zirve

d.akgul kullanıcısının son içeriği

1. D

Basit Usul Vergilendirme

merhaba, gerçek usulde vergilendirilen bir mükellef dükkanını oğlunun eşinine (gelinine) devretse gelini basit usulden yararlanabilir mi?
  2. D

Kar Payı

merhaba bir ltd şirket ortakların kar dağıtımı sonucu beyanname vermesi gerekiyor.ortaklar beyannameyi ltd şirketin bağlı olduğu vergi dairesine mi verecek yoksa ikametgahlarının bulunduğu yerdeki vergi dairesine mi verecekler? birde yabancı uyruklu ortakda var şirkette bu yabancı ortak nereye...
  3. D

Dövizli alınan çeklerin iadesi

merhaba dövizli alınan çeklerden iade ederken ilk giriş kurundan mı iade edilir yoksa iade günkü kur üzerinden mi iade edilir? bununla ilgili tebliğ var mı ? teşekkürler..........
  4. D

Şube Açılışı Vergi Dairesine Bildirim.

merhaba merkezi farklı ilde olan ltd şti istanbulda şube açılışı yaptık.muhtasar ödemelerini merkezden yatırılacak.şubenın yoklaması olması olmadan vergi levhası meslek mensubu olarak ben onaylayabılır mıyım?şubenın yoklaması olması ne olur? teşekkürler
  5. D

4/b bağkur sağlık yardımı

merhaba 4/b sigortalı kişinın sigortasından babası sağlık yardımı alabilir mi? babasının hıcbır sosyal guvencesi yok sadece uzerıne kayıtlı tarla var.... tesekkür ederim...
  6. D

Asgari İşcilik yapı ruhsatının Esas

merhaba, yapı ruhsatımızda yapının sınıfı III/A (sanayi binaları) sgk memur bu sınıfı kabul etmeyip binayı IV/A sınıfına göre asgari işçilik hesaplanacağı söylüyor.bu bana biraz saçma geldi.çünkü il özel idareden alınan yapı ruhsatı III/A . memurun böyle bir uygulama yapmaya hakkı var mıdır?
  7. D

Kısa Çalışma Ödeneği

fırmamız 11.02.2009-11.05.2009 tarihleri arası kısa çalışması bakanlık tarafından uygun bulunmustur.benım öğrenmek istediğim bu sure zarfında personlerın ssk primi ve gelir vergisi yatırılmayacak mı? ve ssk eksık gun nedenı olarak hangı kodu belırmeyecegım? ssk hangı evraklar verılecek...
  8. D

Örtülü Sermaye

örtülü sermaye hesaplamasında ortaklardan alınan borcun dönem sonu bakıyesı(borc-alacak) mi esas alınır ?Yoksa yıl ıcınde alınmıs olan borc mu esas alınır?(alacaklar toplamı)
  9. D

SSK ile Anlaşması Olmayan Özel Hastane Sağlık Raporu

merhaba SSK Anlaşması Olmayan Özel Hastane Sağlık Raporu geçerli midir?
  10. D

Özel Hastane Personel Tedavi Giderleri

merhaba Personelimizi özel bir hastanede ameliyat ettirtik.personelle ilgili tedavi giderlerini gider yazabilir miyiz?
  11. D

İki Farklı İstigal Konuya Sahip Gerçek Kişi İki Defter mi Tutacak?

tornacılık yapan gercek kişi şimdi birde giyim mağazası açtı.bu göre iki istigal konusun gelir-giderleri ayrı mı tutulacak?
  12. D

İşletmede Fiilen Çalışmayan Sigortalının Tespitinin Sonuçları

İşletmede fiilen çalışmadığı tespit edilenlerin sigortalın sigortası iptal edilebilir mi? ve bunun işverene idari para cezası ne kadardır?
  13. D

Vergi Mahkemesine Dava Açma Yetkisi

merhaba şirketin bağımsız mali müşavirim.şirket ortaklarında vekalet alarak vergi mahkemesıne dava acabilir miyim? teşekkürler...
  14. D

e-Bildirge Beyannamesine Vergi Ziyaı Cezası.

merhaba. 2007/4 dönem geçici vergi beyannamemiz 15.02.2008 tarihinde kanuni süre içinde verilmiştir.ancak yapılna inceleme sonuncunda yatırım indirim tutarı sehven yanlış yazıldığı için beyannamenin düzeltilmesi hasıl olmuştur.düzeltme beyanname 18.02.2008 tarihinde son ödeme gününde...
  15. D

Belediye Festivaline Yapılan Yardım

Merhaba ilçemizde belediye tarafından yapılacak kültür ve sanat festivali için yardım toplanmaktadır. belediye tarafından kesılen tahsılat makbuzunu yardım olarak işleyebilir miyim? tesekkuler...