center_muhasebe kullanıcısının son içeriği

1. C

İşyeri kapanışı ve Ticari Araç hk.

Cümleten Merhaba Arkadaşlar... Bir mükellefim personel servisi için 2. el araç (transporter) satın aldı ancak bu aracın ruhsatında ticari yazmıyor... aldığı vatandaş mükellef değilmiş dolayısıyla fatura girişi olmadı.. KDVsini kullanamadık. Mükellefim Ruhsat devir işleminde ticari olarak...
  2. C

Aracılık Sözleşmesi Hk.

Merhaba sayın meslek mensupları... 2011 yılından itibaren yeni bir limited şirketle çalışmaya başladık. ancak bu şirket kendi bünyesinde muhasebesini tutuyor. bizden de sadece beyanname göndermemizi istiyor. müşavirlik hizmeti istemiyor. ve dolayısıyla ücret olarakta normal bir muhasebeci...
  3. C

İşgöremezlik girişi hk.

merhaba arkadaşlar.. çalışanlardan birisi doğum iznine ayrıldı.. dolayısıyla işgörememezlik raporu aldı.. bununla alakalı SGK dan giriş mi yapacağız? bu konuyu anlamadım.. lütfen yardımcı olurmusunuz.. nasıl bir giriş yapılacak.. nereden giriş yapılacak?
  4. C

2926 ve 1479 sayılı Kanunlar Hk.

Cümleten Merhaba... mükelleflerimizden biri vergi mükellefiyeti açtırmadan önce 2926 sayılı kanunla tarım sigortası (bağkur) yaptırmış... mükellefiyet tesis edilince 1479 sayılı bağkur kapsamına geçirdik ve diğer kapanışı yaptırdık.. dolayısıyla iki bağkur numarası var... şimdi tarım...
  5. C

Fatura Ödeme Merkezinin muhasebesi

Cümleten Merhaba, Yetkili ödeme merkezi çalıştıran bir mükellef evraklarını başka bir muhasebeciden almış, bugün son gün olduğunu bilmeden bize getirdi... şidmi geçmiş dönem evrakları inceledik... geçen aylardaki kdv beyannamesindeki mutrahla Z Raporlarındaki toplan matrah tutmuyor...
  6. C

İş Makinesi Kasko Değeri

Merhaba arkadaşlar.. Beko leoder iş makinası için belirli bir kasko değerleri var mıdır. aramama rağmen bulamadım. fatura keseceğiz ama aktifte 85.000 görünen makinanın satışı 20.000 tl olmuş. bu şekilde fatura kesersek bir problem olur mu? teşekürler...
  7. C

İthalat Kaydı Hk.

cümleten hayırlı cumalar.. değerli üstatlar... meslekte yeni olduğumdan bazı şeyleri ilk yaşıyoruz.... bilmediğimden size danışmak istedim... işletme defteri tutan mükellefimiz ithalat yaptı. bunu deftere kaydederken gümrük beyannamesine ve gümrük vergi tahsil alındısi belgesiyle mi...
  8. C

Polimer Sanayi Anasözleşme Örneği

Merhaba değerli üstatlar... Polimer Sanayisiyle ilgili şirket ana sözleşmesi arıyorum... çok tarattım ama bulamadım... Polimer sanayisiyle ilgili şirket kuran varsa veya elinde kaynak olarak bulunduran varsa yardımcı olabilir mi? teşekür ediyorum.. saygılar..
  9. C

Site Yöneticisinin Sigorta Durumu

Değerli üstatlarım... bir konuyu daha sizlere danışmak istedim.. sitede arama yaptım ancak yeteri kadar bilgiyi bulamadım... şimdi yeni bir site yönetimi kuruldu ve 3 adet kapıcısını sigortalı yaptık... almış oldukları karar neticesinde de yönetim kurulu başkanına asgeri ücret ödeniyor. kat...
  10. C

İşe Başladıktan 30 Günlük Süre İçindeki Satışlar

Cümleten Selamlar... değerli üstatlarım.. bir mükellefimiz 29.01.2009 tarihinde işe başladı ve bunu vaktinde müracaat ederek memur 02.02.2009 tarihinde yoklamasını yaptı. denetim grup başkanlığı memurlarıda 02.02.2009 ve 03.02.2009 tarihleride denetim yaparak fiş kesmediğinden ve işyerini...
  11. C

Geçici Vergi Döneminde Ödenen Bağkur Primlerini İndirebilir miyiz?

Cümleten selamlar.. değerli üstatlarım... gelir vergisi mükellefleri gelir vergisi beyannamesinde ödediği bağ-kur primlerini ödenecek olan vergiden mahsup edebiliyor.. peki geçici vergi döneminde geçici vergi beyannamesinde ödediği bağ-kur primlerini mahsup edebilir mi? Şimdiden teşekür...
  12. C

Satılan Makinanın Operatörüyle Olan İş Sözleşmesi Hk.

Değerli üstatlarım... 4 yıla yakın iş makinasında çalışan işçimizle aramızdaki iş sözleşmesiyle (yazılı değil) alakalı bir sorum var.. sizlere danışmak istedim... iş makinasını satmak durumundayız.. satılığa çıkardık.. bu itibarla iş makinası operatörünüde işten çıkarmak durumundayız. bu...
  13. C

Tarımdan Zorunlu Bağkura Geçiş Hk.

zorunlu bağkura geçmesi gerekirken geçmemiş ve 2, 3 ay tarım bağkuruna ödemede bulunmuş biri bu ödemelerini zorunlu bağkur ödemelerinden mahsup ettirmeye hakkı varmıdır. ödediği primler zorunlu bağkura kayar mı? aynı zamanda tarım bağkurundan olan sağlık karnelerini zorunlu bağkur kapsamına...
  14. C

İkinci El İş Makinası

değerli üstatlarım... bir insaat ltd şti. ikinci el 2 adet iş makinası (asfalt yama silindiri) almış ancak noter satış senedi yapılmamış. bu iş makinalarında noter satış senedi zorunluluğu yokmudur? ayrıca ticaret odasına tescili gerektiğini duymuştum böyle bişey varmıdır? bu konu hakkında...
  15. C

Müdürlük Süresinin Bitmesi

selamlar üstatlarım; bir ltd şirket müdürünün müdürlük süresi bitmek üzeredir. başka bir müdürde bulunmamaktadır. daha sonra müdür taini yapılacaktır. müdürsüz bir ltd şirketi olabilir mi? herhangi bir cezai yaptırım vs. bi durumla karşılaşılır mı? yazışmalarda ticaret sicilinde, ticaret...