Beren Sezgin kullanıcısının son içeriği

1. B

Kayıp Fatura Cildi

Merhaba, sayın arkadaşlar, bir mükellefimin 5 ciltlik fatura koçanlarından ilk üç cildi kullanılmış olup, 4.cilt tüm aramalara rağmen bulunamadı, 5.ci cilde başlamak istiyorlar. bu kayıp 4.cilt fatura koçanı için interaktif vergi dairesinden genel amaçlı dilekçe ile bilgi versek, birde okuduğum...
  2. B

Muhtasar Sgk Tüm Türkiye Genelinde

sigorta tahakkuklarında damga vergisi çıkmadı bende, bir yeri mi atladım acaba. 43,70 TL damga vergisi kesiliyordu tahakkuklarda gözükmüyor
  3. B

2 Milyon TL Tutarlı Fatura

ferhat bey bana da garip geldi o yüzden mükellefi uyardım, çünkü normalde ticari hayatta böyle bir işlem mümkün değil.
  4. B

Bdp Hata Alıyorum

Arkadaşlar, mükellef defter portal sistemine kayıtlı ancak hem bilanço hemde işletme hesabı olduğu için bdp den gönderiyorum. Ancak hata ile karşılaştım, diğer mükelleflerde bu java sorunu çıkmamıştı, kaydet butonuna tıklayınca bu hata çıkıyor. sistemimdeki java uygulaması e-smmm makbuz...
  5. B

Muhtasar Sgk Tüm Türkiye Genelinde

komple yürürlükten kaldırılsa keşke de eski sistemden devam edilse..
  6. B

Yeni Sigorta Dosyası Açılışı

Arkadaşlar, 13 / 07 /2020 de açılışını verdiğimiz gerçek kişi mükellefin işyerinde sigortalı çalışacak. işyeri bildirgesini sistemden gönderecektim, 7 gün içinde evrakları kuruma vereceğiz, sigortalının işe giriş tarihini 13 temmuz yapabilir miyiz? sistemde işe giriş tarihini ne yazmam lazım...
  7. B

2 Milyon TL Tutarlı Fatura

Merhaba Mükellef 2 milyon TL tutarında komisyon faturası kesmek istiyor, danışmanlık ücreti gibi, bunun sakıncası var mı arkadaşlar, aslında tutar 6 milyon TL ama parça parca kesilecek, kağıt ortamında kesecek faturayı. E-fatura olarak mı kesmesi gerek, e fatura mükellefi değildi, rakam çok yüksek
  8. B

E-Smmm Hakkında

Arkadaşlar, e-smmm makbuz keserken "KDV Tahakkuku için düzenlenmiştir" kutucuğu var, bu ne anlama geliyor? işaretleyecek miyiz
  9. B

Ücretsiz İzin Nakit Desteği Ödeme Kanalları hk.

Merhaba; nakdi ücret desteği uygulamasına ilişkin usul ve esaslar da; Tanımlar ve kısaltmalar MADDE 4- (1) Bu Usul ve Esasların uygulanmasında; , , e) Ödeme Kanalları: IBAN’a havale veya EFT, Posta Çek Hesabı, PTT şube veya konutta ödemeyi, ifade eder. MADDE 5- (1) 2 nci maddenin birinci...
  10. B

Sigortasız Çalışan İşçi Tespiti hk.

Merhaba, sayın arkadaşlar şehirler arası otobüs faaliyeti işleten bir mükellefimiz var. Bir günlük yani sabah girip akşam ayrılan bir şöför almışlar.. Haberimiz yoktu. bu bir gün içinde sigortalı olmadığı tespit edilmiş ve sgkdan 8829 TL tutarında idari para cezası kesilmiş. ben, tebliğ...
  11. B

Vergi Levhası

Vergi Levhası nereden alınıyor arkadaşlar, ben interaktif vergi dairesi sitesinde yerini bulamadım. not: yeni açılış
  12. B

Yeni Kurulan Anonim Şirket E-Defter Uygulaması.

Merhaba, sayın arkadaşlar, mayıs-2019 da yeni kurulmuş bir anonim şirket için e-defter, e-fatura ya geçme zorunluluğu var mı? bu geçiş ihtiyari mi? herhangi bir zorunluluk yoksa 2020 yılı için kağıt ortamında defter tasdikleyebilir miyiz?
  13. B

Anonim Şirket %25 Sermaye Taahhüdü

merhaba, Anonim Şirketlerde kuruluş tescilinden önce taahhüt edilen sermayenin ¼’ünün (%25) ödeme zorunluluğu devam ediyor diye biliyorum ama kalktı diye duyum aldım, internetten araştırma yaptım ama kararnameye ulaşamadım. Kararname çıkmış ( kendi duyumum sadece) bununla ilgili bilgisi olan...
  14. B

Asgari Ücret Devlet Desteği Tutarı Yansımamış

Merhaba, sayın arkadaşlar 6661 sayılı Asgari ücret devlet teşvik indirimi ağustos-2019 dönemi primlerine yansımamış. Damga vergisi borcu vardı bu dönemin ondan yansımamış olabilir mi? ancak iki dosyası mevcut olan işyerinin sigorta borcu olmadığı dönemlerde son asgari ücret devlet desteği...
  15. B

Yıllık İzin Ücreti Hk.

merhaba, 06.12.2018 tarihinde işe giren bir işçi, 31.08.2019 tarihinde işten ayrıldı. bu işçi yıllık izin ücretinin ödenmesini istiyor. yıllık izin bordrosu tanzim edilmesini ısrarla talep ediyor. bildiğim kadarıyla iş yerinde 1 yıllık çalışması lazım yıllık izin hesaplanabilmesi için ama...