asaroglu61 kullanıcısının son içeriği

1. A

KÇÖ İçinde Analık İstirahati

Rapor parasını alabilmesi için rapordan önce kesintisiz 90 gün prim ödenmiş olması gerekiyor bildiğim kadarıyla. Kısa calışmada bu şart gerçekleşmediği için ödeme cıkmamış olabilir büyük bir ihtimal.
  2. A

Yıllık Gelir Vergisi

Merhaba herkese kolay gelsin Siz değerli meslektaş arkadaşlarıma ve üstatlara bir sorum olacak. malumunuz Yıllık vergiler dönemindeyiz. Geçici vergilerin mahsubunu ödendiği taktirde mahsup yapabiliyoruz ama yapılandırdığımız geçici vergi ödemelerinin mahsubunu nasıl yapacağız. Taksitler...
  3. A

İşletme Usülünden Bilançoya Geçişte Hesaplar?

Merhaba kolay gelsin İşletmeden bilançoya geçen bir işletmede açılış fişini oluştururken kafama birşey takıldı. İşletmenin stoğu 500.000 civarı dönem sonunda işletmedeyken. Şimdi bunu bilançoya aktife geçirdiğimizde karşılığını nasıl dengeleyeceğiz.stok dışındaki envanterleri saymıyorum bile...
  4. A

Geçici Vergilerde Bağkur Primi

Peki oldu ki 4.geçici vergi döneminde bağ kur primlerinin mahsubunu yapmadık, sonrasında yıllık gelir beyannamesinde indirim konusu yapılabiliyor mu? Teşekkürler
  5. A

Geçici Vergilerde Bağkur Primi

4.Geçici vergi beyannamesinde bağkur primlerinin girileceği bölümü göremedim ben. Şahıs sigorta primleri var. bunu kastetmiyorsunuz değil mi?
  6. A

Serbest Meslek Mükellefi Açılış Yoklaması

Bu yenimi oldu yada ne zamandır var. Bunu bilmiyordum merak ettim o yüzden soruyorum. Teşekkürler.
  7. A

Limited Şirketin Bir Başka Limited Şirkete Ortak Olması

Yani bu konuda uygulamam yok ama bir mükellefim de şirket ortaklarından birisi şirket tüzel kişiliği. Sizinki de aynı durum diye düşünüyorum. Normal hisse devrinde ne yapıyorsak yine aynı işlemler yapılacak diye düşünüyorum. Sadece hisseleri devir alacak olan şahıs değilde tüzel kişi olmuş...
  8. A

İşletme Esasından Bilançoya Geçiş Şartları

evet tahsin kurt ve urum79 dediğiniz gibi bizim ankara odasıda 2021 hadlerini dikkate alınacağı yönünde duyurular yapıyorda, ne bilim bana pek mantıklı değil gibi geliyor. Kanunda farklı algılanıyor. Dediğinizi gibi uygulama bu şekil uygulanıyor sürü psikolojisi yapacak bir şey yok biz de...
  9. A

İşletme Esasından Bilançoya Geçiş Şartları

Bu konuda şahsım adına yanlış bildiğimiz bir konu var galiba. 2021 yılı için belirlenen hadler 2021 yılında uygulanacak olan hadler değilmi, yani 2021 yılı hesap dönemindeki alış satış vs hadler 2021 yılına belirlenen tutatları %20 nispetinde aşarsa 2022 den itibaren sınıf değiştirme yapacak...
  10. A

GEK08-2 Kdv Kontrol Raporu Hatası.

düzeltme beyannamesinden de söylediği giderleri çıkartacaksın. birde aklınızda bulunsun düzeltme beyannamesini verirken düzeltme açıklamasını düzeltmeyi ne için verdiğinizi açıklayarak yazın, çünkü vergi incelemesi vs olduğu zaman bazen anlamıyorlar ve ceza kesebiliyorlar. Bir mükellefin başına...
  11. A

Rent A Car Araçlarının Akaryakıt Fişleri

Herkese Merhaba, Gider kısıtlamaları; faaliyetleri kısmen veya tamamen binek otomobillerinin kiralanması veya çeşitli şekillerde işletilmesi olanların bu amaçla kullandıkları hariç olmak üzere, binek otomobillere ilişkin giderlerin en fazla %70’i indirilebilir şeklinde düzenlenmiş. Firmanız...
  12. A

GEK08-2 Kdv Kontrol Raporu Hatası.

Tam bir bilgim yok ama, sorunuza istinaden seriyi boş bıraktım dediniz. E-arsiv faturaların serisi "gib" ile başlıyor. Birde gib girerek denemenizi öneririm.
  13. A

Defter Beyan Sisteminde Demirbaş

Arkadaşlar tekrar merhaba :) Sizlere bir sorum olacak yardımcı olursanız sevinirim. Mükellefimiz Oto Kiralama faaliyeti ile iştigal etmektedir. Biliyorsunuz ki bu mükellefler KDV yi indirim konusu yapabiliyorlar. bu mükellefimizin almış olduğu araç faturalarına satan kişiler özel matrah...
  14. A

tamam arkadaşlar gerek kalmadı. kayıdı silince otomatik oda siliniyormuş. Teşekkürler yinede
  15. A

Herkese Merhaba, Defter beyan sisteminde aktifleştirdiğimiz demirbaşı silip tekrardan aktifleştirme şansımız var mı ? varsa nasıl yapılıyor. Teşekkürler.