru

BAŞLIK İnternet üzerinden yürütülebilen uygulamalara bir yenisi daha eklendi. Bu yeni uygulamayla, ihale konusu iş veya özel bina inşaatlarını tamamlayan işverenlerin ilişiksizlik belgesi almak için Kuruma başvurmaları gerekmeyecek. İlişiksizlik belgesi başvurularının e-Sigorta kanalıyla...
  6. A

Milli Eğitim Taşıma İhalelerinde İşin Bitim Tarihi

Milli Eğitim öğrenci taşıma ihalesinde işin bitiş tarihi okulların kapandığı 14.06.2013 tarihidir ancak işten çıkış işlemi 15/06/2013 tarihinde yapılmıştır. Bundan dolayı SGK tarafından İPC uygulanabilirmi. Görüş ve Önerilerinizi bekliyorum.
  7. A

Maliyeden Son Zamanlarda Muhasebeciler Lehine Çıkartılan Olumlu Bir Tebliğ

4 Mayıs 2013 CUMARTESİ Resmî Gazete Sayı : 28637 TEBLİĞ Maliye Bakanlığından: VERGİ BEYANNAMELERİNİN SERBEST MUHASEBECİ VE SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLERCE İMZALANMASI HAKKINDA GENEL TEBLİĞ (SIRA NO: 6) Bilindiği gibi, vergi beyannamelerinin 3568 sayılı Kanuna göre yetki almış serbest...
  8. A

2012 Yılına Ait Kurumlar Vergisi Beyannamesinin Verilme Süresi Uzatılıyor!

Kurumlar Vergisi Beyanname Verilme Süresi Uzatıldı
  9. A

Yıllık Beyanname Kesin Mizan Uyumluluğu

Merhaba, Yıllık gelir vergisi beyannamesi verdikdikten sonra kayıtlarda bir değişiklik oldu. Kesin mizan henüz verilmedi. Vergisel bir değişim olmadı. Şimdi Yıllık beyannameyi düzeltemeye gerek varmıdır. Görüşlerinizi bekliyorum.
  10. A

İhale İçin Kuruma Verilen Hava Parası

Merhaba, Bir mükellefim süresi 1 yıl olan ihale için kurumun banka hesabına yüklü miktarda para yatırmıştır. İşletme defteri tutan bu mükellef yaptığı bu ödemeyi indirim konusu yapabilirmi, yapabilirse aynı şerefiye payı gibi amortisman ayıraraktanmı mı yoksa tek seferde giderlerine...
  11. A

Muhtasar Ödeme Kişi Bilgilerinde Tc Kimlik No'su Hatalı Bildirildiğinden Dolayı Gelen Ceza

Merhaba, Muhtasar beyannamede ödemeler kişi bilgilerinde tc numarası hatalı bildirilen mükelleflere vergi daireleri hiç bir uyarı yapmadan direk vuk 352/2-7 ye göre ceza kesiyor. Bu kanuna uygunmudur. Görüş ve önerilerinize bekliyorum.
  12. A

İşkolu Kodu Alt Sınıf Giriş İşlemleri

İşkolu kodu alt sınıf giriş işlemleri için buraya tıklayınız geçen ay e bildirge gönderirken üsteki linke tıklayarak iş kolları kaydedildi, bu ay yine onaylama sırasında aynı şeyleri yapmadan e bildirge onaylanamıyor. Bu ne zamana kadar devam edecek, bilen varmı?
  13. A

Basit Usül Mükellef Tarafından Kesilen Yolcu Taşıma Faturaları

3.2.11. SERVİS TAŞIMACILIĞI HİZMETİ 3.2.11.1. Tevkifat Uygulayacak Alıcılar ve Tevkifat Oranı Tebliğin (3.1.2.) bölümünde sayılanların, Tebliğin (3.2.11.2.) bölümü kapsamındaki taşımacılık hizmeti alımlarında (5/10) oranında KDV tevkifatı uygulanacaktır. 3.2.11.2. Kapsam Bu bölüm kapsamına...
  14. A

Bir İşyerinde Ayda 10 Gün Çalışana 30 Gün Üzerinden Prim Ödenir mi ?

Merhaba, Bir işyerinde ayda 10 gün çalışan bir işçiye, işveren isterse 30 gün üzerinden prim ödeyebilirmi.
  15. A

İş Kazası Sgk' ya Bildirilip Bölge Çalışmaya Bildirilmezse Ne Olur ?

Merhaba, işyerinde ufak bir kaza geçiren işçi 3 gün rapor almış, işverende bunun iş kazası olarak kabul edilmeyeceğini düşünerek hiç bir bildirim yapmamıştır. işçi raporu sonradan getirnce iş kazası olarak işlendiğini görmüş SGK dan da aranarak iş kazasını internetden bildirilmesi istenmiş...