BJK kullanıcısının son içeriği

1. B

Yevmiye defterine kapanış kaydı yapılırmı.?

Mrb yevmiye defteri dökümü yapılırken 12 ay da kapanış fişinin defterde yazması gerektiği konusunda bir yazı okudum sizce bu ne derece doğru dur ayrıca defteleri yazdırırken nelere daha çok dikkat etmeliyiz
  2. B

Araç Satışı Muhasebe Kaydı

mrb sayın formdaşlar 2007 model ticari aracımızı sattık muhasebe kaydını şu şekilde yaptım araçın giriş bedeli 35 000 ayrılmış amortismanı 32 000 satış bedeli 28 250 kdv dahil 120 28 250 257 32 000 254 35 000 679 20 941 391 4 309 şimdi bu...
  3. B

Kapasite ve sanayi sicil belgesi

Mrb tekstil firmamızda daha önce sanayi sicil belgesi ve kapasite raporumuz vardı fakat firmamızı taşıdık çalışan sayımızı da 5 kişiye düştü ve üretimde çok az sayıda çıkıyor sanayi bakanlığına adres değişikliği bildirdiğimiz de bana sanayi sicil belgemizin değişeceğini ve bunun içinde ilk önce...
  4. B

Doğum için iş görmezlik raporu için ne yapılır.?

Mrb bir işçimiz bir tane doğum raporu getirdi raporda 26/07/2010 tarihine kadar istirahatlidir yazıyor fakat şu tarihde iş başı yapar diye bir ibare yazmamış ben bunu sgk internetten ne şekilde bidirmem gerekiyor. siğortalı 7 aylı hamile doğum iznine nasıl ayırmam gerekiyor bildirim yapmam...
  5. B

Şahış Çekleri

Mrb Bir şahış ortağı bulunduğu ltd.şti.ne kendi şahıs çekini kesiyor ve çeki kesitiği firmasıda bu çekler karşılığında resmi olarak mal alışı yapıyor bunda herhangi bir sakınca varmıdır çek tutar ları 30 000 tl dir
  6. B

Kredi kartı satışları

Mrb 4 ay kdv 1 beyanımda ki kredi kartı satışlarım ile bankanın maliye bakanlığına bildirdiği tutar arasında fark olduğundan dolayı kdv 1 beyanımı gönderirken uyarı alıyorum arada fark ise şundan kaynaklanıyor mart ayında 1.400 tl lik bir kredi kartı satışımış olmuş biz bunun mart ayı kdv 1...
  7. B

Şüpheli Ticari alacaklar

Mrb 31/03/2010 tairihi itibariyle alacağımız olan 10 000 euro şüpheli ticari alacağımızı değerledik bu alacağımıza istinaden karşılık ayırdık fakat değerlemede muhasebe kaydım nasıl olmalıdır hangi hesabları kullanmam gerekir
  8. B

İhracat Komisyon Faturası

Yapılan ihracattan dolayı yurt dışındaki aracı firma komisyon faturası kesiyor.Bu durumda döviz olarak kesilen 1000 dolar komisyon faturasını nasıl muhasebeleştirebiliriz.Vergi dairesine kdv1 ve kdv2 ödemesi olacak mı? Teşekkür ederim.
  9. B

Geçici Vergi

Mrb önceki dönemlerde hesablanan gecici vergiler de 1 dönem 9 000 matrah (kar) 1 800 hesaplanan gecici vergi 400 mahsup edilecek vergi 1.200 ödenecek gecici vergi 2 dönem 4.000 matrah (zarar) 1.800 önceki dönem de hesablanan gecici vergi 3 dönem 30.000...
  10. B

Birikmiş Amortisman

Mrb birikmiş amortisman larımı fazla fazla ayırmışım nasıl bu durumda nasıl bir yol izlememiz gerekir 253 tesis makina cihazlar 2.500 254 taşıtlar 80.000 255 demirbaşlar 21.000 toplam 103.500,00 257 birikmiş amortsiman 110.000 tl aradaki fark 6.500 tl fazla...
  11. B

gecici vergi

Mrb gecici vergide 193 nolu hesab bakiyesini 4 dönem boyunca indircekmiyiz yoksa sadece o dönemde peşin ödenen vergi ve fonlar varsa onumu göstermeliyiz
  12. B

Mahsup Hk.

Mrb 5 ay itibariyle şirket merkez adresimizi farklı bir adrese taşıdık ve haliyle vergi dairemiz değişti ve beyanlarımızı yeni vergi dairesine verdik. Eski vergidairesinden kurumlar vergisi alacağımız var bunu yeni vergi dairemizden çıkan ödemelerden nasıl mahsup edebiliriz mahsup...
  13. B

Verilen Çekler Hk.

Mrb . Bir firmaya iş yaptırmak için vermiş olduğumuz iki adet vadesi henüz gelmemiş çeklerimiz ve verdiğimiz firma yapacağı işi bize teslim etmemiş bulunmakta aynı zamanda da adamlar ortalarda yoklar hiç şekil de ulaşamıyoruz bu çekleri ne şekilde alabilir ve ne şekil de çekleri...
  14. B

İşyeri Nakili Hk.

Mrb sayın formdaşlar İşyerimizi 01/05/2009 tarihinde başka bir ilçeye taşıyoruz ve bunun yanında da ayrı olarak imalathane açıyoruz toplam 10 kişi çalışıyoruz 4 kişi imalathanede 6 kişi mazada çalışacak işyeri numaramız değişecek bunun için siğortaya kaç gün içinde bildirimde bulunmamız...