CEMDEDE kullanıcısının son içeriği

1. C

Muhtasar Beyanname Dönem Değişikliği Dilekçesi

2021 6 ncı Ayına kadar işci çalıştıran Aylık Dönemler halinde Muhtasar ve Hizmet Beyannamesi veren bir işyerinde işciler 6ncı Ay sonu çıkmıştır.2021 Temmuz ve Ağustos ayları 3 er Aylık dönemlere dahil edileceğinden Beyanname verilmemiştir.Ekim Ayı içinde 7,8,9 ncu aylar için Dönem değişikliği...
  2. C

Sakatlık İndirimi

Basit Usulde vergilendirilen mükellefin yanında diğer ücretli olarak çalışan sigortalı Sakatlık indiriminden yararlanabilir mi?????:confused:
  3. C

İşletme Hesabına Göre Defter tutma

İşletme Hesabına göre Defter tutan Nakliye işi ile uğraşan mükellefim 105.000,00TL değerinde çekici aldı.Hasılat olarak işletme defterine göre sıkıntı yok.Ancak 105.000,00 TL değerindeki aracı nasıl değerlendirmemiz gerekiyor.İşletme defterine devam mı edecek yoksa bilanço'ya mı geçecek :confused:
  4. C

Kalkınma Ajansından Alınan Hibenin Kayıtlarda Gösterilmesi

Kalkınma Ajansından aldığımız Hibe'yi kayıtlarımızda nasıl gösterebiliriz.?????
  5. C

Dönem Net Kar'ı

dönem karı veya zararı- 4.246,91(zarar) ödenen k.geçici(yıl içinde)1.500,00 tl geçici vergi ödemiştir. dönem net zararı -5.746,91' mı olmalıdır yoksa -4.246,91 mi ?
  6. C

Taşeron Muhasebesi Hesap İşleyişi

Taşeron Firmanın İnşaatla ilgili giderleri hangi hesaplarda takip etmeliyim. a) 150 xxx 320 xxx 102 xxx 103 xxx b) 740 xxx 100 xxx 102 xxx 103 xxx ?????
  7. C

Sınav'a giriş tarihi

2010 Eylül ayında stajım başlattım.3 ay staja hazırlık kursuna gittim.Yeterlilik için kursa gidersem 2013 mart yeterlilik sınavına girebilirmiyim.???
  8. C

Tevkifatlı Kesilen Fatura.

Tevkifatlı olarak kesilen faturadaki KDV'yi nasıl iade alabilirim.????
  9. C

Kooperatif Aidatları

Kooperatiflerin Ortaklarından topladıkları aidatları hangi hesaplarda izlemem gerekir.? Ben aşağıdaki gibi bir yol izliyorum ama; emin değilim aidatların tahakkuk kaydı: 131(B) 549(A) Tahsil edildiğinde: 100(B) 131(A)
  10. C

Müstahsil makbuzu hk.?

Nihai Tüketicilerden alınan Pekmez,Reçel Turşu Vb. için müstahsil Makbuzu mu düzenlemek gerekiyor.
  11. C

Kooperatifin Kurumlar Vergisi Muafiyeti hk.

Yeni Kurulan Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Ana Sözleşmesde kurumlar vergisi muafiyet şartlarını taşımaktadır.ancak merkez işyerinde kooperatif ortaklarından veya üyelerinden aldığı ürünleri hiç bir işleme tabi tutmadan nihai tüketicilere satarsa kurumlar vergisi muafiyeti ortadan kalkarmı.yada...