caneraslan kullanıcısının son içeriği

1. C

POS ve kdv beyannamesi

merhaba; kdv beyannamelerinde gösterdiğimiz pos miktarlarının yıllık toplamı (açılış hariç) muhasebe kayıtlarındaki 108 nolu hesabın borç toplamıyla tutması gerekiyor değilmi ? iyi çalışmalar
  2. C

Hatalı girilen fatura

merhaba ; mükelleflerimizden biri mart-2011 'de bir fatura kesmiş... kdv dahil 300000,00 (üçyüzbin) tlş ( ciro prim bedeli diye ) biz bunu kayıtlara alırken 300 (üçyüz) olarak almışız... karşıt inceleme tutanağı geldiği zaman fark ettik... mükellef beyaz eşya işiyle uğraşıyor... şimdi mart 2011...
  3. C

Akaryakıt istasyonlarına verilen kampanya ürünleri

merhaba , petrol ofisinin ürünleini satan akaryakıt istasyonuna ; kampanya ürünlerinin faturaları kesiliyor. mesela bu ay nescafe kampanyasınınfaturası kesildi... bu faturayı hangi kalemde göstermem lazım... gider ve alış değil... 689 'da mı göstermeliyim... iyi çalışmalar
  4. C

Önceden hazırlanmış kira beyan sistemi tahakkuk

merhaba ; önceden hazırlanmış kira beyan sisteminden beyannameyi onayladım.. beyannamenin çıktısı aldım ama tahakkuku alırken elektrik kesintisi yaşadık. şimdi sisteme girdiğimde tahakkuku tekrar göremiyorum... tahakkuku tekrar almak için vergi dairesine mi gitmem gerekiyor; yada benim...
  5. C

Zarar ve kan.kab.ed.gid.

merhaba ; dönem sonu dönem sonu zarar : 53086,81 kan.kab.ed.gid. : 58028,02 ödenen vergi : 988,24 rakamlarımız bu şekilde... bilanço düzenlerken 370 ve 371 nolu hesapları kullanmam gerekiyor... ama bu durumda zarar yükseliyor... 370 nolu hesabı hiç göstermesem olurmu ? iyi çalışmalar
  6. C

İçinde yemek parası dahil olan işçi ücreti

merhaba ; işçinin eline 900 net ücret geçiyor. yalnız deniliyorki : bu ücretin içine yemek parası dahil... şimdi istisna tutarı olan 11,70 tl göre şöyle mi hesap yapmalıyım... brüt ücret : 766,86 yemek : 351,00 toplam brüt: 1117,86 tl vergiler düştükten sonra eline geçen 900 351 tl lik...
  7. C

Silah Alımı

Merhaba ; şirket ortağına yetki vererek silah alımı yaptık.. Nasıl bir muhasebe kaydı yapacağız ? Amortisman oranlarında bulamadık... Ayrıca makina kimya faturayı şirket ortağı adına düzenlemiş... Yardımlarınız için teşekkürler.
  8. C

Noter aracılığıyla istifa

Merhaba; işçilerimizden biri 29.eylül.2011 tarihinde noterden tarafımıza 26.09.2011 tarihinden itibaren işyerinizden istifa ediyorum diye istifaname göndermiş.. bu işçi daha öncede sgk'dan emeklilik şartlarını taşıdığından kıdem tazminatı alabilir yazısıda aldı... bu istifayı noter aracılığıyla...
  9. C

Asgari geçim indirimin tahakkuku

merhaba ; bir işçi için asgari geçim indirimi yıllık tahakkuk ettirebilirmiyim ? 59,74 *12 = 716,88 ----- ../..--------- 360 ASG.GEÇ.İND. 716,88 335 ASG.GEÇ.İND. 716,88 -----../..------ yıl içinde çıkış yada ek olursa ek mahsup kesiyorum. bu muhasebe kaydı doğrumudur ? iyi...
  10. C

Yıllık izin

Merhaba ; daha önce işyerimizde 10 yıl çalışmış, sonra işten ayrılmış ,ayrılırkende kıdem tazminatı ödenmiş, ibrası alınmış bir işçimiz 1 yıllık aradan sonra tekrar aynı işyerimizde çalışmaya başlamıştır. yıllık izin süresini neye göre hesaplayacağımız hakkında bir çok tereddüt yaşıyoruz...
  11. C

6111 sayılı kanun ssk takstilendirmesi

merhaba ; ssk taksitlendirmesinde ödenmeyen sskları 368'e atmıştık. şimdi mali kara ulaşırken ödediğmiz tutarları mali kara ulaşırken düşebilirmiyiz. böyle bir hakkımız varmı iyi çalışmalar
  12. C

Geç verme

merhaba , 15.01.2011 tarihinde bir işçi çalıştıran ve çıkışı verilen bir işletmenin ssk bildirgesini göndermeyi unutmuşuz. ne kadar ceza tahakkuk eder. ne yapmalıyız teşekkürler
  13. C

Zarar kaydı

merhaba ; şirketin gelir tablosunda zararı 11500,16 tl... kan.kab.ed.gid. : 13193,26 ödenen peşin vergi : 338,62 tl... yıl sonu kayıtlarını nasıl yapacağız.. yardımcı olurmusunuz ? karşılık ayıracakmıyız ? iyi çalışmalar
  14. C

Belediyeye ait spor kulubü

Merhaba; belediyeye ait spor kulubünün muhasebe kayıtlarını nasıl tutacağımız hakkında kaynak-bilgi bulabileceğimiz, yardımcı olabilecekler varmı acaba ? iyi çalışmalar
  15. C

4a-4b çakışması

Merhaba ; 6111 sayılı yasa ile şirket ortaklarının 4/c'den emekli olabilme yolu açılmış.. sorumuz : 1- şirket ortakları kendi işyerinde ssklı olursa 4/a'ya göre mi emekli olucaklar ? 2- hizmet akdiyle çalışma ifadesinde - şirket ortağı kendi işyerinde hizmet akdiyle çalışsa olurmu ? iyi...