zirve

Ayşe Gültekin kullanıcısının son içeriği

1. A

Şirket Evrak Saklama Süresinin Dolması Hk.

Merhaba sayın arkadaşlar internetten de araştırdım ama genelde hep saklama mecburiyeti işte TTK ya göre 10 yıl, VUK na göre 5 yıl yazıyor.. Ancak bunun ötesi yazmıyor.. demek istediğim şirketin deposu evrak dolu 1994 yılından bu yana evrak var. Süresi geçmiş hep.. Bunlarla ilgili izlenmesi...
  2. A

Kira Sözleşmesinde Muvaazalı Bir Durum

Merhaba, sayın arkadaşlar biliyorumki, aramızda hukuki konularda deneyimli bilgisi olan meslektaşlarım da var.. Bana bir fikir verebilmenizi rica ediyorum.. Bir X A.Ş., bir gerçek kişi ile kira sözleşmesi yapıyor. Gerçek kişiye ait dükkan kiralanıyor. 2.000 TL ye. Daha sonra kira...
  3. A

Yıllık İzin Uygulaması Hk.

Merhaba, yıllık izin uygulaması ile ilgili bir şey danışacaktım personel diyorki; yıllık izin ücretimi alayım ama yıllık iznimi kullanmak istemiyorum, çalışmaya devam etmek istiyorum. Böyle bir hakkı var mı? internete de baktım ama bişiy bulamadım. Benim bildiğim yıllık izin ücreti alıyorsa...
  4. A

Kayyum Ücreti Muhtasarda Hangi Kod İle Bildiriliyor?

Merhaba, sayın arkadaşlar,bir limited şirkete kayyum atandı, bordrosu yapıldı, bildiğiniz gibi sgk kesintisi yapılmıyor sadece gelir vergisi ve damga vergisi kesiliyor. Muhtasar beyannamede 012 seçeneğinde gösterdim ama İşçi/işyeri bildiriminde sgk dan muaf kısmına 1 yazınca; sistem uyarı...
  5. A

Dövizli Tevkifat Kdv Hk.

Merhaba, aşağıda dökümünü verdiğim dövizli faturaya bakabilir misiniz sayın arkadaşlar. 5/10 KDV tevkifat tutarında yanlışlık var diyorum, karşı taraf doğru diyor. Acaba ben mi yanlış hesaplıyorum. İşlem Bedeli............................20.502,16 EURO Hesaplanan KDV...
  6. A

Cirantalar Arasında Karşılıksız Senet Tahsili

Merhaba, sayın arkadaşlar senet cirosu ile ilgili kafama bir şey takıldı, başımıza birşey geldi çünkü örnekle anlatmaya çalışacağım. A firması, B firmasından 5782 TL bedelli mal alıyor. A firması malı satın aldığı B firmasına 5782 TL tutarında senet keşide ediyor ve teslim ediyor. B firması...
  7. A

368. Ödenmeyen Sigorta Primleri Hk.

Merhaba, Arkadaşlar, gerçek kişi 1.sınıf bilanço usulüne tabi bir mükellef kendi işyerinde 4/a kapsamında sigortaya tabi iken, 4/b statüsüne geçti. 4/b ye geçerkende 4/a lılık süresince sigorta tahakkuklarını ve arada ödediği sigorta primlerini; prim transferi yaptırarak 4/b kapsamındaki gün...
  8. A

İşletme Hesabının Limited Şirkete Dönüşümü

Merhaba, işletme hesabı esasına göre defter tutan 2.sınıf tacir, tür değiştirerek limited şirkete dönüşmek istiyor. Ama bir limited şirketle birleşme ya da devralma şeklinde değil, mevcut işletme hesabını limitede dönüştürmek istiyor. internette araştırdım hep makale var. TTK 194/2.fıkrası...
  9. A

Emekli Olacak Personele Borç Para Verilmesi hk.

merhaba, şirket çalışanlarından gelecek eylül ayında emekli olacak bir personel, şirket yönetimine hitaben bir dilekçe veriyor ve diyorki; "acil paraya ihtiyacım olması nedeniyle eylül 2014 ayında emekliye ayrıldığımda ödenecek kıdem tazminatımdan mahsup edilmek üzere 2500 TL borç...
  10. A

Uzayan B Formlarının Düzeltme Tarihi Ne Zaman Başlıyor ?

Merhaba, Arkadaşlar bir firmanın evrakları daha yeni elime ulaştı. Arasında 5000 TL yi geçen bir mal alımı var haziran-2014 dönemine ait, karşı taraf bildirmiş. bilindiği gibi haziran-2014 dönemi b formlarının verilme süresi 04.08.2014 te uzamıştı. Gelir idaresinin verdiği sirkülerde...
  11. A

Yazdır Menüsünde Yazdır Butonu Yerine Kaydet Butonu Çıkıyor

Merhaba, tarayıcı olarak chrome kullanıyorum, mozilla ve explorer çok ağır olduğu için. beyannamelerin tahakkuklarını yazıcıdan almak istediğim zaman yazdır menüsünde; yazdır butonu yerine kaydet butonu çıkıyor yani önce masaüstüne kaydediyorum sonrada çıktısını alıyorum. Daha önce böyle...
  12. A

Muhtasar Beyannamedeki Ülke Kodu Hk.

Merhaba, muhtasar beyannamede ödemeler bilgisi girilirken, ödemeyi yapan kişinin mukim ülkesi soruluyor ama ülkeler arasında Türkiye yok, 52 kodlu olması lazım ama olmadığından onu seçemiyorum.. boş geçiyorum, sizlerde böyle mi yapıyorsunuz.
  13. A

Mali Tatil Nedeniyle Beyanname Verme Süreleri Hk

Merhaba, mali tatile rastlayan bazı süreler, tatilin son gününü izleyen tarihten itibaren yedi gün uzamış sayılmaktadır. Bu yıl mali tatil 1-20 temmuz arasında gerçekleşiyor. 21'i pazartesiden itibaren 7 günlük süre 27 sinde son buluyor. Ama 27 si de pazara geliyor. Ancak Ramazan Bayramı 28'...
  14. A

Faks Çekilen Faturadaki KDV nin İndirimi Hk.

Sayın Arkadaşlar, Ankara da mukim bir firmaya ait 5600.-TL+ 1008 TL KDV li malzeme faturası, bize ulaşmadan faks çekilmişti, Bende faks kağıdından silinmesin diye fotokopisini çekip dosyaya kaldırdım. Ancak faturanın aslı yolda bize gelirken kaybolmuş. Bir türlü faturanın aslına ulaşamıyoruz...
  15. A

Hafta Tatili Ücreti Hk.

Merhaba, 21.05.2014 (Çarşamba) tarihinde işe giren bir personel, girdiği günün haftasındaki; hafta tatili ücretine hak kazanır mı? ben hep haftayı doldurması gerekir diye biliyorum ama