AgirSeviyorum kullanıcısının son içeriği

1. A

Adi̇ Ortaklıklarda Amorti̇sman Uygulaması

Merhaba, İki tüzel kişiliğin kurmuş olduğu proje bazlı adi ortaklığımız var. Bu ortaklığın yüklü miktarda demirbaşı bulunmakta, internette araştırdım ama net bir bilgi yok; bu demirbaşların amortisman ayrılma dönemleri için herhangi bir uygulama var mıdır? Normal geçici dönemlerinde 3'er aylık...
  2. A

Damga Vergisi Beyanında Üst Sınırdan Bildirim

Merhaba, Haziran 2015 damga vergisi beyannamemizde 305.000.000 TL'lik sözleşmemizin damga vergisi 2015 üst sınırını geçiyor. Kafama takılan ise; beyanname verirken ödenecek kısmına üst sınır rakamı olan 1.702.138 TL olarak mı girmem gerekiyor, yoksa rakam karşılığı olan 2.900.000 civarına denk...
  3. A

Kdv 2 Beyannamesinde Erken Beyan

Merhaba, Ekim ayı kdv 2 beyannamesinde yanlışlıkla Kasım ayına ait faturaları da ekleyip beyan ettik ve ödemesini yaptık. Fazla beyanın düzeltilmesi durumunda nasıl bir yol izlemeliyiz? Şimdiden teşekkürler.
  4. A

Kaybolan Satış Faturası

Merhaba, Kıbrıs'a mal satışı yaptık ve ürünleri faturasıyla birlikte kargo ile gönderdik. Fakat müşteri gelen kolide faturanın çıkmadığını bu sebepten asıl fatura olmadığı için malın gümrüğe takıldığını söyledi. Biz de bunun üzerine yeni bir fatura keserek müşterinin mağduriyetini gidermek...
  5. A

Tevkifatlı Satışların Düzeltilmesi

İyi günler. Mayıs ayı beyannamesinde tevkifatlı satışları hem hesaplanan kdv hem de tevkifatlı kdv kısımlarında yanlışlıkla gösterdim. Bunun düzeltilmesi ile ilgili nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olursanız sevinirim.
  6. A

Doğum Sonrası Ücretsiz İzin

Merhaba, Personelimiz doğum izni bittikten sonra işe başladı. Yaklaşık 2 ay sonra çocuğuna bakacak kimse olmadığından 3 ay kadar ücretsiz izine çıkmak istedi. Biz personeli izine göndereceğiz, ücretsiz izin formu doldurulurken eksik gün bildirim formu açısından her ay için ayrı bir ücretsiz...
  7. A

Gümrük Beyannamesinde Hata

Selamlar, Bir mal ihracatımızda gümrük müşavirine verdiğimiz çeki listesindeki eşya toplamı ile gümrük beyannamesindeki toplam farklı olduğunu farkettim. Beyannamedeki toplam olması gerekenden daha az bu durumda ben ne yapmalıyım ?
  8. A

Devamsızlık Durumunda İhbar

Merhaba, işçimiz 3 gün üstüste devamsızlık yaparak işe gelmedi. Biz de yasal hakkımızı kullanarak prosedüre uygun bir biçimde işten çıkışını yaptık. Fakat işçi bizim için önemli bir konumda çalıştığından dolayı, yerine gelecek personele işleri devretmeden ayrıldığından firmamızın maddi ve...
  9. A

Kıbrıs'a Mal Satışı

Merhaba, Kıbrıs'a mal satışı yapacağız. Mal kargoyla teslim edilecek fakat faturayı normal kdvli mi yoksa ihracat şeklinde mi yapmamız gerekmekte yardımcı olur musunuz?
  10. A

3 Gün Gelmeme İhtarı

Merhaba Biz çalışanımız 3 gün üstüste işe gelmedi. Biz her gün gelmediğine dair tutanaklarını tuttuk. Fakat noterden ihtar çekmedik. Aradan 15 gün geçti işçiye noterden bu 3 gün için ihtar çeksek geçerlilik devam eder mi? Bu konuyla ilgili kanunda bir açıklama bulamadım böyle bir durum...
  11. A

Raporlu İşçiye İhbar

İyi günler, Kanuni doğum iznine ayrılan personelimizi işten çıkarmaya karar verdik. Kendisine 6 hafta önceden ihbar edeceğiz fakat izindeki işçiye ihbarname yapılabilir mi? Evine gidip tebliğ etsek imzasını alsak hukuki açıdan bir sakıncası var mıdır?
  12. A

Bağ-kur Prim Belirleme

Merhaba, Şirket ortaklarımızdan biri bağkur'a geçiş yaptı. Kazanç beyanını verirken sgk ile görüştüğümüzde en yüksek işçi maaşından az olamaz şartının kalktığını, istediğimiz rakamdan bildirim yapabileceğimizi söylediler. Fakat bir dilekçe ile başvurduğumuzda bize cevaben en yüksek işçinin...
  13. A

İhraç Kayıtlı Faturanın Gelecek Aya Devri

Merhaba, Şubat ayı içerisinde ihraç kayıtlı satışımız oldu. Fakat malın hala çıkışı olmadığından gerekli evraklar gelmedi. Bir kaç kişiye sorduğumda bu satışı şubat beyannamesinde gösterip, iadesini evraklar ulaştığında alacağımızı, bir diğeri de evrakların geldiği ayda beyannamede...
  14. A

Tevkifatlı Kesilen Malın İadesi

Merhabalar, Bir müşterimize %70 kdv tevkifatlı satış yapmıştık. Müşterimiz malın bir kısmını iade edecek, fakat faturayı tevkifatlı mı yoksa sadece ödediği kdv üzerinden mi kesmeli?
  15. A

Yanlış Defter Dökümü

Merhaba. 2012 yılı yevmiye defterini yazdırırken yanlışlıkla 2013 defterine yazıldığını farkettik, 60 sayfa kadar bir yazma işlemi oldu. Şuan 2013 defterinin yanlış yazılan sayfaları ile ilgili nasıl bir yol izlemeliyiz? Konuyla ilgili yardımlarınıza ihtiyacım var