alper kullanıcısının son içeriği

1. A

Akaryakıt istasyonunun kiraya verilmesi

Bir mükellefim akaryakıt istasyonunu kiraya verecek. Yapılacak olan kira sözleşmesi için özellik arz eden durumlar var mıdır? Ya da dikkat edilmesi gereken bir husus? Cevap verebilecek olan arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum. Herkese iyi çalışmalar.....
  2. A

Kasa affı nedeniyle oluşan kkeg

Firmanın yüksek bir kasa fazlası vardı,300.000,00 TL üzerinden 9.000,00 TL vergi ödendi. Bu 300.000,00 TL'yi kkeg'e attım. Hesabı kapatma konusunda tereddütte kaldım. Firma 55.000,00 TL kar etti. 690'a atarsam kkeg'i, zarar görünecek. Nasıl yapmalıyım? Mizanda bakiye veriyor hesap şu anda...
  3. A

Fatura Ödeme Merkezi için şirket ünvanı

Bir limited şirket fatura ödeme merkezi açacak. Anasözleşme ve ünvan değişecek. Ancak sadece fatura ödeme değil; uçak bileti satışından, kredi başvurusuna, fatura ödemeden, kontör yüklemeye hepsi olucak. Yapılacak işlem ya kontör bedeli ya da hizmet bedeli şeklinde gösterilecek. Amaç ve konu...
  4. A

Geçici Vergi Beyannamelerinde alınan mesaj

2012 yılı başında sisteme yeni mesaj girişleri yapılmış ancak mesajlar hatalı. 2011 4. Dn.Geçici Vergi Beyannameleri onaylanırken %85'inde mesaj aldım. "Sistemde kayıtlı bir önceki dönem GGECICI Beyannamenizin Hesaplanan Geçici Vergi tutarı ile bu dönem GGECICI Beyannamenizde indirim konusu...
  5. A

E-beyanname sözleşmesi

Bir mükellefimin eski muhasebecisi 2009 yılına ait Geçici Vergi beyannamelerini düzenlememiş. Vergi dairesinin uyarısı üzerine bu beyannameleri şimdi düzenleyecek. Kendisi beni aradı ve e-beyanname aracılık ve sorumluluk sözleşmemi iptal etmemi ve kendisi işini bitirdikten sonra yeniden sözleşme...
  6. A

Açık süt kdv oranı

Açık süt kdv oranı % 0 mıdır?
  7. A

Düzeltme beyannamesi

Bir mükellefin 2007 yılına ait sahte faturası tespit edildi ve o aya dönerek düzeltme beyannamesi verdik. Ayrıca devir KDV'leri de değiştiği için birkaç aya da vermek durumunda kaldık. 2007 zarardan kara geçti, geçmiş yıllar zararları ve geçmiş yıllar karları hesapları,mizanlar ve bilançolar da...
  8. A

Leasing muhasebe kaydı ve geçici vergiden mahsubu

Finansal kiralama yoluyla alınan bir bina için aşağıdaki şekilde kayıt tuttum ve geçici vergide de sadece faizini indirim konusu yaptım: Finansal kiralama sözleşmesi yapıldığında: --------------- ------------------------- 265 Finansal Kiralama Konusu Kıymet 302 Ertelenmiş...
  9. A

Kasa affı

Kasa affı ödemesi süresinde yapılmaz ise yapılandırma ödemelerinde sorun çıkar mı, yani taksitlendirmeyi bozar mı? (Hangi vergi türlerinden taksitlendirme talebinde bulunulmuş ise o vergi türlerinden ard arda 2 ay ödeme yapılmaz ise yapılandırma bozulur diye biliyorum. Yani bozmaması gerekir...
  10. A

İnşaat başlangıcında vergi mükellefiyeti açılması durumu...

Bir vatandaş tavuk yetiştiriciliği için kümes yapırmak istiyor ve özel idareden kümes yapımı için inşaat ruhsatı alıyor. SGK'da işçilik bildirimi için dosya hemen açılacak ancak ticari faaliyete kümes yapımı bittikten sonra başlayacak olan bu kişiye; özel idare tarafından, vergi mükellefiyetini...
  11. A

Tevkifatlı fatura

Tevkifatlı faturada limit 700,00 + KDV midir, yoksa KDV dahil 700,00 TL midir?
  12. A

Muhtasar beyanname kodları

Sür Üreticileri Birliği'ne gelen teşvikten her bir üyenin payına isabet eden tutar belirleniyor, bu tutardan %2 kesinti yapılıyor ve kalanı üyeye ödeniyor. Yapılan kesintiler muhtasar beyannamede belirtilerek stopajı ödenecek. Ancak bu kesintiler hangi kod numarasına girer acaba? Teşviğe ait bir...
  13. A

Muhtasar beyanname "ödemeler" tablosu

Müstahsil makbuzu ile alımı yapılan zirai ürünlerde her müstahsil makbuzu " ödemeler" tablosuna girilmeli midir? Yoksa o tablo yalnızca kira ödemeleri , muhasebe ödemeleri gibi giderleri mi kapsar?
  14. A

18 yaş altı şirket ortağı

Kurulacak bir anonim şirkette 18 yaş altı bir ortak olacak. Reşit olmayan ortak için vasi atandığına dair mahkeme yazısının olması gerekiyor sanırım. Vasi anne ya da baba mı olmak zorundadır. Anne ya da babadan herhangi biri aynı şirkette ortak olacak ise vasi atanmasına gerek yok mudur yoksa...
  15. A

Şirket Ünvanı

Şirketin kömür alım satımı yapabilmesi için ünvanda geçmesi zorunlu olan kelime nedir acaba?