zirve

ahmetmandan kullanıcısının son içeriği

1. A

Tevsik zorunluluğu

Bir mükellefim 15000 tl nakit tahsilat makbuzu getirmiş. Faturaların parça parça farklı günlerde olduğu durumda 15000 tl nakit tahsilat yapılabilir mi? Tebliğde aynı günde aynı kişiye yapılan farklı farklı işlemlerin finans kurumları aracılığı ile yapılması gerektiği ile ilgili bir örnek...
  2. A

27103/17103 İlave İşçi Sorunsalı

27103 ilave olunacak sayıyı personelin kendi kanun maddesi haricindekileri toplayarak mı buluyoruz yoksa kendisinden başka hangi kanun maddesi olursa olsun diğer işçileri toplayarak mı buluyoruz. örnek haziran ayına 7 personelim var 2 personel 2020 yılında işe girdi 27103 ilave olunacak...
  3. A

Defter Beyan Sisteminde Bilançodan İşletmeye Geçiş Nasıl Oluyor ?

Başlık Adi ortaklıkta bilanço usulünde defter tutarken ortaklıktan ayrılarak aynı faaliyeti şahıs olarak yapması halinde defter tasdiki hk. Tarih 23/05/2011 Sayı B.07.1.GİB.4.41.15.02-190-3/8-52 Kapsam T.C. GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI KOCAELİ VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI Mükellef Hizmetleri Usul...
  4. A

Adres Değişikliğinde 27103 Teşvik Yanıyor mu ?

Teşekkür ederim tahsin bey
  5. A

Defter Beyan Sisteminde Bilançodan İşletmeye Geçiş Nasıl Oluyor ?

arkadaşlar mart ayında bilanço defterinde olan adi ortaklık mükellefiyeti sona erdi. Ortaklardan birisi tek başına mükellefiyete devam etmesi için vergi dairesine dilekçe yazdım. Başka bir yerden okuduğum özelgede kişi işletme defterine devam edebilir diye okumuştum. Yalnız defter beyan...
  6. A

o zaman bizim teşvikler yandı. çünkü nakil işlemlerini yaptık işçilerin çıkışlarını ve yeni yere girişlerini yaptık. geçmiş olsun.
  7. A

Arkadaşlar şirket adresini farklı bir sosyal güvenlik merkezinin yetki alanında olduğu bir yere taşıdı. Bu durumda işyeri sicil no değişecek sanırım. Peki bizim işçiler için yararlandığımız 27103 teşvikler yanacak mı? Malum eski işyerinden çıkış yapıp yeni sgk dosyasına giriş yapacağız.
  8. A

İki Şube Kapanışı Tek Karar

Karar tarihinin üzerinden nerden baksanız 7-8 ay geçti bunu belirtmeyi unutmuşum
  9. A

İki Şube Kapanışı Tek Karar

Arkadaşlar limited şirketin merkez ve iki tane ayrı şubesi var. Daha önce dükkanlar fiilen kapanmıştı fakat mükellefin parası olmadığı için ticaret sicilden tescil edememiştik. Bunun yerine iki şubenin kapanışı için karar alıp noterden tasdik ettirip stopaj ödenmemesi için vergi dairesine...
  10. A

Defter Beyan Sisteminde Şube Dönem Sonu Stok Kaydı

Arkadaşlar hem merkez hem de şube dönem sonu kayıtların dbs sistemin ayrı ayrı kayıt edemiyorum. Daha önceden dönem sonu kaydınız mevcuttur diyor. Hem merkez hem şube için ayrı ayrı dönem sonu kaydı yapamıyor muyuz. İkisinin toplamını kayıt edeyim diyorum e bu seferde faaliyet kodu kısmından bir...
  11. A

Defter-Berat Dosyalarının Zayi Olması Örnek Ymm Raporu

arkadaşlar defter belgeler bilgisayara virüs girmesi sebebiyle zayi oldu veri kurtarmaya verdik dosyalar bozuk vs veri kurtarmadan rapor aldık tanıdık bir ymm var fakat daha önce böyle bir rapor yazmamış. Böyle bir rapor örneği elinde olan var mıdır ? Çok ihtiyacımız var.
  12. A

Gekap Beyannamesi

arkadaşlar, sevgili dostlar. temmuz/2020 aralık/2020 gekap beyanlarını vereceğim. Restoran işletmesi (hamburgerci) ürünlerini satarken dipli kağıt poşet, ıslak mendil, karton kutu, plastik sos kapları gibi ürünler kullanıyor. Ben ne olur olmaz diye bunları diğer stoklara atıp adetlerini yazarak...
  13. A

Beratları E-Defterleri Kaybettik

şöyle bir şey oldu. biz bu harddiski dün bir tane bilgisayarcıya verdik onlarda silinen verileri geri yüklediler fakat gelin görün ki harddisk hasarlı olduğundan dolayı veriler parça parça eksik adları değişerek bozuk şekilde geldi. şimdi şu aşamada biz bu harddiski yetkili bir firmaya götürüp...
  14. A

Beratları E-Defterleri Kaybettik

arkadaşlar ciddi bir sıkıntı içerisindeyiz e defterlerin ve beratların olduğu bilgisayar çöktü başka bir yedeklemede yapmamışız. bilgisayarcıda gelmiş o pc'ye format atmış. siz bu arada neredeydiniz diyeceksiniz. ben yoktum benden önceki sorumlu arkadaş sorumsuzca davranmış. ne yapacaz. daha...