B
Etkileşim Puanı
10

Profil mesajları Son aktivite Gönderiler Hakkında

• Bülent bey,
    sorulara özenle cevap verme gayretinizden dolayı sizi kutluyorum, benim de daha önce cevap verdiğiniz bir soruya ek sayılabilecek bir sorum var...zirai kazanç mükellefinde geçici vergi beyannamesi vermeyip kdv, yıllık gelir ve varsa muhtasar beyanname verdiğimiz net olarak anlaşılıyor. benim sorum şu zirai mükellef bu işi yaptığı yerdeki vergi dairesine mi kayır olmalıdır yoksa ikametgahının bulunduğu yerdeki vergi dairesine mi (arazi ve ikamet ayrı illerde)
    Bülent bey sorum biraz uzundu kusura bakmayın konu ile alakalı bi cevabınız olacakmı acaba saygılar 🙏
    Abim Diğer ortakların haklarını noterdeki sözleşmeye bakmaksızın,Gerçek bedelleri üzerinden hesap edip 3 e bölme yolu ile pay ederek diğer ortakların haklarını satın almak istiyor. (Bu konuda en az zarar ile nasıl bir yol izlemeliyiz...????)çünkü ortada demirbaşların yıpranma durumu var .biz ufak bir araştırma ile demirbaşların 2.el fiyatlarını öğrenelim dedik , lakin yukarıda belirttiğim gibi büyük bölümü işyerine özel mobilya olduğu için 2.el değerini bulamıyoruz. Hal böyle olunca bizde arada bir rakam söyledik kabul etmiyorlar bu işi mahkemeye sevk etmeden veya dükkanı komple devir etmeden sadece onları gönderme yoluyla halletmek istiyoruz.
    Cevabızı bekliyorum. Saygılar.
    (Not:Bu konuyu normal şartlarda kendi muasebecimiz ile halletmemiz gerekirken ortaklardan birinin kardeşi olması aleyhimize bir durum ortaya çıkarıyor, tüm çabamız yaşanacak olanların öncesinde kendimizi garantiye almak şimdiden teşekkür ederim.)
    Ardından vergi dairesine 3 ayrı vergi levhası ve tek vergi numarası ile Adi ortaklık olarak vergi kaydı açıldı devamında ortaklık adına bastırılan faturalarda fatura Başlığı Olarak 3 Yıl boyunca ( TRENDY KUAFÖR FEVZİ ÖZYURT VE ORT.) olarak kullanıldı. Ve halen faliyetteler lakin son zamanlarda yaşanan sorunlar ve beraberindeki tatmin etmeyen gelir düzeyi işyerinde huzursuzluğa yol açtığı için ayrılmak istiyorlar. Lakin dükkan üzerindeki hakları konusunda anlaşamıyorlar.
    Bu işler bittikten sonra şuan muasebecimiz olan (aynı zamanda Ortaklardan birinin kardeşi olan) muasebecimiz ile noterden adi ortaklık sözleşmesi düzenleyip yüksek bedel harç ödememek için formalite bir rakam olarak 15,000 TL sermaye bildirerek işletmedeki pay oranları olarakta abimin %34 diğer 2 ortağının % 33 +% 33 olarak pay edildi.sözleşmenin açıklama kısmına abimi ortaklığı yöneten kişi tüm resmi işler ve banka v.b gibi işlerden sorumludur ortaklık adına her türlü imza yetkisine sahiptir diyerek diğer ortakların rızası ile sözleşme yapıldı.
    Bu toplam bedel üzerinden izah edicek olursam "5000 TL" Resmi işler, "30,000 TL" dış cehpe kaplama,iç tesisat ,tuğla,fayans,alçı sıva boya v.b işler için "43,000 TL"si Büyük çoğunluğu işyeri özel yapılan, hazır olarak satılmayan mobilya malzemeleri kalan bölümüde hazır olarak bulunabilen ayna,tezgah,oturma grupları v.b elektrikli elektriksiz demirbaşlara, son olarak "15,000 TL ise sarf malzeme olarak nitelediğimiz işyerinde günlük tüketilen şampuan saç kremi boya v.b ürünler için harcandı.Toplam "93,000 TL" masraf ile işletme faliyete başladı.
    Teşekkür ederim konu biraz uzun olayı olduğu gibi anlatıyorum sabrınız için şimdiden teşekkürler :) Benim Abim mart 2015 tarihinde 1.katta olan bir apt. dairesi evden bozup dükkana çevirmek suretiyle Bayan Kuaförlüğü işlemesini (25,000x3=75,000 TL) toplam nakit koyulan sermaye "18,000 TL" ise tadilatı yapan firmalara borçlanma yolu ile toplam "93,000 TL" ile 3 ortaklı olarak kurdular.
    Bülent bey iyi akşamlar geçen sefer limited şirket Hakkı'nda bir soru sormuştum yardımcı olmuştunuz. Nolur yardımınıza ihtiyacım var yardım edebilir misiniz? Burdan soramıyorum mail adresinizi verebilir misiniz yada özelden mesaj atabilir miyim?
    merhaba ..ilk defa ananim şirket genel kurulu yapıcam oncelikli yapmam gerekenler nelerdir yardımcı olurmusunuz
    Bülent Bey Merhaba. form da yeniyim sadece birşey sormak için girdim. Sizin isminizi gördüm Yardımcı olurmusunuz bana.
  • Yükleniyor…
  • Yükleniyor…
  • Yükleniyor…