zirve

accountmanager kullanıcısının son içeriği

1. A

Hangi Tarife ?

Değerli üstatlar, Tüm muhasebe işlemlerinin şirket bünyesinde yapıldığı ve şirketin kendi E-Beyanname şifresi ile beyannamelerini gönderen ama cirosu nedeniyle sözleşme yapma zorunluluğu bulunan bir işletmeye tarifedeki ücretlerden DEFTER TUTMA ücreti mi DANIŞMANLIK ücreti mi yansıtılmalıdır ...
  2. A

YMM/SMMM çalışma zorunluluğu ?

Yeni açılan Limited şirket kendine şifre alıp beyannamelerini kendi gönderebilir mi ? Bu durumda SMMM ile anlaşma yapmak gerekir mi ? Aslında söyleyeceğim şu, ben muhasebe işi yapıyorum belgem yok aynı zamanda şirket ortağıyım. A dan Z ye tüm muhasebe işlerini ben yapıcam, şirkete şifre alıp...
  3. A

YMM çalışma zorunluluğu ?

Şirketlerin YMM ile tam tasdik sözleşmesi yapması zorunlu mudur ? YMM ile danışmanlık ve müşavirlik sözleşmesi imzalayan bir şirket aynı şeyi SMMM ile de yapabilir mi ? Şirket beyannamelerini vs. kendisi yolluyorsa mali müşavirle çalışmak bir zorunluluk mudur ?
  4. A

Ödemenin Başka Bir Firmaya Yapılması?

A firmasının pos makinesi yok müşteri kredi kartı ile ödemek istiyor. Müşteri B firmasına kredi kartı ile ödeme yapıyor. B firması komisyon tutarı kadar A firmasına fatura kesiyor, kalanı bankadan havale yapıyor. Bu işlemin bir sakıncası var mıdır ? Kesilen fatura KDV'li mi olmalıdır ?
  5. A

Haksız İşten Çıkarma, Eksik Hesaplanan Kıdem Tazminatı

Bir arkadaşım 2006 da işe başladı. Aldığı maaş misal 1500 tl ama işveren 600 tl den göstermiş. İhbar süresini dikkate almadan sabah işe gittiğinde çıkartıldığı söylenmiş. Kıdem tazminatını muhtemelen resmi maaşından hesaplayacaklar. Eğer bu arkadaş gerçek aldığı maaşı ispatlayabilirse gerçek...
  6. A

Ek-2 iptali

Bir çalışanımızı 31.01.2009 itibariyle işten çıkarttık. sgk.gov.tr'ye çıkış bildirimini, işkur'a internetten işten ayrılma bildirimini yaptık ve Ek-2 yi bakanlığa gönderdik. Şimdi bu işçinin işsizlik maaşı alması için 15 günü eksikmiş. Bizden 15 gün daha prim yatırmamızı rica etti. Biz şimdi...
  7. A

Kıdem Tazminatı Sorunu ?

Merhaba, 01.10.1992 tarihinden işe girmiş 31.01.2009 tarihinde emekli olmuş bir kişi için brüt 1744,60 TL üzerinden kıdem hesaplıyorum. Bir siteden hesapladığımda; HESAP SONUÇ EKRANI KIDEM TAZMİNATI DETAYLARI Kıdem Süreniz 16 Yıl 4 Ay 1 Gün Brüt Kıdem Tazminatı Tutarınız 28,499.91TL...
  8. A

Zarar Eden İşletmenin KKEG' den Dolayı Vergi Ödemesi

Merhaba, x işletmesinin gelir tablosunda 20000 TL zarar çıkıyor. 35000 TL KKEG'i var. Dolayısıyla 15000 TL üzerinden KV ödüyor. Bunun muhasebe kaydı nasıl yapılır ? Şimdiden teşekkürler...
  9. A

Çıkışı Yapılan İşçinin Yıllık İzin Talebi?

5 yıllık bir işçimiz var. Kendisinin talebi üzerine kıdem tazminatı verilip işten çıkışı yapıldı. Bir kaç gün sonra tekrar girisi yapıldı. Şimdi bu arkadaş 5 yılı doldurduğu için 3 hafta izin hakkı olduğunu iddia etmekte. Sonuçta resmi olarak işe gireli henüz 1 yıl bile olmamış. Böyle bir hakkı...
  10. A

Emeklilik işlemleri

Merhaba. SSK ya sordum ama net cevap alamadım. Hizmet dökümüne göre prim günü ve yaşı dolmuş bir kişinin emekliliği için 7 yılı hizmet süresi beklemesi gerekiyor görünüyor sistemde. SSKya sorduk, 2004 yılı sonuna kadar 3400 günü dolduysa emekli olabilir diyorlar. Şimdi önce biz çıkış mı yapıcaz...
  11. A

Kimin Yatırdığı Belli Olmayan Para?

3 sene önce hesabımıza döviz olarak bir meblağ yattı. Kimin yatırdığı belli değil. Bankada da hiç bir bilgisi yoktu. TL karşılığı 6500 TL gbi bi rakama denk geliyor. Bu parayı muhtelif müşteriler diye bir hesaba almıştık. 3 senedir devrediyor ve halen sahibi çıkmadı. Bu hesabı nasıl kapatabilirim?
  12. A

Dövizle Maaş Alanların Durumu?

Dövizle maaş alıp resmiyette TL olarak geçen kişiler için bankadan yatmak üzere nasıl bir uygulama yapılabilir? Personel y.dışında görev yapıyor ve parayı döviz almak istiyor. Kur farkı maaş tahakkuku vs. gibi uygulamalar kafamı karıştırıyor...
  13. A

SSK mı ? Bağkur mu?

Bir işletmede sigortalı olarak çalışan bir kişi SSK sı devam ederken devralınan bir AŞnin yönetim kurulu üyesi oluyor. Sigortası 1 gün dahi ara verilmeden yönetim kurulu üyesi olduğu AŞye alınıyor diğer taraftan çıkışı yapılıyor. Bu kişinin sigortasında bir problem var mıdır? Bağkur a geçmesi...
  14. A

Sigortalının maaşının eşinin hesabına yatması?

Şirketimizde sigortalı olarak y.dışında çalışan bir personelimiz maaşının türkiyede bulunan eşinin hesabına yatırılmasını istiyor. Bu sorun olur mu ?
  15. A

Tahsil Edilemeyen Alacaklar?

Merhaba. 2008 yılı başında devralınan bir şirketin müşteri hesaplarında ve avans hesaplarında alacakları var. Bu alacaklar tahsil edilemeyecek. Bunlar KKEG olarak kapatılmasının bir sakıncası var mıdır ?