asuri33 kullanıcısının son içeriği

1. A

7326 Sayılı Kanun Yeniden Değerleme Ve İnşaat Şirketleri

530 Tebliğde aşağıdaki ibareler geçmektedir.Firmamız da aşağıda belirtilen nitelikte bir firmadır.Aktifte arsalarımız mevcut bunlar için yeniden değerleme yapmayı düşünüyoruz Yeniden değerlemeye tabi tutulabilecek iktisadi kıymetler MADDE 5 – (1) 213 sayılı Kanunun geçici 31 inci maddesinin...
  2. A

7326 Sayılı Kanun Yeniden Değerleme Ve İnşaat Şirketleri

Arkadaşlar merhaba Gayrimenkul inşaa işleri ve alım satımı ile iştigal eden bir firmayız Son çıkan tebliğde bizim gibi firmaların yeniden değerlemeden yararlanamayacağı yazmaktadır. Malumunuz geçmiş tarihte düşük tutarda aldığımız gayrimenkuller inşaat yapımında veya gayrimenkullerin satışında...
  3. A

Evli Çalışan Yabancı Uyruklu Kadının Anne Ve Babasının Sağlıktan Yararlanma Hakkı

Merhaba Yabancı uyruklu ve Türk vatandaşı biriyle resmi nikahla evlenen kadın,Türkiye de sgk lı olarak çalıştığı durumda ; 1-Emekliliği ülkemizdeki şartlara göre mi olur? 2-Hiç bir güvence ve geliri olmayan anne ve babası sgk lı kızlarının üzerinden sağlıktan faydalanabilir mi?
  4. A

Kısa Çalışma Sonrası Normalleşme Desteği Hakkında

Teşekkür ediyorum cevabınız için. 2021 Mart ayını 07252 sayılı kanundan onaylıyorum.Hesaplamaları kontrol ettim.Sorun yok Geriye dönük 6 ay demişsiniz bizim yapmamız gereken 2020/10 .ayı düzeltmek olacak.Peki düzeltmezsek olduğu gibi kalsa bir sıkıntı olur mu? Ayrıca ilgili personellerimiz için...
  5. A

Kısa Çalışma Sonrası Normalleşme Desteği Hakkında

Bu konuda Aylık bildirgede nasıl işlem yapılacaktır? İşveren sisteminde benim 5 adet sigortalı bilgilerim aşağıdaki gibidir Nasıl bir işlem yapmam gerekiyor.Aylık bildirgede nasıl olacak Ad Soyad Başlangıç Dönemi Bitiş Dönemi KÇÖ/NÜD Sonlanma Tarihi Ortalama Gün Sayısı S K 2020/08 2020/10...
  6. A

4447 Sayılı Kanun Geçici 26 .Madde KÇÖ Sonrası Normale Dönme Teşvik Hk.

Cevabınız için teşekkür ediyorum.Bu kanundan yararlanan şirket 5510 sayılı kanun %5 indirimden faydalanmaya devam eder mi?
  7. A

4447 Sayılı Kanun Geçici 26 .Madde KÇÖ Sonrası Normale Dönme Teşvik Hk.

Merhaba Mart/2021 itibaren işyerimiz Kısa Çalışma Ödeneği sisteminden çıkıp normal şartlarda faaliyetine devam etmektedir.Normale dönüş ilgili ilgili SGK teşviği işlemini SGK İşveren sisteminde personel bazında tanıttık. Sorum: Bordroda bu işlem ile ilgili bir işlem yapılacak mıdır? Ayrıca...
  8. A

Şubat KÇÖ Aylık Bildirge

Merhaba Şubat ayında personellerimiz 20 günlük kısa çalışma ödeneğinden faydalandılar.Aylık bildirgede çalışma günü olarak kaç gün göstermem gerekiyor? 8 mi 10 mu
  9. A

Sermaye Taahhüdünü Yerine Getirmeden Hisse Devri

Arkadaşlar Merhaba Tek ortaklı bir AŞ miz var.Yeni sermaye artırımı yaptı.Ortak taahhüdünün 1/4 ünü yerine getirdi. Sorum : Kalan 3/4 ü yerine getirmeden hisselerinin tümünü devredebilir mi?
  10. A

Okul Teşviki Kdv Beyannamesi Doldurma

Merhaba Öncelikle ilginiz için teşekkür ediyorum. Sormak istediğim; projeyle ilgili aldığım faturaları eylül kdv beyannamesinde nereye yazabilirim (308 kodda Teşvikli Yatırım Mallarının Teslimi ibaresi geçiyor.Biz teslim değil, alım yapıyoruz.) Ayrıca 3.Dönem geçici vergi beyannamesinde bu...
  11. A

Okul Teşviki Kdv Beyannamesi Doldurma

Merhaba Şirketimiz Yatırım teşvik belgesi sahibi olup, 01.09.2020 den itibaren Okul projesi kapsamında inşaat malzemesi (Demir vb.) ve demirbaş (Klima vs.) alımı yapmıştır. Bu malzemelerin bazıları kdv li olup bazıları da kdv sizdir.(ETUYS Listeden dolayı) Sorum : Aldığımız bu faturalarla...
  12. A

İnşaat Bittikten Sonra Natamam Olan Dairelerde Oluşan Maliyet Kaydı

Merhaba İnşaatımız 2017 yılında bitti.2018 yılında iskan alındı.Satılan dairelerle ilgili kdv iadeleri hesaplandı ve tahsil edildi.Projemizde 2 adet natamam olan dairemiz mevcut olup bunların tamamlanması ile ilgili Haziran ve Temmuz ayında masraflar oluşmaktadır.Bu masraflarla ilgili muhasebe...
  13. A

Zorunlu Bes Uygulaması

Merhaba 2018 yılı personel çalıştırma durumumuz aşağıdaki gibidir. Ocak 4 Emekli+13 Normal : 17 Şubat 4 Emekli+12 Normal : 16 Mart 5 Emekli+12 Normal : 17 Nisan 4 Emekli +12 Normal : 16 Mayıs 4 Emekli+11 Normal : 15 Haziran 3 Emekli+13 Normal : 16 Temmuz 1 Emekli+8 Normal...
  14. A

Şirket Birleşmesi

Arkadaşlar Merhaba Şirketimizin %28 ortağı olan bir şirketi şirketimizle devralma yoluyla birleştireceğiz. Bu işlemin nasıl yapılması gerektiği konusunda yardımlarınızı rica ediyorum.(İştirak konusu dikkate alınacaktır) Bu şirketin şirketimizdeki sermaye tutarı 12 milyon TL dir.Aynı zamanda...